„Vo chvíli, keď som v ruke držala prvý chumáč vlasov, naplno mi došlo, že mám rakovinu. Dovtedy som si to nejako nechcela pripustiť. S odstupom času si uvedomujem tú absurdnosť situácie. Ja som v podstate zomierala alebo mohla zomrieť, a mňa viac, ako čokoľvek iné trápilo to, ako vyzerám,“ to sú vyjadrenia pocitov žien, ktoré mali rakovinu, dostávali chemoterapiu a vypadali im vlasy ako následok vedľajších účinkov liečby. Život s ochorením vôbec nie je jednoduchý, a dal by sa prirovnať k emocionálnej horskej dráhe. V súčasnej dobe však už existuje metóda, ktorá môže redukovať vedľajší účinok chemoterapie – stratu vlasov. Aj o tom bola tlačová konferencia, ktorá sa uskutočnila v strede minulého týždňa.
MUDr. Juraj Detvay, PhD., klinický onkológ, Oddelenie rádioterapie a klinickej onkológie FN Nitra (foto), poukázal na princíp metódy, ktorú skúšajú na ich pracovisku: „Účinným ochladzovaním pokožky hlavy sa zníži prekrvenie vlasových korienkov, a tým sa spomalí ich metabolizmus. Vďaka ich zníženej aktivite potom chemoterapia nezasiahne vlasové korienky v takej veľkej miere, a tak sa dá vypadávaniu vlasov predchádzať. Účinnosť systému proti vypadávaniu vlasov ukázali vedecké štúdie, v ktorých bolo dosiahnuté znížené riziko úplnej straty vlasov.“
Tento postup sa využíva už v 18 krajinách sveta. Prevencia straty vlasov je vhodná pre niektoré druhy chemoterapie, a preto je potrebné, aby sa žena poradila s pracoviskom, kde už majú s metódou skúsenosti. Chladenie hlavy prebieha (podľa typu liečby) asi 30 minút pred a 30 minút po podaní chemoterapie, a rovnako aj počas podávania samotnej protinádorovej liečby. Pacientka dostane špeciálnu čiapku, ktorá zabezpečí, že pokožka hlavy si udržiava konštantnú teplotu (od začiatku do konca aplikácie). Procedúra je bezbolestná a pohodlná. Obsluha chladiacej jednotky je pritom jednoduchá, a nezaťažuje zdravotnícky personál počas podávania chemoterapie.
Mgr. Mária Andrášiová, PhD., onkopsychologička (foto) pripomína, že najmä pre ženy je strata vlasov počas chemoterapie jeden z najtraumatizujúcejších vedľajších účinkov liečby: „Je to obrovská rana – najskôr samotná diagnóza, potom liečba, ktorá so sebou často prináša nepríjemné vedľajšie účinky, a k tomu všetkému ich chemoterapia pripraví o symbol ženskej identity – vlasy. Je preto prirodzené, že ženy túto stratu často oplačú. So stratou vlasov často strácajú sebavedomie, a prichádzajú o psychickú pohodu. Zmena výzoru je totiž v tomto prípade pre ženu nedobrovoľná a radikálna.“
Mnohé ženy sa práve počas tohto obdobia stránia akejkoľvek spoločnosti – žijú radšej izolované od vonkajšieho sveta. Psychické rozpoloženie, v ktorom sa pacientka nachádza, má však zároveň veľmi nepriaznivý vplyv na samotný priebeh liečby, keďže významnú pomoc predstavuje kontakt s inými ženami, ktoré sú (alebo boli) v podobnej situácii.
Rodina a blízke osoby by mali dať žene na výber, či o svojom probléme chce hovoriť, alebo nie. V prípade, že nechce, musia to rešpektovať. Ak áno, mali by ju počúvať, a nechať jej priestor, aby sama vyjadrila, čo potrebuje. Okolie pacientov, ktoré nič podobné nezažilo, nesmie byť expertnou skupinou poradcov. Rady typu „netráp sa“ majú v takejto situácii takmer nulovú hodnotu. Pomáha vypočutie a sprevádzanie v ťažkostiach.
Ing. Anna Valachová, zakladateľka Nadácie na pomoc onkologickým pacientom (foto) zdôraznila, že keď sa aj pacientka so stratou vlasov vyrovná, stále je tu okolie, ktoré sa na ňu niekedy pozerá neprívetivo. Mnohé ženy s karcinómom nechcú dať vedieť svojmu okoliu, že majú rakovinu, a podstúpili chemoterapiu, pretože práve strata vlasov býva signálom, poukazujúcim na toto ochorenie.
Náročné sú pre ženy prvé príznaky straty vlasov – keď sa ráno zobudia, a nájdu na vankúši chumáče vlasov. A potom im vypadávajú ďalšie a ďalšie vlasy… Vtedy je pre ženy veľmi dôležitá podpora okolia, ich blízkych, známych, spolupracovníkov, a očakávajú podporu aj od lekárov a zdravotníkov, s ktorými sa stretávajú počas liečby. Nikto by ich preto nemal sklamať, a mal by im dať najavo, že pre svoje okolie neprestali byť ženami.
Redakčne upravil: Ján Mútala