BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Lekári získali pod petíciu proti predpisovaniu účinnej látky vyše 3 600 podpisov. V utorok ju pritom zástupcovia petičného výboru odovzdali na Ministerstve zdravotníctva SR, namierené mali aj k prezidentovi a do parlamentu. Ako pre agentúru SITA uviedla Dagmar Takácsová za petičný výbor, od petície si sľubujú to, že tí, ktorí rozhodujú o výsledkoch legislatívneho procesu a sú zodpovední za to, ako zákony ovplyvnia život občanov, sa vážne zamyslia nad názorom takého množstva lekárov a nad dôvodmi, ktoré ich viedli k podpisu petície.
Ak by sa pritom tzv. generická preskripcia predsa len zaviedla, podľa lekárov bude v prvom rade zmätený pacient. „Časť pacientov sa bude rozhodovať podľa ceny, časť bude od lekára žiadať, aby mu, kým pôjde do lekárne, odporučil konkrétny prípravok, časť bude problém riešiť v lekárni a bude klásť lekárnikovi otázky v súvislosti so svojím zdravotným stavom, na ktoré nebude kompetentný odpovedať, navyše sa to bude diať pred ostatnými čakajúcimi v lekárni. Pacienti budú v lekárni dlhšie čakať,“ uviedla Takácsová.
Akonáhle sa podľa nej objavia u pacienta akékoľvek nepriaznivé účinky, pobeží k lekárovi, ktorý nebude vedieť, aký prípravok pacient užíval. „Čo potom lekár urobí? Predpíše rovnakú účinnú látku a pošle pacienta za lekárnikom aby vec riešil? Kto bude v tomto prípade zodpovedný za výber určitého prípravku?,“ pýta sa členka petičného výboru.
Generická preskripcia by mala byť na Slovensku realitou od októbra tohto roka. Tak to aspoň predpokladá návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do pripomienkového konania. Tento spôsob predpisovania liekov by mal pomôcť ušetriť pacientom aj verejnému zdravotnému poisteniu. Pacienti podľa rezortu nezaznamenajú ujmu v podobe zníženej kvality liekov, ale prínos na strane úspory na doplatkoch za lieky, ktorý je vyčíslený na takmer 45 mil. eur.
Predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom, podporuje podľa prieskumu spoločnosti GfK Slovakia nadpolovičná väčšina pacientov. Vyše 60 % respondentov zároveň verí, že generická preskripcia, im pomôže ušetriť na liekoch a taktiež, že nový spôsob predpisovania zníži vplyv farmaceutických firiem na lekárov. Prieskum si dalo urobiť Združenie zdravotných poisťovní SR.
Za zmenu v predpisovaní liekov za postavili zdravotné poisťovne aj lekárnici. „Slovenská lekárnická komora nemá problém s implementáciou generickej preskripcie, lekárnik je odborník zdatný sa podmienkam generickej preskripcie prispôsobiť,“ vyhlásil prednedávnom pre agentúru SITA prvý viceprezident komory Ondrej Sukeľ. Proti nie je ani Združenie Za lepšie lekárne. „Sme presvedčení, že pripravované zmeny prospejú práve pacientovi, či už pri vyššej informovanosti o svojej liečbe, alebo rozhodovaní o výške doplatkov za jednotlivé lieky,“ dodala výkonná riaditeľka združenia Vladimíra Gromová.