Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu?

Cukrovka je civilizačné ochorenie, ktoré so sebou prináša mnohé komplikácie. Je určite jednoduchšie cukrovke predchádzať, ako s ňou neskôr žiť. K dobrej prevencii patrí predovšetkým dostatok telesnej aktivity a správne stravovanie, a ak chceme, oboje pre seba dokážeme zabezpečiť.

Čítať a počítať

Pestrá a vyvážená strava dokáže vo viacerých ohľadoch pozitívne ovplyvniť naše zdravie. Prvým krokom pri zostavovaní vyváženého jedálnička by malo byť poznanie jedla, ktoré konzumujeme. Podrobné zloženie potravín, aj s celkovým energetickým obsahom, možno nájsť na väčšine obalov, a musíme teda vyvinúť aspoň minimálne úsilie, a prečítať si, čo sa chytáme odovzdať žalúdku.

Pravidlá správnej výživy nie sú vôbec zložité. Dbajte o to, aby tuky netvorili viac ako 30 % nášho denného energetického príjmu, a živočíšne tuky nahraďme rastlinnými (rybí tuk je zo živočíšnych tukov najlepší). Pre naše zdravie sú veľmi dôležité bielkoviny, v obmedzenom množstve sacharidy, a čo najmenej prijímajme cukru a živočíšnych tukov. Deň by sa nemal zaobísť bez niekoľkých kusov zeleniny a aspoň jedného kusa ovocia. Zelenina by mala výrazne prevládať nad všetkými ostatnými potravinami.

Energetická hodnota stravy je pre väčšinu Slovákov neznáma položka iba o nej čítali alebo počuli. Chápanie čísel v jouloch (J) a kilojauloch (kJ) by malo patriť k základnej gramotnosti človeka 21. storočia. Viete, aký je ideálný denný príjem v kJ? U žien je to 7 000 kJ, u mužov 8 500 kJ, no tieto hodnoty sú orientačné môžu sa líšiť s ohľadom na telesnú hmotnosť, vek a zdravie človeka.

Jesť striedmo, hýbať sa

Jedzte pravidelne v malých dávkach, niekoľkokrát denne. Snažte sa minimalizovať potraviny z bielej múky (nahraďte ich celozrnnými), tučné mliečne výrobky vymeňte za kyslomliečne polotučné. Uprednostňujte biele chudé mäsá pred tučnými červenými. Obmedzte pravidelnú konzumáciu sladkostí, slaných pochutín a údenín.

Dbajte aj o dôsledný pitný režim. Ideálna je voda, minerálka, kvalitný čaj, alebo prírodná šťava zo zeleniny či ovocia. Sladené nápoje zredukujte na minimum!

Naučte sa milovať pohyb. Zlepšíte stav svojich svalov a kostí, častejšie budete mať dobrú náladu, prekrví sa vám mozgu, posilníte srdce a cievy. Chôdza je najprirodzenejšou formou pohybu. Rýchla chôdza sa považuje za najlepší rekreačný šport. Plávanie je tiež dobré, a rovnako si nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Ak idete na 1.4. poschodie, nepoužívajte výťah. Ak to nemáte ďaleko do práce, chodievajte pešo, alebo na bicykli. Na kratšie trasy (do 2 km) nikdy nepoužívajte auto. Aj cesta autobusom či električkou – na rozdiel od jazdy autom – vyžaduje isté fyzické úsilie.

Zdroj: http://www.plusprevas.sk, redakčne upravené

1 odpovedí na “Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu?

Pridaj komentár