Zdroj foto: stock.adobe.com
Programátor Ivan bol známy železným zdravím. Na preventívnu lekársku prehliadku chodil iba z povinnosti. Pásový opar ho však zaskočil nepripraveného. Preto najprv neprikladal veľkú váhu tomu, keď pocítil v oblasti hrudného koša tŕpnutie. Keď sa však pridali ďalšie ťažkosti, vyhľadal lekára. Diagnóza: herpes zoster.
Tŕpnutie v hrudi sa Ivanovi zhoršilo na pálčivú bolesť, ktorá sa ťahala pozdĺž nervových vláken až k chrbtici. K prudkým bolestiam sa pridali malé vyrážky, neskôr pľuzgieriky na koži, čo ťažko znášal.
Diagnóza znela: vírusové ochorenie – pásový opar, odborne zvaný herpes zoster. Mesiac pred odchodom do dôchodku Ivana prekvapilo ochorenie, o ktorom dovtedy ani nepočul.
Zdroj foto: stock.adobe.com
Čo je to pásový opar?
Prečo vzniká opar?
Aké má pásový opar príznaky?
Ako sa herpes zoster lieči?
Prečo je pásový opar na tvári nebezpečný?
„Stresový“ vírus
Bolestivé opary sa neraz objavia v najnevhodnejšej chvíli – napríklad pred cestou na dovolenku, pracovnou či rodinnou udalosťou, pri nadmernom strese, alebo vtedy, keď telo bojuje s prechladnutím. Odhaduje sa, že herpetické vírusy rôznych druhov nosí v sebe približne 95 % ľudí.
Každého štvrtého človeka postihne herpes zoster najmenej dvakrát ročne. U niektorých jedincov sa vírus nikdy neobjaví, mnohým však vírusy spôsobia nepríjemné zdravotné ťažkosti.
O aké ochorenie ide?
„Ako herpes sa ľudovo označuje kožný, bolestivý výsev vyrážok a pľuzgierikov, ktoré spôsobujú herpetické vírusy. Poznáme viacero herpetických vírusov, ktoré spôsobujú ochorenie u ľudí. Vysoké percento (64 až 80 %) svetovej populácie trpí na herpes simplex a zvyšné percentá ľudí trápia ďalšie typy herpetických vírusov, napr. vírus varicela zoster, teda vírus ovčích kiahní, a herpes labialis.
Zriedkavejší je herpes genitalis. Do tejto skupiny patrí aj pôvodca infekčnej mononukleózy, alebo vírus spôsobujúci tzv. 6. chorobu u detí.
Ďalší vírus, herpes labialis „hosťuje“ v bunkách trojklanného nervu, preto sa výsev objaví na tvári, často aj na pere. Herpes genitalis postihuje oblasť pohlavných orgánov. Premnoženie herpesov je v našej populácii vysoké,“ hovorí MUDr. Denis Richter, primár Neurologického oddelenia UN sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Podľa MUDr. Richtera sa človek infikuje herpetickým vírusom zväčša už v detstve.
„Prvé stretnutie väčšinou prebieha pod obrazom angíny alebo chrípky. V prípade pôvodcu pásového oparu sú to práve ovčie kiahne. Po prekonaní ochorenia zostáva trvalá imunita, avšak herpetické vírusy majú „špeciálnu“ schopnosť – často zostávajú v latentnej forme v našom tele.
V prípade varicela zoster sa vírusy zvyknú ukladať v nervových bunkách miechy alebo hlavových nervov. V ďalších rokoch života sa môžu reaktivovať. Vírusy sa pomnožia a nervovými vláknami vycestujú do oblasti pokožky alebo sliznice. Výsledkom je práve herpetický výsev.
Lokalita výsevu korešponduje s oblasťou, ktorú inervujú postihnuté bunky – hovoríme o dermatóme. Keďže na trupe je pokožka inervovaná v segmentoch, ktoré majú tvar pásu, výsev postihuje typický pás pokožky.“
Pásový opar: Príznaky
„Prvým príznakom pásového oparu je nepríjemný pocit, postupná bolesť na pokožke. Dotyk je v postihnutej oblasti nepríjemný a bolestivý až natoľko, že pacienta omína aj košeľa, či dotyk periny. Postihnutý môže pociťovať únavu, má ľahkú horúčku. V priebehu niekoľkých dní až týždňov sa objavia na koži vyrážky, neskôr pľuzgieriky,“ hovorí neurológ a dodáva, že pásový opar sa môže vyskytnúť aj na tvári, ak vírusy pretrvali v mozgových nervoch.
Pri napadnutí nervu trigeminus sú postihnuté aj oči, nos, čelo a ochlpená koža hlavy. Tvorením vredov na rohovke alebo na dúhovke môže dôjsť k trvalým poškodeniam až k oslepnutiu. Pri pásovom opare v oblasti ucha môže dôjsť až u 60 % pacientov k čiastočnému ochrnutiu tváre.
Herpetické vírusy sa vyznačujú unikátnou vlastnosťou – po prvej prekonanej infekcii sú schopné pretrvať u hostiteľa v pokojnom stave počas celého života.
