Na Slovensku postihuje v súčasnosti cukrovka asi 400-tisíc ľudí, a odhaduje sa, že ďalších 100- až 200-tisíc o svojom ochorení nevie. Mnohí pacienti už v čase diagnostikovania vysokej hladiny cukru v krvi majú rôzne komplikácie. Zástupcovia lekárov a pacientov chcú s cukrovkou bojovať systematicky: Slovenská diabetologická spoločnosť pripravila v roku 2012 návrh Národného diabetologického programu. Ako vyplýva z návrhu programu, potrebné sú napríklad zmeny v značení potravín, odstránenie automatov na vysokoenergetické nápoje zo škôl, podpora telesnej výchovy, či odstránenie reklám na nezdravé potraviny. Návrh zároveň počíta so vznikom národného registra diabetikov. Diabetológovia poukazujú aj na vytvorenie projektu starostlivosti o diabetickú nohu. Dôležitou oblasťou programu je aj aktívny skríning tohto ochorenia a celonárodná edukácia o rizikách cukrovky a zdravom životnom štýle. Oslovili sme Bc. Františka Čizmadiu, predsedu Základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska DIAPREUGE v Prievidzi. Rozprávame sa o edukácii a o tom, ako pracuje so „svojimi“ diabetikmi.
Venujete sa vzdelávaniu diabetikov v regióne Prievidza a okolí… Čo to znamená?
Hlavný priestor pre realizáciu v ZO zväzu diabetikov Slovenska v Prievidzi vidíme vo výchove diabetikov. Máme vysokoškolsky vzdelaných edukátorov, a tento potenciál chceme naplno využiť. Naším cieľom je nielen výchovne vplývať, ale aj pomáhať diabetikom pri riešení ich ekonomickej, sociálnej a spoločenskej situácie. Prvé profesionálne edukačné centrum pre diabetikov pôsobí v Michalovciach, a postupne sa rozšíri po celom Slovensku. Profesionálne edukačné centrá by mali do roku 2015 pokryť celé územie Slovenska. V našej organizácii chceme otvoriť edukačné centrum, ktoré by pokrývalo Handlovskú dolinu a celý okres Prievidza. My sa venujeme vzdelávaniu zatiaľ vo vlastnej réžii, a to formou edukačných prednášok – pomáhame našim členom, ktorí sú organizovaní vo zväze diabetikov, aj nečlenom-diabetikom formou propagácie cez médiá. Diabetológovia sú radi, že sa tejto činnosti venujeme, pretože bremeno vzdelávania preberáme my. Mojou snahou je, aby sme urýchlili otvorenie edukačného centra na profesionálnej úrovni, čo zlepší situáciu diabetikov. V najbližších dňoch sa stretnem s prezidentom Zväzu diabetikov Slovenska, s pánom Ing. Bc. Jozefom Borovkom, s ktorým to prerokujem, a navrhnem, aby takéto centrum pôsobilo aj v Prievidzskom okrese.
Odkiaľ prevažne čerpáte informácie?
Informácie čerpáme z rôznych zdrojov; úzko spolupracujeme s našimi lekármi diabetológmi, ktorí nám poskytujú odborné informácie o diabete. Taktiež spolupracujeme s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Michalovciach. Táto ponúka výučbu sociálnej práce, so špecializáciou „edukátor klientov s ochorením na diabetes mellitus“, pričom odborným garantom je pán doc. MUDr. Jozef Michálek, CSc. z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni. Máme k dispozícii aj informačné materiály, zamerané na vzdelávanie diabetikov.
Ako líder pacientskej organizácie sa zrejme neustále vzdelávate… Je to tak?
Áno, neustále sa vzdelávam: momentálne som v záverečnej fáze 5-ročného štúdia na VŠ. Pevne dúfam, že sa mi podarí ukončiť ho, a moje nadobudnuté skúsenosti a vedomosti využijem na kvalitné vzdelávanie našich diabetikov. Týmto štúdiom sa však nič nekončí – Ústredný zväz diabetikov Slovenska vždy organizuje rôzne odborné semináre s novými poznatkami o liečbe tejto civilizačnej choroby.
Kontaktujú vás noví diagnostikovaní pacienti?
Áno, kontaktujú. Prichádzajú do nášho sídla Zväzu diabetikov v Prievidzi, kde v provizórnych priestoroch vykonávame poradenstvo o správnom stravovaní a o nastavení liečby lekára-diabetológa. Pomáhame aj radami v sociálnej oblasti. Vyskytujú sa ťažkosti v prežívaní jednotlivcov a rodín, ak sa nachádzajú v sociálnej núdzi. Máme preto naštudovaný zákon o sociálnej pomoci 447/2008 Z.z. a zákon o sociálnych službách 448/2008 Z.z.
Čo všetko robíte pre ľudí v organizácii?
Naši ľudia sa nenudia – po celý rok majú pripravené rôzne podujatia, ktoré vo výbore ZO vždy dohodneme a predostrieme ich členom, ktorí tak majú mnoho možností, ako si utužiť zdravie a stráviť voľné chvíle v krásnej oblasti Slovenska. Napr. robíme rekondičné pobyty v Liptovskom Jáne a v Žiarskej doline – v 7. turnusoch -, kde majú členovia aj relaxačné procedúry. Ďalej chodíme opekať do okolitej prírody, uskutočňujeme zájazdy do Nitry, Dubnice nad Váhom na Dia dni, do Žiliny tiež na Dia dni, a aktívni sme hlavne v mesiaci november, kedy je Medzinárodný deň boja proti diabetu v Banskej Bystrici. Medzitým uskutočňujeme vzdelávacie stretnutia, takže naši ľudia si môžu vybrať, aj keď finančných prostriedkov nemáme nazvyš. Vieme sa uskromniť, a okrem členských príspevkov a dvoch percent z daní, hľadám aj iné možné spôsoby získania finančných prostriedkov.
Prešľapy ľudí v liečbe, v strave… Môžu priamo ohroziť život diabetika?
Áno, nedodržanie rád lekára-diabetológa, diétnej sestry či edukátora ohľadom stravovania a príjmu sacharidových jednotiek (SJ), môže viesť ku komplikáciám v organizme diabetika – zvýši sa hladina cukru v krvi, a nastáva hyperglykémia. Pacient sa, v snahe znížiť tento stav, predávkuje inzulínom, a nastáva opačná situácia v organizme – hypoglykémia, čiže znížené množstvo cukru v krvi. Vtedy môže pacient upadnúť do kómy. Ak príde k neskorej pomoci, môže nastať smrť pacienta, a to isté sa stane aj pri hyperglykémii. Preto kladieme dôraz na dodržiavanie stravovacích zásad. Aj ja som diabetik na inzulíne, viem to teda podľa seba.
Zúčastníte sa s kolegami na tohtoročnej 3. celoslovenskej pacientskej konferencii v Piešťanoch?
Ak táto akcia nebude kolidovať s mojimi štátnicami, tak potom sa isto zúčastním.
Vedci ešte stále presne nevedia, čo spôsobuje, že pankreas prestáva produkovať dostatok inzulínu… Veríte, že sa dostanú ďalej?
V tom máte pravdu. Ešte sa presne nevie, čo spôsobuje ochorenie diabetes mellitus. Ale výskum už je na stope príčine. Viete ale, ako dlho sa nevedela liečiť tuberkulóza, rakovina… Vedci z celého sveta sú zapojení do programu diabetes mellitus, a ja som presvedčený, že raz ten čas príde.
Ďakujem za rozhovor.