Rotavírusové ochorenia: Ohrozujú nielen bábätká, viete ako?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Určite ste už počuli o rotavírusovej infekcii. Rotavírusové infekcie sú nepríjemným zážitkom pre celú rodinu. Vyvolávajú ich rotavírusy, ktoré zapríčiňujú nepríjemnú infekciu žalúdka a čriev (gastroenteritídu). Ťažké hnačky a vracanie sú nebezpečné najmä pre bábätká a najmenšie deti, ale aj pre starších krehkých ľudí.

Ako sa rotavírusové infekcie prejavujú?

Prečo môžu byť pre bábätká, najmenšie deti či starších ľudí nebezpečné?

Čo spôsobuje rotavírusové ochorenia?

Ako sa šíria rotavírusy?

Ako vyzerá liečba rotavírusových ochorení?

Dá sa znížiť riziko nákazy rotavírusom?

Mimoriadne odolný a stačí ho málo

Problémom je, že rotavírus je mimoriadne odolný a nemusíte ho do tela dostať veľa, aby ste ochoreli. Na hračkách aj rukách vydrží aj niekoľko dní a vydrží aj pôsobenie niektorých dezinfekčných prostriedkov.

Rotavírusy sa šíria veľmi ľahko, najčastejšie neumytými rukami, ale aj priamo vzduchom. Zriedkavejšie môžete rotavírus dostať napríklad z vody, do ktorej presiakli fekálie (napr. zo studne, najmä v obciach, ktoré nemajú kanalizáciu). Najviac rotavírusových infekcií je v zime a na jar, ale infikovať sa môžete prakticky kedykoľvek.

Najčastejšie ochorejú deti vo veku 6 mesiacov až 2 roky. Z dvojročných detí má protilátky proti rotavírusom až 90 %. Znamená to, že tieto deti sa už s rotavírusovou infekciou stretli alebo boli očkované.

Rotavírusové infekcie: príznaky

Rotavírusové infekcie sa prejavia gastroenteritídouzápalom žalúdka a čriev. Máva rýchly priebeh s prudkým začiatkom. Príznaky by mali ustúpiť zvyčajne v priebehu 24 – 48 hodín, ale nie je zriedkavosťou priebeh aj do 4-7 dní sprevádzaný u polovice chorých aj príznakmi infekcie dýchacích ciest.

Príznaky rotavírusovej infekcie:

  • kŕčovité bolesti brucha,
  • vodnaté hnačky,
  • nechutenstvo,
  • nevoľnosť a vracanie,
  • zvýšená telesná teplota.

Kvôli zvýšeným stratám tekutín a minerálov a neschopnosti „udržať“ v sebe jedlo či tekutiny môže už v priebehu niekoľkých hodín dôjsť k nebezpečnej dehydratácii.

Dehydratované deti často potrebujú infúznu liečbu v nemocnici. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako rozoznať príznaky dehydratácie?

  • malátnosť alebo, naopak, podráždenosť,
  • suché sliznice – napríklad v ústach,
  • znížená alebo zastavená tvorba moču – u bábätiek suchá plienka viac ako 4 hodiny,
  • tmavý moč vo veľmi malom množstve,
  • vpadnuté oči,
  • dieťa pri plači nemá slzy,
  • bábätká môžu mať vpadnutú fontanelu (mäkké miesto na hlavičke, ktoré neskôr zarastá) – fontanela býva aj u zdravých detí mierne poklesnutá vo zvislej polohe dieťaťa (napr. pri posadení), pri dehydratácii je poklesnutie výraznejšie,
  • nízky tlak, rýchly pulz, zatmievanie pred očami najmä pri postavení alebo posadení sa z ľahu.

Rotavírusy: diagnostika 

Rotavírusovú gastroenteritídu lekár diagnostikuje najmä podľa anamnézy – príznakov a okolností ich vzniku. Preto lekára zaujíma, ako choroba prebieha, či ochoreli aj ostatní členovia rodiny alebo kolektívu, aký časový priebeh majú príznaky, aké pridružené choroby máte.

Prítomnosť rotavírusu sa dá stanoviť zo stolice. Na vyšetrenie stačí malé množstvo stolice veľkosti vlašského orecha, ktorú lekár odošle na špeciálne vyšetrenie do laboratória. Častým nálezom bývajú aj zvýšené hladiny pečeňových enzýmov v krvi.

Rotavírusová gastroenteritída: liečba

Rotavírusová infekcia odíde tak, ako prišla. Problémom zvyčajne nie je samotná gastroenteritída, ale výrazné riziko dehydratácie, ktorá môže chorého ohroziť na živote. Preto je veľmi dôležité všímať si jej príznaky a snažiť sa obnoviť príjem tekutín.

Chorý potrebuje pokoj, fyzické šetrenie sa a dostatok tekutín. U malých detí a starších ľudí dochádza k dehydratácii veľmi rýchlo, straty tekutín sú veľmi veľké pri ťažkých hnačkách, vracaní a zvýšenej teplote. Už v priebehu niekoľkých hodín môže telo vysielať signály, že mu chýbajú tekutiny.

