Biela pastelka 2018: Nevidíme to až tak čierno. Aj vďaka vašej pomoci

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Neviete si predstaviť, ako sa nevidiaci dokáže sám postarať o domácnosť?

Ako varí, upratuje, alebo žehlí?

Ako študuje alebo pracuje?

Písanie a čítanie e-mailov a SMS vám pripadá ako úplné sci-fi?

Tieto, ale aj mnoho ďalších činností sa nevidiaci a slabozrakí z celého Slovenska môžu naučiť v rámci špecializovaných kurzov, ktoré sú dofinancované aj vďaka výnosu verejnej zbierky Biela pastelka.

„Hlavný zbierkový deň je jednou z príležitostí, keď sa široká verejnosť môže v našich informačných stánkoch pýtať na každodennosť ľudí so zrakovým postihnutím. Verejnosť sa bude môcť presvedčiť, že aj s vážnym poškodením zraku sa dá žiť samostatne a plnohodnotne. Ďakujem všetkým, ktorí nám aj prostredníctvom Bielej pastelky pomáhajú,“ uviedol predseda ÚNSS Branislav Mamojka.

Naozaj to netreba vidieť až tak čierno

V piatok 21. septembra stretnete v uliciach takmer 300 miest a obcí celého Slovenska dobrovoľníkov s pokladničkami v ruke, ktorí budú darcom ponúkať spinky v tvare bielej pastelky. Do konca roka môžete prispieť na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006, zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti Orange, Telekom a O2, do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo viacerých inštitúciách, alebo on-line cez www.bielapastelka.sk.

Biela pastelka je zapísaná v Registri verejných zbierok Ministerstva vnútra SR od 15. 1. do 31. 12. 2018.

Hlavný stan v Bratislave

Hlavné podujatie Bielej pastelky 2018 sa uskutoční v OC Eurovea v Bratislave. Programom budú sprevádzať Patrik Herman a Dodo Kuriľák. Čakajú tam na vás ukážky výcviku vodiacich psov, koncert Miriam Kaiser, či maľovanie deťom na tvár.

Od 15:00 sa môžete tešiť aj na stretnutie s tohtoročnou ambasádorkou Bielej pastelky, Adelou Vinczeovou. Tá si už pár hodín v úplnej tme vyskúšala, a preto vie, že to naozaj netreba vidieť až tak čierno. Príďte si s ňou zasúťažiť, kto to s klapkami na očiach zvládne lepšie.

„Žiaden životný osud nehodnotím ako zlý alebo dobrý. Neprináleží mi povedať: to je hrozné, toto je ťažké. Každý má vlastný príbeh… Uvedomujem si, že samozrejmosť jedného človeka je pre iného vzácnosťou,“ povedala Adela Vinczeová.

V ktorých mestách budú stánky

Každodennosť so zrakovým postihnutím bude v piatok 21. 9. od 10:00 do 17:00 hlavnou témou v informačných stánkoch v Bratislave, Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Žiline, Martine, Poprade, Prešove, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Budete si môcť skúsiť simulačné okuliare, prejsť sa s bielou palicou, napísať si niečo v Braillovom písme, či poprezerať si kompenzačné a optické pomôcky. Košice budú plné hudby, tanca a spevu, Prešov kníh pre ľudí a o ľuďoch so zrakovým postihnutím, Banská Bystrica zas fotografií zo súťaže ÚNSS Cesta svetla.

Všetky informácie o zbierke sú k dispozícii na www.unss.sk, www.bielapastelka.sk a na Facebooku Bielej pastelky.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 000 členov, sú združení v 62 základných organizáciách.

Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Pridaj komentár