Hernia: Ako ju spoznáte? Prečo treba pruh na bruchu riešiť hneď?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Hernia, pruh, prietrž. Nech tomu hovoríme akokoľvek, máme na mysli stav, pri ktorom vnútorný orgán prerazí slabé miesto vo svale alebo v tkanive. Existuje niekoľko typov hernie, ktoré uvádzame nižšie. Väčšina prietrží sa vyskytne v brušnej dutine, medzi hrudníkom a panvou. Vždy však platí, že ak máte herniu, lekára vyhľadajte čo najskôr. Dá sa hernia liečiť aj bez operácie? Čo je potrebné o tomto stave vedieť?

Aké sú najbežnejšie typy hernie?

Prečo a kedy vznikne prietrž?

Aké má pruh príznaky?

Kedy je potrebné pruh operovať?

Čo sa môže stať, ak herniu neriešite?

Existuje prevencia pred herniou?

Najbežnejšie formy hernie sú: slabinová – inguinálna hernia, stehnová – femorálna hernia, pupočná hernia a hernia žalúdka – hiátová hernia. Rozmeňme si to na drobné:

Inguinálna hernia

Tejto prietrži hovoríme aj slabinová hernia. Inguinálny kanál je u mužov tunelom pre spermatickú šnúru, ktorá pozostáva z ciev, nervov a lymfatických ciev vedúcich k semenníkom. U žien obsahuje okrúhly väz, ktorý podopiera maternicu. Pri inguinálnej hernii zasahuje tukové tkanivo alebo časť čreva do slabín v hornej časti vnútorného stehna.

Je to najbežnejší typ prietrže. Častejšie postihuje mužov.

Femorálna hernia

Stehnová prietrž je typická pre ženy, najmä vo vyššom veku. Je veľmi podobná ako slabinová – tukové tkanivo alebo časť čreva vyčnieva do slabín v hornej časti vnútorného stehna.

Pupočná hernia

Tukové tkanivo alebo časť čreva sa tlačí cez brucho v blízkosti pupka. Môžete si ju všimnúť kvôli pupku, ktorý je vytlačený von.

Hiátová hernia

Hernia žalúdka vznikne vtedy, keď sa časť žalúdka tlačí nahor do hrudnej dutiny otvorom v bránici. Bránica je vodorovný sval, ktorý oddeľuje hrudník od brucha.

K ďalším menej častým typom prietrže patria:

  • Incizionálna hernia: Tkanivo vyčnieva cez miesto jazvy po dávnejšej brušnej alebo panvovej operácii.
  • Epigastrická hernia: Tukové tkanivo vyčnieva cez brušnú oblasť medzi pupkom a dolnou časťou hrudnej kosti.
  • Spigelian hernia: Črevo sa tlačí cez brucho popri brušnom svale.
  • Diafragmatická hernia: Orgány v bruchu sa presúvajú do hrudníka otvorom v bránici.

Zo všetkých druhov pruhu je 75 až 80 % slabinových alebo stehenných, 2 % sú pooperačné, 3 až 10 % je pupočných (vyskytujú sa u 10 až 20 % novorodencov). Ostatnými druhmi trpí 1 až 3 % pacientov s pruhom.

Hernia
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Príčiny prietrže

Slabinová a stehnová prietrž vznikajú v prvom rade kvôli oslabeným svalom. Môžete ich mať slabšie od narodenia alebo ich oslabenie súvisí so starnutím. Ďalším dôvodom je opakované namáhanie v oblasti brucha a slabín. Môže vzniknúť kvôli prehnanej fyzickej námahe, ale aj pri obezite, v tehotenstve, pri častom kašli alebo namáhaní sa na toalete pri zápche.

Pupočná hernia u dospelých vzniká najčastejšie neprimeraným namáhaním brušnej oblasti, nadváhou, dlhotrvajúcim silným kašľom alebo po pôrode.

Príčina hiátovej hernie, teda prietrže žalúdka, nie je úplne objasnená, ale úlohu zohráva oslabenie bránice vekom alebo tlak na brucho.

Príznaky pruhu

Aké má pruh príznaky? Pruh na bruchu alebo v slabinách si zvyčajne všimnete ľahko a rýchlo – na poškodenom mieste sa vytvorí nápadná hrčka alebo vydutie, ktoré sa dá zatlačiť späť. Vyzerá to, že ste všetko upratali na svoje miesto a nič nevyčnieva, ale stačí zasmiať sa, zakašľať alebo urobiť trošku fyzickej aktivity a hrčka opäť vyskočí.

