Čo robiť, aby vás pohyb nebolel? Kľúčom sú chodidlo a členok

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Možno to znie nereálne, ale bezbolestný pohyb na celý život sa naozaj dá dosiahnuť. Moderný svet nás prinútil zmieriť sa s veľkým množstvom bolestí, a čím sme starší, tým viac sa pre nás stáva prirodzené cítiť bolesť v hocijakej forme. Povieme si: …bolesti? To je už tými rokmi! No nemusí to tak byť.

Existujú tri faktory (stĺpce, dominancia zadnej časti tela, chodidlovo-členkový komplex), ktoré dokážu zaručiť bezbolestný pohyb až do konca života. Dnes sa bližšie pozrieme práve na posledný z týchto faktorov, a to je komplex chodidla a členku.

Čo je to chodidlovo-členkový komplex?

Prečo je rotácia členka je základom bezbolestného pohybu?

Kedy hrozí nebezpečenstvo?

Ako dosiahnuť pohyb bez bolestí?

Aké sú možnosti nápravy, ak máte nesprávne návyky?

Čo je to chodidlovo-členkový komplex?

Tento zdanlivo zložitý názov spája chodidlo a členok do jedného celku. V praxi to znamená, že zmena v jednom vyvolá zmenu v druhom. Rozloženie váhy v chodidle do vnútornej strany vyvolá skrútenie členkového kĺbu smerom dnu, rozloženie váhy do vonkajšej strany naopak, členok skrúti smerom von.

Ako súvisí rotácia členka so zdravotným stavom vášho tela?

Členok je prvý kĺb, ktorý mení svoje uloženie pri dopade na zem. Rotácia dnu alebo rotácia von má priamy vplyv na ďalšie kĺby – koleno, bedro, ale aj na chrbticu až po ramená a krk. Zmena polohy členka teda priamo ovplyvní polohu každého ďalšieho kĺbu v tele. Z toho vyplýva, že ak sa dostane členok do nebezpečnej pozície, do nebezpečnej a zraniteľnej pozície sa rovnako tak dostanú i zvyšné kĺby.

Ktorá rotácia členkového kĺbu je nebezpečná a prečo?

Sú len dve polohy, do ktorých sa môže členok dostať pri dopade na zem. Buď sa skrúti dnu, alebo von. Pri rozložení váhy dnu klenba skolabuje a členok stiahne dovnútra. Táto vnútorná rotácia stiahne so sebou aj koleno a spustí sa reťazová reakcia. Noha sa dostáva do vysoko zraniteľného tvaru písmena X.

Nesprávne:

Správne:

chodidlo a členok

Prečo je tvar nôh v podobe písmena X nebezpečný?

Nohy do X dostávajú do zraniteľnej pozície najmä kolená. Každé zaťaženie členka, kolena a bedra v tejto pozícii vytvára v kĺboch vysoké napätie. Vzniká opotrebovanie šliach a neskôr prídu bolesti.

Vonkajšia rotácia členkového kĺbu je bezpečná. Prečo?

Ak udržíme zdvihnutú klenbu chodidla (čo by sme správne mali), vzniká sklon členka do vonkajšej strany. Skrútenie členkového kĺbu do vonkajšej strany umožní absorbovať dopad chodidla cez pevnú pozíciu. Ostatné kĺby v tele potom taktiež zostávajú v anatomicky pevných pozíciách.

Prečo je chodidlovo-členkový komplex kľúčom k bezbolestnému pohybu?

Správne rozložená váha v chodidle udrží členok v spomínanej anatomicky pevnej pozícii. Rovnako tak to vplýva aj na ďalšie kĺby, tým pádom sa eliminuje ich opotrebovanie. Telo tak zostáva odolné a bez bolestí.

Nesprávne:

Správne:

chodidlo a členok

Ako zistíte, že máte chodidlovo-členkový komplex v nebezpečnej pozícii?

Pokiaľ pri chôdzi cítite váhu skôr na palci, je to znak toho, že váš členok je v zraniteľnej pozícii. Ak nastupuje už aj bolesť (bez ohľadu na to, v akom kĺbe), jej zdroj je s najväčšou pravdepodobnosťou práve v členku.

Ďalším veľmi vizuálnym znakom zraniteľnej pozície členka sú halluxy. Ak sa vám palce krútia smerom k ostatným prstom, celú svoju váhu tlačíte práve do vnútornej strany a váš členok je v nebezpečí.

Čo môžete urobiť, aby ste zvrátili poškodenie kĺbov a chrbtice?

Dôležité je naučiť telo prenášať váhu do vonkajšej strany chodidla. Udržíte tak členok práve v spomínanej anatomicky pevnej pozícii. Najefektívnejší spôsob je nechať sa diagnostikovať a začať praktizovať na mieru vytvorený tréningový plán.

Ponúkame vám možnosť absolvovať náš vysoko efektívny tréningový program na ploché nohy, počas ktorého spevníte členkový kĺb a aktivujete svaly chodidla.

VIDEO: https://www.youtube.com/channel/UCTa8BSSzXvYQu0_pDI2gS9w/videos

Ak zafixujete správnu polohu členkového kĺbu, všetky ostatné kĺby zostanú taktiež v bezpečí a vy máte splnený ďalší z kľúčov na ceste k životu bez bolesti.

 

Oskar Fatul je jediný pohybový špecialista svojho druhu v Česku a Slovensku. Päťročná prax s vrcholovými a mládežníckym športovcami. FATUL Human Performance je spoločnosť, ktorá bola založená, aby mohla aj verejnosť čerpať z vysokoúčinných metód na zoptimalizovanie pohybu a predchádzanie či zbavenie sa bolesti.

www.fatul.sk

Zdroj foto: archív Oskar Fatul

Redigovala: (sab)

Pridaj komentár