Tieto vírusy sídlia v nervových bunkách. Kontroluje ich imunitný systém, ktorý bráni rozmnožovaniu vírusov, no nevie ich z organizmu úplne odstrániť. Ochorenie môže preto vypuknúť kedykoľvek. Pásový opar je vlastne následkom reaktivácie vírusov, ktoré ostali v tele po ochorení na ovčie kiahne.
Spúšťače pásového oparu
„Presná príčina reaktivizácie pásového oparu nie je známa. Vírusy varicely a herpesu zoster môžu roky nepozorovane čakať, kým sa znovu aktivujú. Ochorenie však často súvisí s oslabením imunity. Spúšťačom ochorenia môže byť aj stres, psychická i fyzická záťaž, bežné infekčné choroby, či operácia.
Vysoký výskyt je pozorovaný u pacientov s nedostatočnou imunitou, napríklad pri onkologickom ochorení, HIV, ale aj u diabetikov. Určiť diagnózu pásového oparu je v začiatkoch ochorenia problematické. Ak sa však objavia vyrážky, diagnóza je zrejmá. Laboratórne potvrdenie väčšinou ani nie je potrebné,“ vysvetľuje primár Richter.
Následky pásového oparu
Ak pacient nemá vážne narušenú imunitu, z ochorenia sa dostane bez následkov. Pri ťažšom priebehu, najmä pri sekundárnej infekcii kožných pľuzgierikov, môžu zostať na koži pigmentové zmeny, teda tmavšie alebo bledšie škvrny, prípadne jazvičky.
Zdroj foto: stock.adobe.com
U menšej časti pacientov pretrvávajú aj po vyhojení v postihnutej oblasti silné a nepríjemné bolesti a poruchy citlivosti, ako následok poškodenia nervových buniek.
Rizikovejšie je postihnutie v oblasti tváre a hlavy, kde je vyššia pravdepodobnosť rozšírenia infekcie na nervový systém, a samozrejme postihnutie oka (herpes v oku), kedy hrozí trvalé poškodenie rohovky.
Z praxe neurológa možno potvrdiť, že pásový opar je pomerne častý u starších ľudí, našťastie bez následkov.
„Približne pätina pacientov trpí na následnú postherpetickú neuralgiu, teda majú bolesti aj po vyliečení pásového oparu. Keď ochorenie ojedinele zasiahne oko alebo ucho, môže poškodiť zrak alebo sluch.
U pacientov s ťažkým deficitom imunity sa môže infekcia generalizovať, alebo zasiahnuť mozog či miechu, a spôsobiť úmrtie. Našťastie, takéto prípady sú zriedkavé,“ upresňuje primár MUDr. Richter.
Pásový opar: Liečba
Pásový opar môže postihnúť kohokoľvek, kto prekonal ovčie kiahne. V detskom veku je to však extrémne zriedkavé, s miernym a krátkym priebehom.
Typický je výskyt vo vyššom veku, najmä po 65. roku života. Pásový opar právom vzbudzuje u ľudí obavy, pretože ochorenie sprevádza neznesiteľná bolesť.
Neliečená infekcia prebieha 1 až 2 týždne, a hojí sa bez jazvy. Liečením sa priebeh ochorenia skracuje na niekoľko dní.
Nekomplikovaný priebeh ochorenia zvládne chorý aj sám. Najlepšie je, vysušovať herpes liehovými roztokmi a potierať ho virostatikami, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni.
Liečba opakovaných a častých infekcií však patrí do rúk odborníkov – neurológa, imunológa a kožného lekára!
„Ak sa pásový opar včas a správne nelieči, v ideálnom prípade nie sú žiadne následky. V prípade, že pacient nemá zníženú imunitu, a herpes nepostihuje oko a ucho, liečba antivirotikami ani nie je potrebná. Silné bolesti sa však liečia. Keďže bežné analgetiká nie sú účinné, používajú sa špeciálne lieky na takzvanú neuropatickú bolesť. Včasné nasadenie takejto liečby znižuje riziko vzniku dlhotrvajúcej neuralgie,“ uzatvára primár Denis Richter.
Žiaľ, spoľahlivá profylaxia ochorenia na pásový opar neexistuje…
Čo treba vedieť
- Zásadou číslo jeden je, používať iba vlastný uterák.
- Nikdy sa nedotýkajte oparu, a potom oka, infekcia by mohla oko poškodiť.
- V prípade výsevu v okolí oka alebo ucha navštívte čo najskôr lekára. Opakované výsevy pásového oparu sú dôvodom na komplexné vyšetrenie.
- V čase výsevu zvlášť dbajte o hygienu, nepoužívajte spoločné poháre, príbory. Vyvarujte sa kontaktu s deťmi a ľuďmi s chronickými ochoreniami.
- Dodržujte všetky odporúčania na posilnenie obranyschopnosti organizmu, dbajte o vyváženú stravu bohatú na vitamíny, správnu životosprávu, dostatok spánku.
- V lekárni dostať prípravok, ktorý pôsobí proti rozšíreniu infekcie a urýchľuje hojenie oparu. Liečebný prípravok používajte pravidelne.
- Ak to nie je nutné, nedotýkajte sa oparu, nenarušujte si pľuzgiere, neolizujte si chrastu, a nepichajte do nej.