Potničky. Keď sa potenie stane trápením

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Neškodný stav v podobe malých vyrážok, ktoré vám znepríjemňujú každodenné chvíľky. Sú problémom hlavne horúcich letných mesiacov a viníme za to upchaté mazové kanáliky. Potničky, odborne nazývané aj miliaria, sú stavom, ktorý často pozorujeme u malých detičiek, no ani dospelí nie sú výnimkou. Čo sú potničky, prečo vznikajú a ako sa im úspešne vyhýbať?

Čo sú potničky?
Prečo potničky vznikajú?
Ako sa zbaviť potničiek?
Ako ich vzniku prechádzať?
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Čo sú potničky a ako vyzerajú?

Malé vyrážky roztrúsené hlavne po tých častiach tela, ktoré pokrýva oblečenie. Určite už každý z vás, či už na sebe, alebo na svojich ratolestiach, takéto vyrážky spozoroval. Odborne ich nazývame potničky.

Prečo vznikajú potničky?

Príčin, prečo sa drobné vyrážky objavujú na tele, je niekoľko. Jemná pokožka detičiek je oveľa náchylnejšia na rôzne podráždenia vrátane rozvoja potničiek. Medzi hlavné príčiny ich vzniku patria:

  • Uzavreté mazové žľazy. Mazové žľazy detičiek sú ešte stále vo vývoji – aj to je dôvodom, prečo sa u nich rýchlejšie objavia drobné vyrážky už aj pri miernom potení.
  • Príliš teplé počasie. V oveľa väčšej miere sú potničky záležitosťou letných horúcich dní. Je to zapríčinené hlavne horúčavami a potením.
  • Fyzická aktivita. Rovnako aj pri tomto dôvode sa dostávame k zvýšenému poteniu, a tým uzatváraniu mazových žliaz a vytváraniu vyrážok.
  • Nevhodné oblečenie. Príliš veľa vrstiev oblečenia alebo spanie pod hrubým paplónom môže viesť rovnako k rozvoju potničiek. Je to v jednoduchosti preto, lebo zabránime dýchaniu pokožky, čím sa upchávajú mazové žľazy.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo pomáha na liečbu potničiek?

Drobné vyrážky, ktoré sa raz za čas objavia na tele, nie sú závažné. Väčšinou ako prídu, tak aj odídu – bez toho, aby si vyžadovali nejakú špeciálnu starostlivosť. V niektorých prípadoch však môžu pretrvávať a byť sprevádzané svrbenímzačervenaním. Našťastie existuje veľké množstvo prípravkov alebo tzv. babských rád, ktoré vás ľahko zbavia problému.

Schlaďte pokožku. Vyhľadávajte chladnejšie miestnosti s menšou vlhkosťou, či už potničky trápia vás, alebo vaše dieťatko. V mnohých prípadov je užitočným pomocníkom aj ventilátor alebo klimatizácia.

Nechajte pokožku dýchať. Keď je pokožka spotená, použite jemne navlhčený uterák na hygienu. Vyhýbajte sa drsnému umývaniu, čím by ste pokožku ešte viac rozdráždili.

Doprajte si osviežujúci kúpeľ. Dobrým riešením pri objavených potničkách je osviežujúci kúpeľ, ktorý pokožku trošku schladí a upokojí. Samozrejme, nie príliš studený, aby ste si neprivodili ďalšie nechcené problémy. Pokojne to aplikujte aj u detičiek.

Vyhýbajte sa mastným krémom a olejom. Často na trhu dostupné prípravky vedú k zablokovaniu mazových žliaz, čo prispieva k rozvoju potničiek alebo sa tie už rozvinuté zhoršujú. Najlepšou voľbou preto je, hlavne ak ide o pokožku malých detičiek, voliť neparfumované prípravky, špeciálne vyvinuté na podráždenú citlivú pokožku.

Hydratujte. Dostatok tekutín je alfou a omegou pri mnohých problémoch a nie je tomu inak ani pri potničkách. Dvojnásobne to platí počas horúcich letných dní.

V rámci prvej pomoci vám dobre poslúžia aj tabletky s obsahom antihistaminík. Sú to lieky, ktoré tlmia alergické reakcie, a tým znižujú svrbenie a začervenanie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dá sa ich vzniku predísť?

Je niekoľko preventívnych opatrení, ktoré keď si osvojíte, znížite šancu vzniku vyrážok. Sú to opatrenia, ktoré viete aplikovať u detí aj dospelých.

  • V horúcich letných dňoch voľte radšej vzdušnejšie bavlnené oblečenie.
  • Vyhýbajte sa príliš priliehavému oblečeniu, ktoré môže dráždiť pokožku, hlavne u detičiek a hlavne v lete.
  • Udržiavajte miestnosť, v ktorej spíte vy alebo vaše bábätko, vetranú a s čerstvým vzduchom.
  • Dodržujte dostatočnú hygienu. Je to dôležité, aby sa odstránili pot a oleje z pokožky a zabránilo sa tak jej upchatiu.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Keď potničky trápia vás alebo vaše detičky dlhší čas a máte pocit, že sa to nezlepšuje, zmieňte sa o tom pri lekárskom vyšetrení. Niekedy sa môžu s potničkami rozvinúť aj ďalšie príznaky, čo už patrí do lekárskych rúk. Medzi tieto príznaky patria:

  • bolesť alebo svrbenie v mieste, kde sa nachádzajú vyrážky,
  • pľuzgiere naplnené hnisom,
  • zväčšené lymfatické uzliny,
  • horúčka alebo zimnica.

Je nepríjemné, keď vás v každodennom živote zastihne nejaký diskomfort, hoci len v podobe malých vyrážok, potničiek. O to ťažšie to je, keď ide o vaše ratolesti. Majte však pred očami, že vo väčšine prípadov je to len prechodný stav, ktorý ľahko dokáže odznieť bez toho, aby ste museli vyhľadať odbornú pomoc. Nie vždy sa ich vzniku dá predísť, často však stačí iba osvojiť si určité opatrenia, aby ste potničkám nedali šancu, hlavne v teplejších mesiacoch.

 

Zdroje:

https://www.northwestfamilyclinics.com/blog/recognizing-and-treating-heat-rash-babies

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-rash/symptoms-causes/syc-20373276

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/prickly-heat

Pridaj komentár