Huby nie sú len chutné. Vďaka čomu sú liečivé huby liečivé?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Huby nie sú len chutné, ale mnohé z nich majú aj liečivé účinky. Pripisujú sa polysacharidom, ktoré huby obsahujú. Polysacharidy sú zložené sacharidy, čiže zložené cukry. Cukry sa navzájom viažu rôznymi spôsobmi – môžu vytvárať oveľa väčší počet molekúl, respektíve zložitejšie molekuly, ako napríklad molekuly bielkovín. Väčšina bielkovín, tvoriacich naše bunky, je viazaných na molekuly cukrov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri funkcii buniek, v mechanizme príjmu a odovzdávania vzruchov. Ako nás dokážu huby chrániť pred rakovinou?

Ako huby ovplyvňujú imunitu?
Čoho sú schopné polysacharidy v hubách?
Aké účinné látky obsahujú liečivé huby?
Je lepšie užívať výťažky z húb či hubový prášok?

Ako zdravé bunky bojujú proti rakovine

Naše bunky pokrýva vonkajší plášť, ktorý je tvorený zo scukornatených bielkovín a ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje vzájomné pôsobenie buniek. Polysacharidy liečivých húb zohrávajú významnú úlohu pri podpore tejto interakcie. Ak nastanú zmeny vo vnútornej štruktúre buniek, zmení sa štruktúra vonkajšieho sacharidovo-bielkovinového plášťa. Náš imunitný systém potom poškodené bunky vyhľadá a vyradí, aby predišiel vzniku väčších problémov, napríklad rakovinovým zmenám.

Veľká časť rakovinových buniek je totiž schopná vonkajší bielkovinový plášť zmeniť tak, aby zmiatli imunitný systém a aby organizmus nevyvíjal účinnú imunitnú odpoveď.

Huby a rakovina: Schopnosť viazať sa na nádorové bunky

Niektoré z polysacharidov liečivých húb sú schopné naviazať sa na nádorové bunky, schované za pozmeneným vonkajším plášťom – istým spôsobom ich označkujú. V dôsledku toho majú nádorové bunky oveľa ťažšiu úlohu „ukryť sa“ pred imunitným systémom. Zjednodušene povedané, proti vzniku nádorových buniek (a rakovinovému ochoreniu) bojuje imunitný systém s pomocou polysacharidov.

Zatiaľ sme iba na začiatku odhalenia presného mechanizmu účinku liečivých húb, ktoré obsahujú polysacharidy. Ich prednosťou sú však aj mnohé iné, veľmi účinné látky: betaglukány, minerálne látky, stopové prvky (draslík, fosfor, železo, zinok, mangán a germánium) a vitamíny (A, B, C, D, E, K).

V akej forme sú huby účinnejšie – výťažok alebo hubový prášok?

Sušené huby

V klasickej čínskej mykoterapii sa vždy vychádza z toho, že liečivé huby sú k dispozícii vo forme sušených húb – nie, ako u nás, vo forme kapsúl a tabliet. Mnohí distribútori liečivých húb ešte aj dnes ponúkajú sušené a drvené huby: prášok, ktorý predávajú vo forme tabliet, kapsúl, alebo ako navážený prášok.

Na výrobu prášku usušia celú plodnú časť húb, pomelú ju, a tým sa pokúšajú dostať do organizmu potrebné množstvo polysacharidov. Táto „sporivosť“ je však pochybná, pretože tento spôsob výroby nevylučuje kontamináciu konečného produktu!

prášok z liečivých húb
Prášok z liečivých húb nie je taký účinný ako výťažok z húb. Ťažko tiež povedať, koľko účinných látok obsahuje. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Výťažky z húb

V súčasnej mykoterapii sa používajú výťažky, ktoré sú už dávno oveľa účinnejšie ako prášková podoba. Pri získavaní výťažkov je prvoradým hľadiskom, aby sa účinné polysacharidy získavali v čo najväčšej koncentrácii.

Získavanie výťažkov je technologický postup, ktorý sa skladá z viacerých krokov. Striktný postup je zárukou, že k spotrebiteľovi sa dostanú prípravky s rovnakým obsahom účinných látok bez prítomnosti škodlivých či toxických látok.

Prvým krokom je vodná extrakcia, čo je klinická (preverovacia) metóda, ktorá je zameraná na odstránenie nestráviteľných bunkových stien húb a chitínu. Nasleduje filtrácia a oddeľovanie vo viacerých krokoch: roztok sa očistí, a zároveň sa zvyšuje jeho koncentrácia. Na záver prichádza sušenie mrazom (tzv. kryomra­zenie), ktoré zabezpečí trvácnosť, a ochráni pred znečistením baktériami.

Výhody výťažkov húb oproti hubovým práškom

Na to, aby sme do organizmu dostali potrebné množstvo polysacharidov, nestačia dve-tri huby. Museli by sme museli skonzumovať veľké množstvo húb. Obsah účinných látok pritom nemusí byť vždy zaručený. Pri štandardizovaných výťažkoch však možno obsah potrebných látok presne stanoviť, a teda ich aj dávkovať.

liečivé huby
Jednou z najobdivovanejších a tiež najkrajších liečivých húb je červeno-hnedá Ganoderma (reishi, kráľovská huba, Ling zi, lesklokôrka). Jedinečnosť a všestrannosť tejto huby najlepšie opisuje preklad jej čínskeho názvu „huba nesmrteľnosti“. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jednoduchý príklad

Ak si zoberieme odporúčanú dennú dávku známeho výživového doplnku, špeciálnej zmesi 4 druhov výťažkov z húb, čo je v priemere 3×2 ks 500 mg (kapsula), táto obsahuje 6×162 mg (972 mg), teda skoro 1 g polysacharidov. Toľko účinnej dávky dostaneme do organizmu v dennej dávke. Na to, aby sme takéto množstvo dokázali dostať do organizmu z húb, majúc na zreteli aj pomer výťažkov, museli by sme jej denne skonzumovať 117 g, čo je 3,5 kg za mesiac.

355 kg húb je možné získať cca 800 – 900 g hubového prášku. Ak by sme chceli dostať do organizmu také isté množstvo polysacharidov z hubového prášku, tak by sme museli mesačne skonzumovať 1 600 – 1 800 kapsúl, čo je v prepočte 55 – 60 kapsúl denne! A nezabúdajme – ešte stále nebudeme presne vedieť, koľko polysacharidov sme skonzumovali! Čiže – 90 g výťažkov stojí oproti 3500 g húb.

Znamená to, že jedna kapsula výťažkov húb obsahuje najmenej 10-krát väčšie množstvo účinných látok ako jedna kapsula hubového prášku!

Tento článok vyšiel v časopise Onko od spoločnosti MedMedia.

 

Pridaj komentár