Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Kríza stredného veku je témou mnohých vtipov a groteskných situácií, avšak, ak vás naplno zasiahne, nie je to veľmi zábavné. Veľa mužov a žien v tejto etape života sa snaží vyzerať a celkovo pôsobiť mladšie. Uvedomujú si, že to najlepšie už majú za sebou a čas ich dobehol. Samozrejme, nie vždy to je skutočne tak. V každom prípade kríza stredného veku ovplyvňuje naše súkromie i kariéru. Ako ju zvládnuť bez zranení?
Čo je to kríza stredného veku?
Prečo vzniká?
Týka sa každého človeka?
Ako sa s ňou dá vyrovnať?
Čo je to kríza stredného veku?
Psychologická obec definuje krízu stredného veku ako „obdobie emocionálneho nepokoja v strednom veku charakterizované silnou túžbou po zmene“. Laicky hovoríme o rokoch, keď si uvedomíme, že mladosť už máme za sebou. Práve preto sa mnohé ženy i nejeden muž snažia správaním vrátiť do mladosti, čo zvyčajne okolie vníma ako nevhodné správanie. Veď poznáte mužov, ktorí zrazu opustia rodiny a hľadajú šťastie v náručí s mladou ženou, alebo ženy, ktoré sa napriek veku snažia vyzerať a obliekať ako adolescentky.
Pojem kríza stredného veku odráža negatívne aspekty zmeny – prechodu do zrelého, respektíve vyššieho veku. Súčasťou tohto obdobia je často pátranie po vlastnej identite, ale tiež syndróm prázdneho hniezda, pretože deti odchádzajú z domu a budujú si vlastné zázemie. Pozitívnou správou je, že existujú spôsoby, ako sa s týmto obdobím vyrovnať bez problémov. Kríza stredného veku nakoniec vôbec nemusí byť krízou.
Čo je to stredný vek
Psychológovia definujú stredný vek medzi 30. a 70. rokom, s jadrom medzi 40. až 60. rokom života. Štúdie naznačujú, že kríza stredného veku vrcholí vo veku priemerne 47,2 roka.
Môže ju spustiť významná životná udalosť – často taká, ktorá vám pripomína vek a hovorí, že to najlepšie už máte za sebou alebo že čas vášho života sa kráti. Hlavné príčiny súvisia s jednou alebo viacerými z týchto šiestich životných zmien:
- uvedomenie si starnutia a úmrtnosti – prvé okuliare na čítanie, vypadávanie vlasov, nástup menopauzy, smrť rovesníka,
- pribúdajúce zdravotné problémy,
- pocit, že už nič nedosiahnete vo svojej kariére, prichádzajú mladší, šikovnejší,
- partnerské problémy, rozvod, chýbajúci zmysluplný vzťah,
- deti opúšťajú domov,
- prehodnocovanie životných cieľov a úspechov – čo sa vám nepodarilo dosiahnuť.
Stredný vek vás núti zamyslieť sa nad tým, čo ste v živote dosiahli a najmä čo ste ešte nedokázali. Môžete sa cítiť sklamaní a plní ľútosti. Mnohí sa preto snažia dramaticky zmeniť svoj život, aby získali späť mladosť alebo pocit naplnenia.
Príznaky krízy stredného veku
Keďže kríza stredného veku môže ľudí ovplyvniť rôznymi spôsobmi, neexistujú jednoznačné príznaky. Časté sú však dramatické zmeny vo zvykoch, zmeny nálady – pocity hnevu, úzkosť, emocionálne výbuchy alebo impulzívne rozhodovanie sa a riskovanie.
Ako prejsť krízou stredného veku bez zranení
Našťastie je mnoho ľudí, ktorí sa cítia podobne ako vy alebo týmto obdobím už prešli. Rovnako existujú metódy, ktoré vám pomôžu toto nepríjemné obdobie zvládnuť:
1. Nenechávajte si obavy pre seba
Nepotláčajte svoje pocity. Zverte sa niekomu, komu dôverujete – priateľovi či priateľke, rodine alebo terapeutovi či terapeutke.