Chorému dieťaťu spočiatku ponúkame veľmi malé množstvá napríklad čaju po lyžičkách. Dobrou voľbou je rehydratačný roztok z lekárne, v ktorom sú aj potrebné minerály. Ak pacient tekutiny v sebe nedokáže udržať, po niekoľkých hodinách opakovaného vracania a hnačiek alebo pri príznakoch dehydratácie je čas na podávanie infúzií.

Ak je potrebné podávať dieťaťu lieky proti bolesti a teplote, zvoľte radšej čapíky do konečníka namiesto sirupov a tabletiek, ktoré môže vyvrátiť. Do liečby zaraďte aj probiotiká – deťom najlepšie vo forme kvapiek.

Veľmi postupne zavádzajte tuhú stravu. V úvode sa vyhýbajte mastným a dráždivým jedlám, mlieku alebo potravinám so šupkami. Spočiatku postačí zopár piškót či suchárov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rotavírusové infekcie: ako ich odlíšiť a s čím si ich môžeme pomýliť?

Akútne vzniknuté hnačky, vracanie a bolesti brucha pri rotavírusovej gastroenteritíde pripomínajú aj iné infekčné gastroenteritídy. Podobné príznaky môžete mať pri norovírusovej či adenovírusovej infekcii. Podobne ako rotavírusy, veľmi rýchlo sa šíria a pomerne rýchlo aj odznejú. Príznaky majú ľudia, ktorí sa ocitli v okolí chorého, a to bez ohľadu na to, čo jedli.

Podobné príznaky vyvoláva aj konzumácia pokazeného a kontaminovaného jedla či vody. Typická je väzba na dané jedlo (je zle aj ostatným, ktorí jedli to isté, a bez príznakov sú tí, ktorí ho nejedli). Takouto infekciou je salmonelóza, infekcia kampylobakterom a iné. Nakaziť sa môžete aj pri neopatrnej manipulácii s pokazenými potravinami a kontakte s neumytými povrchmi.

U detí môžu bolesti bruška a vracanie sprevádzať aj iné infekcie, napríklad angínu či akútny zápal obličiek. Je preto dôležité všímať si, či má dieťa aj iné príznaky.

Ak bolesti brucha neustupujú alebo sa zhoršujú, treba vylúčiť aj náhlu brušnú príhodu, napríklad zápal pankreasu, zápal slepého čreva, zápal žlčníka a žlčových ciest, žlčníkovú koliku či nepriechodnosť čriev.

Hlienovitými hnačkami a bolesťami brucha sa môžu prejavovať aj chronické zápalové choroby čreva, ťažkosti zvyčajne trvajú niekoľko dní a po čase sa opakujú.

Kedy navštíviť lekára?

Kontaktujte lekára, ak máte:

  • dlhšie trvajúce (niekoľko hodín) neustupujúce alebo postupne sa zhoršujúce bolesti brucha,
  • novovzniknuté ťažkosti s močením, nezvyčajný vzhľad a farbu moču,
  • príznaky dehydratácie,
  • vysokú horúčku nad 38,5 stupňa Celzia,
  • iné pridružené príznaky netypické pre akútnu gastroenteritídu (napríklad žltačka),
  • príznaky sa vracajú s odstupom niekoľkých dní alebo týždňov, pričom ostatní v kontakte s chorým príznaky nemajú.
Vakcína proti rotavírusom sa podáva ústne a v dvoch dávkach. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Očkovanie proti rotavírusom

Ak chcete zabrániť ťažkému priebehu rotavírusovej infekcie, dajte svoje bábätko zaočkovať. Očkovanie mu poskytne ochranu najmenej po dobu 2 rokov na preklenutie obdobia, keď sú detičky najzraniteľnejšie. Je účinnou prevenciou ťažkého priebehu, hospitalizácie a potreby infúznej liečby.

Vakcína sa podáva ústami, vyhnete sa injekcii. Pozostáva z dvoch alebo troch dávok – podľa typu vakcíny. Očkovanie sa odporúča podať do 6. mesiaca veku bábätka a môže sa kombinovať s povinným očkovaním. Medzi dvoma očkovacími dávkami má byť odstup najmenej 4 týždne.

Nežiaduce účinky bývajú nezávažné, prechodne sa môže objaviť hnačka, nevoľnosť, zvýšená teplota, zvracanie, strata chuti do jedla.

Prevencia rotavírusovej infekcie

Ak ste v kontakte s chorým, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

  • dbajte na hygienu rúk a povrchov, dezinfikujte,
  • pri kontakte s chorým používajte ochranné rúško alebo respirátor,
  • preventívne môžete skúsiť užívanie probiotík v odporúčanej dávke,
  • miestnosť, kde je chorý, čo najčastejšie vetrajte,
  • bielizeň, ktorá bola v kontakte s chorým, perte na vysokú teplotu a žehlite.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/06/17.pdf

https://www.netdoktor.de/krankheiten/rotavirus/

http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-57-Okovanie-det-odporan

Pridaj komentár