Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Seboroická dermatitída je veľmi bežná chronická dermatóza, ktorá postihuje deti aj dospelých. U zdravej populácie sa jej výskyt pohybuje v rozmedzí okolo 3 až 10 %. Častejšie postihuje mužov ako ženy. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú v ranom detstve u oboch pohlaví rovnako počas prvých 4 – 6 týždňov života. Vo väčšine prípadov sa po prvom roku veku dieťaťa seboroická dermatitída už nevyskytuje. Druhý vrchol aktivity choroby nastáva v období puberty, keď sa zvyšuje činnosť mazových žliaz. Výskyt seboroickej dermatitídy prudko stúpa u ľudí nad 20 a viac rokov. U dospelých pacientov je priebeh ochorenia chronickejší ako u malých detí a častejšie recidivuje.
Prečo a na akých miestach vzniká seboroická dermatitída?
Máte vo vlasoch lupiny?
Ako sa prejavuje ochorenie u dojčiat?
Kde sa nachádzajú lézie v puberte a v dospelosti?
Ako vyzerá liečba seboroickej dermatitídy?
Môžete sa jej zbaviť raz a navždy?
Seboroická dermatitída: Príčina a miesta výskytu
Aj keď jej presná príčina zostáva stále neznáma, je veľmi pravdepodobné, že kombinácia individuálnej predispozície, prítomnosť lipofilných kvasiniek rodu Malassezia na povrchu kože a produkcia skôr abnormálneho zloženia mazu s vyšším podielom cholesterolu, triglyceridov a parafínu a nízkym podielom skvalénu, voľných mastných kyselín a esterov ako jeho množstva, vedú k zápalovej reakcii.
Distribúcia seboroickej dermatitídy je zvyčajne symetrická. Vyskytuje sa na miestach kože s vysokou hustotou mazových žliaz, čiže vo vlasatej časti hlavy, na tvári, v centrálnej časti hrudníka a v ochlpenej perigenitálnej zóne. Býva lokalizovaná aj na miestach kožných záhybov. Subjektívny pocit svrbenia je variabilný. Častejšie sa objavuje v zimných mesiacoch a zlepšuje sa v súvislosti so slnečným žiarením.
Lupiny vo vlasoch
Diagnostika sa zvyčajne robí na základe distribúcie chorobných zmien a klinického obrazu bez potreby diagnostických testov. Ak je ochorenie lokalizované iba vo vlasatej časti hlavy, s minimálnym alebo žiadnym zjavným zápalom prejavujúcim sa iba nadmerným olupovaním pokožky, označuje sa ako pityriasis simplex capitis, laicky známym ako lupiny. Táto forma sa považuje za najmiernejší variant seboroickej dermatitídy.
Seboroická dermatitída: prejavy u dojčiat
Dojčenská seboroická dermatitída sa objavuje už medzi druhým a desiatym týždňom života (zvyčajne tretí alebo štvrtý), s vrcholom výskytu vo veku troch mesiacov. Vzniká pravdepodobne zo zvýšenej aktivity mazových žliaz v dôsledku materských hormónov a výživových faktorov. Často sa začína zápalovou reakciou vo vlasatej časti hlavy (známa ako crusta lactea, čiže mliečna chrasta) v podobe ostro ohraničených okrúhlych alebo oválnych ložísk pokrytých hustými žltkasto-hnedými mastnými chrastami alebo v plienkovej oblasti, kde sa manifestuje začervenaním a prítomnosťou tenkých suchých šupín. Ku vypadávaniu vlasov tu nedochádza. Aj keď je ochorenie u väčšiny postihnutých dojčiat prítomné na pokožke hlavy, vie sa šíriť aj na čelo, uši, obočie a nos. Ostro ohraničené lososovo sfarbené ložiská kryté mastnými šupinami sa môžu objaviť aj v miestach kožných záhybov, v pupočnej a anogenitálnej oblasti. Svrbenie je minimálne alebo úplne chýba. Včas neliečené ochorenie má tendenciu komplikovať sa kandidovou infekciou, keď sa pridružia aj drobné papuly a pustulky, koža sa stáva vlhkou, macerovanou. Zriedkavo sa môže vyskytnúť i sekundárna bakteriálna infekcia.
Seboroická a atopická dermatitída
V ojedinelých prípadoch sa klinické prejavy seboroickej dermatitídy môžu prekrývať s príznakmi atopickej dermatitídy, pričom znaky atopickej dermatitídy sú výraznejšie, keď seboroická dermatitída ustupuje. Ak je seboroická dermatitída u dojčiat závažná, s postihnutím celého tela, treba uvažovať o imunodeficientnom stave. Prognóza infantilnej seboroickej dermatitídy je vynikajúca. U niektorých detí ochorenie zvyčajne ustúpi v priebehu troch – štyroch týždňov, dokonca aj bez liečby. Vo väčšine prípadov spontánne vymizne vo veku 8 – 12 mesiacov.