Pozor na pesimizmus, beznádej, ktoré môžu vyústiť až do samovražedných myšlienok – sú to príznaky depresie, ktorú treba riešiť odborne.
2. Píšte si denník
Aj keď to môže vyzerať ako zbytočnosť, písanie si denníka vám pomôže pochopiť svoje myšlienky, pocity a stresy, s ktorými sa stretávate v osobnom i pracovnom živote.
3. Preformulujte svoju situáciu
V strednom veku majú mnohí tendenciu pozerať sa späť na svoju mladosť ako na staré dobré časy a zabúdajú na výzvy a ťažkosti, ktoré vtedy museli riešiť. Pozrite sa na to z inej strany – starnutie má veľa pozitív: zázemie, múdrosť, skúsenosti a bezpečnosť. Uvažujte racionálne a zamerajte sa na to, čo chcete dosiahnuť, nie na to, čo ste stratili.
4. Urobte si životný audit
Nemeňte nič na svojom živote bez rozmyslu. Dramatické rázne zmeny prenechajte ľuďom v adolescentnom veku. Dobre si premyslite, čo vo vašom živote funguje a čo nie, a prehodnoťte svoje hodnoty. Neposudzujte svoju situáciu podľa očakávaní druhých ani sa neporovnávajte s inými ľuďmi.
5. Stanovte si nové ciele
Je logické, že s postupujúcimi rokmi nemusia už byť ani ciele z mladosti relevantné. Ak sa vám niektoré nepodarilo splniť, prispôsobte ich aktuálnemu obdobiu. Vždy sa môžete naučiť novú zručnosť, zapojiť do charitatívnej alebo komunitnej práce.
6. Nepredpokladajte, že každý kašeľ je rakovina pľúc
Je pravdou, že čím viac rokov máte, tým viac rastie riziko rôznych ochorení, ale nehľadajte lekársku pomoc pri akomkoľvek príznaku, ktorý netrvá viac ako 12 hodín. Samozrejme, nie je vhodné zanedbávať preventívnu starostlivosť, ale ani sa obávať, že každý kašeľ je hneď rakovina.
7. Stretávajte sa s rovesníkmi
Debaty s mladšími ľuďmi už nebudú pre vás také príjemné ako kedysi. Obklopte sa rovesníkmi, rovesníčkami a verte, že aj s nimi môže byť zábava. Pomôžu vám zbaviť sa problémov so starnutím, zmenou vzhľadu, ale aj s citovými peripetiami.
8. Neriešte krízu stredného veku nákupom drahých hračiek
Muži i ženy, ktorých trápi starnutie, sa radi odmeňujú drahými vecami, aby zabudli na základný problém. Avšak ani plastiky, luxusné dovolenky, šperky či športové autá, motorky, elektrické kolobežky vám roky neuberú.
9. Urobte si čas ísť von
Isteže, všetci máme toho veľa, ale prechádzka nikdy nezaškodí. Ak sa dá, vyberte sa von s priateľmi či partnerom/partnerkou aspoň raz týždenne. Priateľstvo, zmena prostredia, príroda sú najlepšími spoločníkmi pri obavách a neistote.
Podčiarknuté a zrátané
Kríza stredného veku je často zjednodušovaný a zosmiešňovaný termín, ktorý opisuje premeny identity a sebavedomia vo veku po 40. Ovplyvňuje mužov aj ženy a vedie k správaniu odrážajúcemu túžbu získať späť stratenú mladosť alebo realizovať sny z mladosti.
Prekonať toto obdobie v psychickom i fyzickom zdraví vám pomôže debata s inými rovesníkmi, terapeut, racionálne myslenie a nasmerovanie sa na nové ciele. Zistíte, že kríza stredného veku vôbec nemusí byť „kríza“, ale príležitosť na významnú zmenu k lepšiemu.
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje: mindtools.com, elpguide.org, theguardian.com, healthline.com