Ako zlepšia vašu náladu kamaráti či rodina? Socializácia je liekom nielen na dušu!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sociálne vzťahy náš život obohacujú. Ak máte okolo seba dostatok priateľov či rodinných príslušníkov, zrejme sa nezamýšľate nad tým, čo všetko vám tieto vzťahy dávajú. Ľudia, ktorí o rodinu či priateľov prišli, by však vedeli rozprávať o tom, ako to menilo ich život. Socializácia – blízkosť iných ľudí, spoločné trávenie príjemných chvíľ, vzájomné debaty – má zásadný vplyv na vaše zdravie a pohodu. Samozrejme, nie vždy je ľahké vytvoriť alebo udržať si priateľstvo.

Aké sú výhody priateľstva?

Ako vplýva kontakt s inými ľuďmi na našu psychiku a telo?

Prečo si neviete nájsť kamarátov?

Čo robiť, ak chcete spoznať nových ľudí?

Ako si udržíte dobré vzťahy s okolím?

Socializácia a psychika: Aké sú výhody priateľstva? 

Komunikácia s okolím, dobré vzťahy s rodinou a kamarátmi dokážu zmierniť ťažké chvíle, ktoré nás v živote čakajú. Ak by sme to povedali úplne zjednodušene: priatelia sú prospešní pre naše duševné zdravie, ale aj telesné. Vďaka blízkym ľuďom si vieme užiť dobré časy a zároveň máme oporu v horších obdobiach. Izolácia a osamelosť sú ničivé pre psychiku a tento vplyv sa prejaví aj na telesnom zdraví. Je dokázané, že osamelí ľudia, ktorí sa nemajú s kým podeliť o radosti i strasti, žijú kratšie a ľahšie podliehajú chronickým chorobám.

Ako vplýva socializácia na váš psychický stav? 

 • Pocit spolupatričnosti, ktorý v spoločnosti priateľov či rodiny máme, znamená tiež fakt, že sme potrební a žiadaní.
 • Zvyšuje úroveň šťastia, spokojnosti a znižuje hladinu stresu.
 • Zlepšuje sebaúctu, zvyšuje sebavedomie, preventívne zabraňuje pocitom úzkosti a depresiám.
 • Ľahšie sa vyrovnáme s traumami, ktoré nás postretnú: rozvod, vážna choroba, strata zamestnania alebo smrť blízkeho človeka.
 • Priatelia a rodina nás povzbudia v snahe zmeniť sa k lepšiemu alebo zbaviť sa škodlivých návykov.

Lepšie fyzické i duševné zdravie

Sociálne kontakty zohrávajú významnú úlohu aj pri podpore celkového fyzického zdravia. Dospelí ľudia so silnými sociálnymi väzbami majú nižšie riziko mnohých závažných zdravotných problémov vrátane depresie, vysokého krvného tlaku a nezdravého indexu telesnej hmotnosti (BMI). Štúdie potvrdzujú, že starší dospelí, ktorí majú zmysluplné vzťahy a sociálnu podporu, žijú dlhšie ako ich rovesníci s menším počtom priateľov.

Udržiavanie kamarátstiev vyžaduje úsilie

Každý vzťah, či už je partnerský, kamarátsky, rodinný alebo pracovný, je potrebné udržiavať. Ak sa o tieto vzťahy nestaráme, jednoducho oslabnú, zvädnú, zoschnú, až nakoniec odumrú. Určite máte aj vy skúsenosť s tým, že niektoré kamarátstva po čase zaniknú, pretože sa jednoducho vekom meníme, máme iné záujmy či povinnosti. Avšak s pribúdajúcimi rokmi je čoraz ťažšie nájsť si nové priateľstvá. Určite sa to však oplatí vyskúšať.

socializácia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Koľko blízkych ľudí potrebujete nato, aby ste boli v pohode? 

Neexistujú žiadne presné odporúčania, veď každý z nás je iný. Platí však, že kvalita znamená viac ako kvantita. Môžeme mať širokú sieť známych, ale blízkeho človeka ani jedného. Alebo naopak, komunikujeme len s tromi-štyrmi osobami, ale cítime s nimi podstatne silnejšiu spolupatričnosť a pohodu. Zmysluplné vzťahy, ktoré nás podporia v dobrom aj v zlom, sú najcennejšie.

Ako spoznať nových priateľov?

