Zdravé vlasy: Vynechajte fén, niekedy aj uterák

Pre väčšinu ľudí, najmä ženy, je starostlivosť o vlasy veľmi dôležitá. Všetci poznáme svoje „zlé dni“, keď nijako nedokážeme skrotiť svoje vlasy, alebo dosiahnuť ich správny objem.

Každá žena sníva o hustých vlasoch, no treba si uvedomiť, že nie vždy to ide prirodzenou cestou. Našťastie, existujú spôsoby, ako pomôcť vlasom, aby dosiahli tvar a objem, po akom túžime. Tu je niekoľko užitočných tipov.

Podporte tenké vlasy silikónom

Tenké, jemné vlasy, akoby bez života, sú jedným z najčastejších problémov, na ktoré sa ženy sťažujú. Málokedy však na to poznajú liek, pretože ťažké kondicionéry zanechávajú vlasy nepevné a slabé.

Lepšou voľbou je používanie prípravkov so silikónom. Tie totiž pokrývajú vlasové vlákna tenkým filmom, a vytvárajú tak „plnšie“ vlasy, ktoré nevyzerajú mastno. A silikón zostáva vo vlasoch aj po opláchnutí.

zdrave-vlasy, ryby-orechy

Jedzte ryby a orechy

Tie isté výživné potraviny, ktoré sú dobré pre vaše telo, sú dobré aj pre zdravšie a silnejšie vlasy. Proteíny a omega-3 mastné kyseliny v lososovi a orechoch vytvárajú zdravšiu pokožku hlavy. Pre vaše vlasy sú dobré aj živiny, ktoré nájdeme v listovej zelenine, fazulimrkve.

Vyvarujte sa diét, ktoré sľubujú rýchle schudnutie. Nedostatok niektorých živín, ako sú bielkoviny, zinok alebo biotín, môže spôsobiť lámavosť až stratu vlasov.

Vlasy si umývajte vlažnou vodou

Horúca voda môže oberať pokožku hlavy o kožný maz, ktorý pôsobí ako prírodný kondicionér a dáva vlasom lesk. Neznamená to však, že musíte trpieť v studenej sprche: uprednostnite primerane teplú, skôr vlažnú vodu. Kým si vlasy šampónujete, rozmaznávajte pokožku hlavy masážou.

Ošetrite rozštiepené končeky proteínmi

Častý styling vlasov, farbenietrvalá, poškodzujú ochrannú, vonkajšiu vrstvu vlasov – výsledkom sú rozštiepené končeky. Našťastie, existujú vlasové produkty, ktoré pomáhajú napraviť škody. Poobzerajte sa po kondicionéroch, ktoré obsahujú proteíny (bielkoviny). Dokážu preniknúť do vlasu a „naprávať“ rozštiepené končeky.

Táto „údržba“ však trvá len do nasledujúceho umývania: prípravok budete musieť používať pravidelne.

zdrave-vlasy-fenovanie

Vyhnite sa sušeniu vlasov pomocou fénu

Predpokladáte, že sušiče s vyšším príkonom vám ušetria niekoľko drahocenných minút. Pri porovnávaní rôznych značiek, však spotrebitelia zistili, že všetky fény vysušili vlasy zhruba v rovnakom čase. Niektoré sú navyše oveľa hlučnejšie, ako ostatné. Spotrebiteľský prieskum ukázal, že drahšie sušiče boli najtichšie, a najhlučnejšie sa vyrovnali kosačkám na trávu.

Kefu používajte čo najmenej

Neverte známemu mýtu o prečesávaní vlasov kefou 100-krát denne. Príliš časté používanie kefy „vytrháva“ vlasy.

Do istej miery je vypadávanie vlasov normálne – väčšina ľudí stratí v priemere 50 až 100 vlasov denne. Sú to vlasy, ktoré prestali rásť, resp. dosiahli fázu odpočinku. Ak chcete minimalizovať ďalšie vypadávanie vlasov, používajte kefu s gulôčkami na konci štetiniek, a vyhnite sa jej použitiu, kým sú vlasy ešte mokré.

Chráňte vlasy pred slnkom

Slnko je k vlasom rovnako nešetrné, ako k pokožke. Pobyt na slnku môže vlasy vysušovať, najmä, ak sú farbené. Používajte ľahký vlasový sprej s SPF ochranou, alebo noste klobúk, keď je slnko najsilnejšie. Vďaka častejšiemu „podstrihávaniu“, budú vaše končeky vyzerať zdravšie.

zdrave-vlasy-mokre

Občas vynechajte styling

Aby si vaše vlasy mohli spomenúť na lepšie časy, to najlepšie, čo pre ne môžete urobiť, je, že s nimi neurobíte vôbec nič. Aspoň niekedy. Všetko to ťahanie, česanie, kefovanie, vysúšanie a chemické ošetrovanie, vlasom škodí.

Dokonca aj príliš energickým drhnutím osuškou, môže dôjsť k poškodeniu vlasov. Ak máte poškodené vlasy, doprajte im voľnosť. Zničené vlasy vyrastú, a tie nové budú zdravé.

Všímajte si zmeny

Náhle zmeny v súvislosti s vlasmi, ako ich náhla strata alebo krehkosť, môžu byť známkou zdravotného problému.

Vypadávanie vlasov býva spôsobené zmenenou funkciou štítnej žľazy, nedostatkom železa alebo autoimunitným ochorením. Takisto niektoré lieky môžu zapríčiniť vypadávanie.

Ak vás zmena vlasov znepokojuje, bez meškania navštívte dermatológa.

http://www.medicinenet.com

http://www.webmd.com

http://www.healthguidance.org

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár