Audiovízia je pre nevidiacich nevyhnutná

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravuje konferenciu Prístupnosť audiovíznych diel osobám so zrakovým postihnutím – prostriedok ich spoločenského začleňovania a informovanosti. Konať sa bude 21. – 23. júna v priestoroch City Hotela Bratislava na Seberíniho ulici v Bratislave.

Otvorené budú témy prístupnosti digitálnej televízie pre ľudí so zrakovým postihnutím a audio komentára filmov a divadelných predstavení na Slovensku i v zahraničí. Súčasťou programu konferencie sú tiež workshopy zamerané na prístupné zariadenia na príjem televízneho vysielania a reprodukciu audiovíznych diel a inovatívne aplikácie využívajúce syntetickú reč a rozpoznávanie reči.

Na konferencii so svojimi príspevkami vystúpia okrem predstaviteľov ÚNSS zástupcovia Ministerstva kultúry SR, Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, Slovenskej akadémie vied a iných európskych inštitúcií.

Cestu na Slovensko merajú účastníci z anglického Royal National Institute of the Blind, z Rakúskej federácie nevidiacich a slabozrakých a z Poľskej nadácie Katarynka. Z Českej republiky privítame členov občianskeho združenia Apogeum a SONS – Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Konferencia je organizovaná pod záštitou ministra kultúry SR. Akciu finančne podporili Ministerstvo kultúry SR.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktoré združuje nevidiacich a slabozrakých občanov, ich priaznivcov, priateľov a rodičov. V súčasnosti má viac ako 4 700 členov združených v 68 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje zrakovo postihnutým ľuďom v každom kraji Slovenska. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Pridaj komentár