Cítite sa osamelo? Chceli by ste mať nových kamarátov? Nič nie je nemožné. Existuje niekoľko spôsobov, ako ich získať:

 • Zostaňte v kontakte s ľuďmi, s ktorými ste vyrastali, študovali, pracovali alebo chodili na kurzy.
 • Spojte sa znova so starými priateľmi – dnes je to vďaka sociálnym sieťam veľmi jednoduché.
 • Oslovte ľudí, s ktorými ste sa radi rozprávali alebo dobre bavili na spoločenských stretnutiach.
 • Zoznámte sa s kolegami, s ktorými sa ešte nepoznáte, alebo so susedmi doma.
 • Urobte si čas na vycestovanie za rodinou.
 • Vytvorte príležitosť na stretnutie – grilovačka, narodeninový večierok, stretnutie so spolužiakmi či spolupracovníkmi po rokoch, oslava úspechu detí… a pozvite širšiu rodinu či známych.
 • Mnohokrát sa tvorí cesta k novým kamarátstvam aj prostredníctvom detí a ich aktivít.
 • Nezatvárajte sa doma. Zúčastňujte sa na spoločenských podujatiach, lekciách, kurzoch, navštevujte záujmové skupiny.
 • Ponúknite svoj čas alebo talent v prospech dobročinnej akcie v komunitnom centre, v charitatívnej skupine, domove seniorov a podobne.

Pozitívny prístup je základom 

Či už máte okolo seba veľa, alebo menej ľudí, ktorí vás podporujú, snažte sa vždy, bez ohľadu na zážitky a skúsenosti, zostať pozitívne naladení. Naučte sa byť priateľmi sami voči sebe, potom budete silnejší, ľahšie prekonáte problémy. Myslite na to, že keď vyžarujete zlú energiu (hnev, smútok, závisť, strach), nepritiahnete nikoho s pozitívnou energiou. Funguje to však aj naopak. Keď z vás bude sršať pozitívna energia, bude sa s vami chcieť zoznámiť množstvo ľudí.

Ako rozvíjať priateľstvá

Rozvíjanie a udržiavanie zdravých vzťahov znamená nielen prijímať, ale aj dávať. Tak, ako niekedy potrebujete podporu vy, rovnako ju môžu potrebovať aj vaši priatelia a blízki. Ukážte im, že vám na nich záleží, že si ich vážite. Aj táto strana priateľstva je rovnako dôležitá a posilňuje vaše vzťahy s okolím.

Naučte sa byť dobrým poslucháčom, vnímajte problémy aj zo strany druhých, ukážte im empatiu. Rozprávajte otvorene o svojich skúsenostiach či problémoch, aby si z nich mohli zobrať príklad alebo sa poučiť. Takto prejavíte skutočnosť, že majú vo vašom živote špeciálne miesto.

Nájdite spôsob, ktorý funguje ako potvrdenie vašej spoľahlivosti – zodpovednosť a spoľahlivosť sú kľúčom k vytvoreniu pevných priateľstiev. Dodržujte svoje záväzky a buďte priateľom k dispozícii vždy, keď potrebujú.

socializácia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nikdy nie je neskoro

Myslite na to, že nikdy nie je neskoro nadviazať nové priateľstvá alebo obnoviť staré vzťahy. Čas, ktorý investujete do spoločenského života, nadväzovania a upevňovania priateľstiev, sa vám vráti v podobe lepšieho telesného i duševného zdravia. Budete sa opäť cítiť plní energie, motivovaní, dobre naladení a najmä budete vedieť, že váš život má význam, pretože ste dôležití pre svoje okolie.

Ak napriek všetkému cítite úzkosť alebo nervozitu z vypätých situácií vyskúšajte jogu, meditáciu alebo si choďte zabicyklovať či zabehať do prírody.

Vo vážnejších stavoch, ak nevidíte nádej na zlepšenie a trápia vás depresie alebo iné stavy, ktoré sú také silné, že ochromujú bežné fungovanie, vyhľadajte odborníka – psychoterapeuta alebo psychiatra, ktorí vám pomôžu niesť vaše bremeno.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/friendships/art-20044860

https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/a-z-topics/friendship-and-mental-health

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31141893/

https://www.nia.nih.gov/health/loneliness-and-social-isolation-tips-staying-connected

Pridaj komentár