Chyťme spolu druhý dych

November je, popri boji proti drogám, už tradične aj Mesiacom povedomia o rakovine. Zámer je jasný – upriamiť pozornosť verejnosti na túto ťažkú, avšak nie beznádejnú diagnózu. K celosvetovej iniciatíve sa opäť pripojilo aj Slovensko. Tento rok sa navyše slovenskej verejnosti prvýkrát predstavilo nové pacientske združenie Druhý dych.

Druhý dych – občianske združenie pacientov s rakovinou pľúc, ich príbuzných a blízkych je vôbec prvým združením ľudí s touto diagnózou na Slovensku. Cieľom združenia je pomáhať pacientom s karcinómom pľúc v ich boji s ochorením, ako aj im príbuzným a blízkym, aby mali dostatok informácií o ochorení a jeho liečbe, neboli vo svojej ťažkej životnej situácii sami, a mali možnosť obrátiť sa na ľudí s podobným problémom.

Navštívte www.druhydych.eu

Pre sympatizantov združenia a všetkých, ktorým nie je rakovina pľúc ľahostajná, potrebujú praktické rady, chcú sa dozvedieť viac o živote s ochorením alebo poradiť s odborným lekárom, vznikla webová stránka www.druhydych.eu. Tá okrem komplexných informácií o rakovine pľúc prináša aj všetky informácie o OZ Druhý dych: predstavuje jeho členov, poslanie, stanovy, a ponúka formulár pre tých, ktorí sa chcú k združeniu pridať. Zakladajúcimi členmi OZ nie sú len ľudia, ktorí sa s rakovinou pľúc stretli na vlastnej koži: nie sú to len pacienti trpiaci ochorením či príbuzní pacienta, ktorí ťažkú chorobu prežívajú s blízkym. Otcom myšlienky a spoluzakladateľom združenia je známy onkológ Doc. MUDr. Peter Beržinec, CSc., a spoluzakladateľmi prezident združenia Erik Ondrejka a herečka Eva Pavlíková.

Združenie chce byť oporou

Do projektu Druhý dych sa zapojili aj MUDr. Milan Krošlák a MUDr. Lucia Doláková, obaja zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre, kde pracuje aj docent Beržinec. Na tlačovej konferencii v bratislavskom OC Aupark sa zúčastnila aj MUDr. Milada Veselá, onkologička z FNsP Bratislava, a sympatizanti OZ Andrea Rudnayová, PhDr. Denisa Selická, manželia Božena a Jaroslav Kapolkovci a Viliam Matušík. Združenie chce pacientov a ich blízkych podporovať, poskytnúť im „priestor“, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a kde nájdu oporu v ťažkej chvíli, aby svoj boj s ochorením nevzdávali a aktívne sa spolupodieľali na svojej liečbe. Druhý dych sa bude snažiť pomáhať všade tam, kde môže zlepšiť situáciu ľudí s rakovinou pľúc a kde bude táto pomoc žiadaná a zmysluplná. Na Druhý dych (a webovú stránku www.druhydych.eu) sa teda môže obrátiť každý pacient s týmto ochorením, ktorý potrebuje pomoc, podporu, chce sa dozvedieť najnovšie informácie o liečbe, má problémy s dostupnosťou liekov či zdravotnej starostlivosti, alebo sa chce podeliť o svoje starosti s inými pacientmi, ktorí sa nachádzajú v rovnakej či podobnej situácii.

Každý mal osobnú motiváciu

Herečka Eva Pavlíková nám povedala, že spoluprácu s OZ Druhý dych prijala kvôli úžasnému človeku, spolužiakovi z VŠMU Vladovi Čápovi, ktorý rakovine pľúc podľahol, no navždy zostane v spomienkach jej i ďalších ľudí. Tento špičkový slovenský scénograf zomrel tri mesiace po diagnostikovaní rakoviny pľúc. „Bol to môj rovesník,“ povedala Eva Pavlíková, ktorá si zároveň myslí, že ide o dobrú vec, a preto má projekt jej podporu.

