Bratislava 18. januára (TASR) – Podmienky pre zaradenie do medzinárodnej databázy BMDW splnilo doteraz 1737 jednotiek pupočníkovej krvi v slovenskej verejnej banke. Táto celosvetová výmenná sieť vyhodnotila pupočníkovú krv zo slovenskej verejnej banky opäť ako najkvalitnejšiu na svete. Dôvodom je najvyšší priemerný počet buniek, čo je najdôležitejší parameter pri vyhľadávaní pupočníkovej krvi pre príjemcu. Tá bola ku konkrétnemu pacientovi v zahraničí zo Slovenska vydaná 16-krát.
Na Slovensku funguje verejná aj súkromná rodinná banka. Základným rozdiel je cieľová skupina, pre ktorú je krv určená. Verejná banka je založená na princípe darovania, na základe ktorého sa rodičia vzdávajú pupočníkovej krvi svojho dieťaťa. Naopak, rodinná banka umožňuje, aby malo dieťa v prípade potreby k dispozícii vlastnú pupočníkovú krv, alebo aby bola k dispozícii jeho súrodencom.
Ďalšiu odlišnosť predstavuje typ ochorení, na liečbu ktorých sa pupočníková krv z verejnej či rodinnej banky používa. Typickými príkladmi diagnóz u detských pacientov pri transplantácii pupočníkovou krvou od darcu sú genetické poruchy krvotvorby, imunity alebo metabolizmu. Pri transplantácii vlastnou pupočníkovou krvou ide o nádorové ochorenia, získané poruchy krvotvorby alebo poškodenia centrálneho nervového systému.
Rozdielne kritériá platia aj pre výber a zaradenie pupočníkovej krvi do verejnej a rodinnej banky. Kým pre uskladnenie v rodinnej platia menej náročné kritériá, pretože pri transplantácii vlastnou pupočníkovou krvou dostáva organizmus vlastný biologický materiál, pre zaradenie pupočníkovej krvi do verejnej banky sú kritériá prísnejšie. Z odobratej pupočníkovej krvi splní kritériá pre skladovanie v rodinnej banke 97 percent jednotiek, vo verejnej je to 30 percent.
TASR informácie poskytla Viktória Vasilenková zo spoločnosti Dynamic relations 2000.