BRATISLAVA: Školáci sa dnes v Inchebe učili ako si správne čistiť zuby

Bratislava 23. septembra (TASR) – Asi 300 detí z prvého stupňa bratislavských základných škôl sa dnes v Inchebe učilo ako si správne čistiť zuby a starať sa o svoj chrup. Akcia bola sprievodným programom Stomatologického kongresu, ktorý v dňoch 22.-24. septembra organizuje Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) v spolupráci so Slovenskou stomatologickou spoločnosťou.
„V tomto roku sme ako sprievodný program po prvý raz urobili program pre deti, aby sme ich naučili správnej ústnej hygiene,“ povedala pre TASR členka Rady SKZL Neda Markovská. Odborníčka upozornila, že zdravie chrupu sa u detských pacientov v posledných rokoch výrazne zhoršilo. „Z päťročných detí má viac ako 50 percent úplne zničené horné rezáky. Sú ako karamelka. Išlo to rozhodne k horšiemu,“ zdôraznila Markovská. 
Za tieto výsledky môže podľa nej nadmerná konzumácia cukru u detí a aj to, že si detskí pacienti chrup nečistia poriadne. „My sa stále stretávame aj s deťmi aj s dospelými, ktorí si vôbec nečistia zuby alebo si ich čistia veľmi neporiadne. Základ je čistiť si zuby dvakrát denne. Ráno po raňajkách a potom tesne pred spaním,“ vysvetlila odborníčka. Treba dbať aj na to, aby deti nepili sladké vody. Tie sú totiž podľa Markovskej horšie ako sladkosti, lebo keď deti dodržiavajú pitný režim, majú cukor v ústach celý deň. „Keď sme pred 20 rokmi mali 12 až 15 kilogramov cukru v prepočte na jedného obyvateľa, teraz máme cez 40 kilogramov,“ priblížila oficiálne štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie odborníčka.
Počas dnešného podujatia deťom o zdravej výžive rozprávala pracovníčka Úradu verejného zdravotníctva, do akcie sa zapojili aj záchranári Slovenského Červeného kríža. Po tomto „vyučovaní“ organizátori pripravili pre školákov aj skákanie na trampolíne a iné športové aktivity.
Na výstavisku Incheba sa v dňoch 22. – 24. septembra konajú tri zdravotnícke výstavy, súčasťou ktorých je aj výstava Slovenské dentálne dni 2011.

Pridaj komentár