Seboroická dermatitída v plienkovej oblasti alebo v miestach kožných záhybov, komplikovaná sekundárnou kvasinkovou alebo bakteriálnou infekciou, si žiada lokálne protikvasinkové alebo protibakteriálne externá. V ťažších prípadoch sú nevyhnuté aj systémové antibiotiká.
Seboroická dermatitída v puberte a dospelosti
V čase medzi pubertou a dospelým stredným vekom sa v kapilíciu môže objaviť seboroická dermatitída v podobe suchých, jemných, ľahko opadávajúcich šupín, zväčša bez výraznejšej či žiadnej zápalovej reakcie, všeobecne známej ako lupiny.
Ochorenie v dospelom veku postihuje tvár, hlavne oblasť obočia, medzi obočím, koreň nosa, nazolabiálne záhyby, oblasť za ušnicami a vonkajšie zvukovody. Raritou nie je ani zápal predného okraja očných viečok (predná blefaritída) s malými šupinami na mihalniciach. Ak sa dostanú do oka, majú za následok podráždenie spojiviek.
U mužov býva seboroická dermatitída aj na tvári v miestach ochlpenia, čiže pred ušnicami, na brade, v oblasti fúzov. Okrem zápalových zmien s nánosom mastných šupín sa tu objavia aj malé hnisavé pustulky.
Seboroická dermatitída a iné ochorenia
Závažnosť a priebeh seboroických erupcií v dospelom veku je rôzny a majú tendenciu chronickosti a recidív. Výskyt seboroickej dermatitídy v staršom dospelom veku sa zvyšuje s niektorými neurologickými ochoreniami, akými sú Parkinsonova choroba, poškodenie miechy, depresia, jednostranné poškodenie inervácie tváre alebo mozgová mŕtvica, epilepsia a iné neurologické stavy. Ku vzniku ochorenia môžu prispieť aj neuroleptické lieky, malabsorpčné poruchy, alkoholizmus. Známy je vzťah ťažkej formy seboroickej dermatitídy u pacientov so séropozitívnym vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV).
Seboroická dermatitída: liečba
Liečba seboroickej dermatitídy v dojčenskom veku sa najlepšie zvláda častým šampónovaním. Keďže rôzne antiseboroické šampóny môžu dráždiť u malých detí oči, často postačí detský jemný šampón „bez sĺz“. Ak sú šupiny silné a priľnavé, ich odstránenie sa uľahčuje aplikáciou minerálneho alebo detského oleja, po ktorom nasleduje jemná masáž vlasovej pokožky mäkkou kefkou s následným použitím šampónu. Alternatívami sú antiseboroické šampóny, ak liečba šampónom „bez sĺz“ nie je účinná. V prípade výraznejších zápalových zmien sa odporúča lokálne krátkodobo slabší kortikosteroidný krém, olej alebo roztok bez alebo s obsahom 3 – 5 % kyseliny salicylovej.
Dnes už niet pochýb o úspešnom použití antimykotík v liečbe seboroickej dermatitídy. Šampóny obsahujúce látky schopné redukovať populáciu kvasiniek sú z kozmetického hľadiska veľmi ľahko použiteľné a majú preukázateľne veľmi dobré výsledky. Tieto šampóny majú schopnosť odstraňovať aj nadmerné množstvo lupín. Účinné látky možno rozdeliť do troch hlavných skupín: látky s antimykotickým, cytostatickým a keratolytickým účinkom. Niektoré sú vo vode rozpustné, iné nerozpustné.
Prípravky pre dospelých
Dospelí so seboreou vo vlasatej časti hlavy môžu vyskúšať celý rad antiseboroických šampónov s obsahom rôznych účinných látok, akými je sulfid selénu, pyritión zinočnatý, decht, síra, kyselina salicylová, ketokonazol, klimbazol, ciklopiroxolamín, čajovníkový extrakt. V prípade hrubšieho nánosu pevnejšie lipnúcich šupín sa odporúča masírovať do pokožky hlavy zohriaty minerálny olej a ideálne ponechať ho pôsobiť po celú noc. Ráno sa šupiny uvoľnia jemnou mäkkou kefou. Po ich vyčesaní sa odporúča umyť vlasy jedným z vyššie spomínaných šampónov. Seboroická dermatitída s prejavmi zápalu si vyžaduje použitie lokálnej kortikosteroidnej liečby vo forme roztoku, gélu, oleja alebo peny ako monoterapia alebo v kombinácii s antimykotikom. Chorobné ložiská na tvári a v miestach kožných záhybov je vhodnejšie ošetriť antimykotikom. Blefaritída dobre reaguje na liečbu obkladmi teplej vody a jemným čistením zriedeného nedráždivého alebo detského šampónu. Niekedy je nevyhnutné mechanické odstránenie hrubších šupín.
Seboroická dermatitída: prognóza
Žiaľ, definitívne vyliečenie tejto dermatózy u dospelých pacientov neexistuje. Choroba je zvyčajne chronická a recidivujúca, vyžaduje si dlhodobú, i keď prerušovanú liečbu v čase jej symptomatického vzplanutia.
Redakčná úprava: Sabína Zavarská
Tento článok vyšiel v Dermato magazíne 1/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.