PhDr. Denisa Selická prijala ponuku spolupráce s OZ Druhý dych z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom bolo, že jej otec má rakovinu pľúc, a tento zdravotný problém sa dotýka celej jej rodiny. Druhý vyplynul z toho prvého, že by sa chcela podeliť so svojimi osobnými skúsenosťami aj s inými ľuďmi, ktorí sú v podobnej situácii, a poradiť im, ako zlepšiť kvalitu života v rodine a prekonávať každodenné ťažkosti.

„Prvýkrát som sa o myšlienke založiť OZ Druhý dych dozvedel od doc. MUDr. Beržinca, ktorý dr. Dolákovej a mne navrhol, aby sme sa do projektu zapojili,“ povedal MUDr. Milan Krošlák. Vízia pomoci pacientom a ich príbuzným ho zaujala a rád ponuku prijal. Pomoc ľuďom, konkrétne pacientom s onkologickým ochorením, je preňho nielen prácou, ale aj istým poslaním. Dva úžasné príklady takejto pomoci vídal od detstva, keďže jeho rodičia pracovali ako lekári – onkológovia. Ochotne bude preto OZ Druhý dych podporovať.

Prezident združenia Erik Ondrejka sa zase vyjadril, že výzvu prijal kvôli svojmu otcovi. Mal iba päť rokov, keď jeho otec zomrel na rakovinu pľúc, a až do svojich 33 rokov to vnímal iba z jednej strany – ako syn, ktorý stratil otca. Keď sa Erikovi narodila prvá dcéra, uvedomil si, aké ťažké muselo byť pre otca rozlúčiť sa s rodinou. Preto si povedal, že Druhý dych podporí, a tým pacientov s rakovinou pľúc a ich najbližších.

Osobnosti vymaľovali pľúca

Prezident združenia Erik Ondrejka na margo kampane, ktorú OZ Druhý dych hneď v úvode svojej činnosti (na začiatku novembra – Mesiac povedomia o rakovine pľúc) spustilo, vysvetlil jej hlavný zámer:

„Vytýčili sme si cieľ, že prinesieme tému ochorenia pľúc, prevencie, liečby a života s touto ťažkou, no nie beznádejnou diagnózou, bližšie k ľuďom. Spojili sme teda príjemné s užitočným. Do našej úvodnej kampane sme prizvali približne tridsať významných osobností z oblasti medicíny, kultúry, športu a spoločenského života. Pri komunikácii s nimi sme sa stretli len s nadšením, ochotou a obdivuhodným nasadením podporiť naše občianske združenie a jeho ciele. Vymaľovali sme spolu biele sadrové 3D modely pľúc. Takto vyzdobené, „ uzdravené “ pľúcka sme začali v novembri vystavovať na rôznych miestach po Slovensku: v obchodných domoch v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Nitre, kde denne prejdú tisícky ľudí. Svoje putovanie ukončia na onkologických oddeleniach, kde skrášlia často bezútešné nemocničné priestory, a prinesú so sebou pozitívneho ducha.“

Na otázku, či prezradí, čo nové pripravujú po zriadení internetovej stránky združenia Druhý dych pre pacientov a iných záujemcov, E. Ondrejka odpovedal:

„Na našej webovej stránke nájdete všetky informácie o činnosti OZ, ako aj komplexné informácie o rakovine pľúc, praktické rady nielen pre návštevu lekára, ale aj užitočné rady do bežného, každodenného života. Stránka ponúkne aj poradňu odborného lekára. V súčasnosti pripravujeme vydanie dvoch brožúr, v ktorých bude psychologička dávať rady, ako to celé zvládnuť, ako uľahčiť pacientom a ich najbližším náročné obdobie, ktoré sprevádza strach, neistota a veľa otázok, lebo život s chorobou toho toľko zmení. Jedna brožúra bude určená priamo pacientom, druhá ich najbližším.“

Pridaj komentár