(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Pribrať počas tehotenstva je veľmi jednoduché, horšie je schudnúť späť na pôvodnú hmotnosť. Alebo aspoň približne. Ak je to i váš problém, zrejme ste počuli o tom, že dojčenie spaľuje kalórie a vďaka tomu podporuje chudnutie. Pozrime sa bližšie na to, o aké spaľovanie kalórií ide a ako podporiť chudnutie po pôrode. Koľko kalórií reálne spálite dojčením?
Asi každá žena už počula, že sa o dojčení – okrem iného – hovorí ako o nástroji na chudnutie. Hoci je toto prirovnanie poriadne „pritiahnuté za vlasy“, stále ho šíria slávne i menej známe mamičky. Ako to je v skutočnosti a prečo neveriť chudnutiu z dojčenia, ak nerobíme pre to nič iné?
Každé telo je iné – obdivujte ho za to, čo dokázalo
Odložme na sekundu bokom fakt, že dojčenie má mnohé základné funkcie pre dieťa i pre matku, a pozrime sa na to, či má dojčenie skutočne vplyv na našu hmotnosť. Najskôr si ujasnime jednu vec: Každé telo je iné. I keď existuje nepríjemný spoločenský tlak na čo najrýchlejší návrat do formy po pôrode, nemal by to byť spôsob, akým sa budete pozerať na vlastné telo. Telo, ktoré dokázalo „vypiplať“ a porodiť nový život. Je úplne prirodzené, že telá žien po pôrode majú rôzne tvary a veľkosti a neexistuje správny alebo nesprávny vzhľad.
Chudnutie po pôrode: Ako vyzerá prirodzený priebeh?
Hneď po pôrode stratíme približne 6,5 kilogramu – je to hmotnosť dieťaťa, plodovej vody, placenty. Potom nasleduje pomalšie postupné chudnutie, ktoré predstavuje stratu približne 450 až 900 gramov za mesiac. Schudnúť nabratú tehotenskú hmotnosť najčastejšie trvá 6 až 9 mesiacov, ale neraz aj dva roky. Závisí to od aktivity, stravovania, zdravotného stavu a celkového životného štýlu mamičky.
Koľko spálite dojčením za deň?
Aj keby sme sa nemali zameriavať na chudnutie po pôrode, máme právo spýtať sa, čo dojčenie ako náročná aktivita čerstvých mamičiek znamená pre našu hmotnosť.
Spotreba kalórií pri dojčení závisí od nášho tela a množstva mlieka, ktoré dieťa spapá. Ak výhradne dojčíme, spálime približne 500 až 700 kcal za deň, pri čiastočnom dojčení menej.
Chudnutie pri dojčení ovplyvňujú tiež genetické a metabolické faktory, takže táto informácia nie je stopercentne presná pre každú ženu.
Koľko kalórií by mala denne prijať dojčiaca mamička?
V prvých týždňoch po pôrode je neraz problémom nájsť si čas vôbec na hygienu, nieto ešte na varenie a pravidelné stravovanie. V každom prípade tak, ako je dôležité dojčenie, dôležitá je aj výživa mamičky. Telo dojčiacej matky robí veľa práce, ktorá si vyžaduje špeciálny kalorický príjem, na podporu dojčenia a udržanie tvorby mlieka potrebujete ďalšie kalórie. V tomto prípade by váš kalorický príjem nemal klesnúť pod 1600 až 1800 kcal za deň, ak ste aktívna, budete potrebovať ešte viac energie.
Čo ešte ovplyvní vašu kalorickú potrebu?
To, koľko kalórií denne potrebujeme, nezávisí len od našej aktivity. Kalorickú potrebu ovplyvňujú aj iné faktory. Aj zotavovanie si vyžaduje energiu, najmä ak sme mali náročný pôrod. Určiť presne, koľko kalórií dojčiaca mamička potrebuje, je preto problematické. Je to individuálna záležitosť. Ďalšia vec je individualita dieťaťa a jeho potrieb – ani ono nevypije každý deň rovnaké množstvo mlieka.
Dojčenie vyvoláva pocit hladu
Väčšina mamičiek potvrdí, že keď výhradne dojčia, cítia častejšie alebo výraznejší hlad. Čiastočne je to preto, že prolaktín – hormón, ktorý pomáha pri tvorbe mlieka, vyvoláva hlad. Neznamená to, že by sme mali bezhlavo hltať to, na čo máme najväčšiu chuť, alebo čokoľvek, čo máme poruke. Naopak, pri dojčení je dôležitá pestrá strava s rovnomerným zastúpením všetkých základných živín – bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín, vlákniny a celozrnné jedlá zasýtia na dlhší čas. Nezabúdajme piť veľa vody.
Takže: Pomáha dojčenie schudnúť – je to len mýtus?
I keď dojčenie môže podporiť návrat do pôvodnej formy, odborníci odporúčajú nezameriavať sa veľmi na tento efekt. Dojčenie by sme nikdy nemali považovať za mechanizmus chudnutia. Navyše, najdôležitejší je vždy životný štýl ženy. Našou prvoradou úlohou v mesiacoch po pôrode je dbať o to, aby bolo dieťa dobre živené, ale taktiež myslime na kvalitu vlastnej stravy. Doprajme telu zotavenie a nesekírujme ho túžbou po štíhlej línii. Rozhodne to nie je najzdravší prístup a už vôbec nie v tomto vzácnom období.
Pozor: Počas tehotenstva a dojčenia nešpekulujte so žiadnymi diétami. Ste zodpovedná nielen za seba, ale aj za zdravie a vývoj svojho dieťaťa.
Čo sa stane s vašou hmotnosťou, keď dieťa odstavíte?
Keď prestaneme dojčiť, dochádza k veľkému hormonálnemu posunu. Klesá hladina prolaktínu a oxytocínu. Prolaktín pomáha pri tvorbe mlieka, podporuje pocity pohody, pokoja a relaxácie. Oxytocín podporuje uvoľnenie mlieka z prsníka a poznáme ho aj pod názvom hormón lásky. Čo tým chceme povedať? Že odstavenie môže nepochybne ovplyvniť naše telo i emócie. Zároveň to znamená, že spálime menej energie a kalórií, ako keď sme dojčili. Preto je potrebné buď upraviť jedálniček, alebo nájsť spôsob, ako nadbytočné kalórie spáliť. Najlepším spôsobom, ako obmedziť priberanie, je pravidelný pohyb a cvičenie.
Podčiarknuté a zrátané
Dojčením síce spálime viac kalórii, ako keď nedojčíme, ale zároveň musíme prijímať kalórie navyše. Nikdy nevieme, ako na dojčenie zareaguje naše telo. Kým niektoré ženy schudnú, iné nie. V každom prípade, dôležitejšia ako sledovanie ručičky na váhe je zdravá a hodnotná výživa. Ak sa budeme takto stravovať, nemusíme mať obavy, že nášmu bábätku niečo chýba.
Zdroje:
parents.com,
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31577639/
https://internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1746-4358-3-18
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/breastfeeding-and-weight-loss/faq-20094993