Cesty križovali biele palice

Nevidiaci chodci s bielymi palicami skrížili vodičom cestu v 46 mestách na 55 priechodoch pre chodcov. V pondelok 15. októbra pripravila ÚNSS v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice.

Nevidiacim chodcom na priechodoch pre chodcov nedalo prednosť 29,08 % vodičov. Najmenej ohľaduplní šoféri sú v Bratislavskom kraji, kde nezastavila viac než polovica áut – 50,43 %. Spomedzi krajov najpriaznivejšie výsledky sú z Trenčianskeho kraja, nevidiacich cez priechod tu nepustilo 10,29 % vodičov. Vlani odignorovalo ľudí s bielou palicou na celom Slovensku 23,87 % vodičov.

Akcia sa konala vo všetkých krajoch už po štvrtý raz, záštitu nad ňou prebral minister vnútra Róbert Kaliňák. Biela palica sa ako symbol nevidiacich, ktorý sú účastníci cestnej premávky povinní rešpektovať, používa od roku 1931 na podnet Francúzky Guilly d´Herbemontovej. V Paríži sprevádzala nevidiacich a v snahe pomôcť im v orientácii sa inšpirovala palicou, ktorou policajti riadili premávku.

Deň bielej palice mediálne podporila Zelená vlna Slovenského rozhlasu.

www.unss.sk

Pridaj komentár