Ďalšie príznaky hernie:

  • Opuch alebo vydutie v slabinách alebo v miešku (semenníky).
  • Zvýšená bolesť v mieste vydutia – zvyčajne tupá.
  • Bolesť pri zdvíhaní.
  • Vydutina sa postupne zväčšuje.
  • Pocit plnosti alebo príznaky nepriechodnosti čriev (obštrukcia čriev).

V prípade hiátovej hernie nie sú na vonkajšej strane tela žiadne hrčky či vydutiny. Prejavuje sa pálením záhy, poruchami trávenia, ťažkosťami s prehĺtaním, zvracaním a bolesťou na hrudníku.

Diagnostika hernie

Ako sa diagnostikuje hernia? Najskôr vás lekár prezrie, prehmatá miesta, kde nastal problém. Zvyčajne vydutie ľahko uvidí alebo pocíti. Pri telesnom teste na typicky mužskú inguinálnu herniu lekár sleduje oblasť okolo semenníkov a slabín, pričom pacienta vyzve, aby zakašľal. Niekedy je potrebné upresnenie stavu pacienta CT vyšetrením.

Ak si myslíte, že máte pruh, nečakajte, že sa to zlepší. Zanedbaná hernia sa zväčšuje a je bolestivejšia, navyše môžu vzniknúť komplikácie. Horúčka je signálom na akútnu lekársku pomoc!

Cvičiaci muž s podporným pásom pri slabinovom pruhu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa lieči hernia?

Akého lekára a kedy navštíviť? Ak máte pruh alebo podozrenie naň, vyhľadajte svojho praktického lekára. Posúdi váš stav a posunie vás ďalej k riešeniu problému. Ak potrebujete operáciu, odporučí vás k chirurgovi.

Prietrž sa totiž sama od seba nezlepší. Chirurgický zákrok je jediným spôsobom, ako stav vyriešiť. Výnimkou je pupočný pruh u detí. Lekár často odporučí chirurgický zákrok až vtedy, keď je prietrž veľká alebo ak sa nezahojila do veku 4 až 5 rokov.

V prípade, že má pupočný pruh dospelý, zvyčajne sa odporúča chirurgický zákrok, pretože tento stav sa sám pravdepodobne nezlepší a riziko komplikácií je vyššie.

Operácia pruhu je jedným z najbežnejších zákrokov. Je však dôležité čo najskôr stav riešiť a neodkladať vyšetrenie chirurgom ani samotnú operáciu.

Operácia prietrže

Operácia prietrže sa dnes robí jedným z troch spôsobov:

  • Otvorená chirurgia, pri ktorej chirurg v mieste prietrže urobí rez. Vyčnievajúce tkanivo vráti na svoje miesto a oslabenú svalovú stenu zošije. Ak je to potrebné, do poškodenej oblasti implantuje špeciálnu sieťovinu, aby poskytol dodatočnú podporu.
  • Laparoskopická chirurgia zahŕňa rovnaký typ „opráv“ vo vnútri ako otvorená. Avšak namiesto rezu na vonkajšej strane brucha alebo slabín budete mať len malé rezy, cez ktoré operačný tím vloží chirurgické nástroje na problémové miesto.
  • Robotická chirurgia vyžaduje taktiež ako laparoskopická len malé rezy a používa laparoskop. Nepredstavujte si, že vás bude operovať robot. Nie je to úplne tak. Chirurgickými nástrojmi v skutočnosti manipuluje chirurg prostredníctvom konzoly. Robotická chirurgia sa zatiaľ používa len v špeciálnych klinikách a je vhodná na niektoré druhy menších prietrží alebo slabé oblasti. Využíva sa aj na rekonštrukciu brušnej steny.

Každý typ operácie má svoje výhody a nevýhody. O najlepšom prístupe pre vás rozhodne váš chirurg.

Ak pruh na bruchu neriešite

Jediný druh pruhu, ktorý má tendenciu zaniknúť bez riešenia zvonku, je pupočný pruh u dojčiat a malých detí. Inokedy nezmizne sám. V priebehu času sa navyše zvyčajne zväčšuje a viac bolí. Vyvinúť sa môžu viaceré nepríjemné a nebezpečné komplikácie.

Patria k nim predovšetkým:

Obštrukcia čriev (nepriechodnosť čriev): Časť čreva sa zasekne v inguinálnom kanáliku. Vtedy pocítite nevoľnosť, vraciate, máte bolesť žalúdka a cítite/vidíte bolestivú hrudku v oblasti slabín.

Hernia - pruh
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Priškrtenie čreva: Časť čreva sa do hernie zachytí spôsobom, ktorý prerušuje jeho prekrvenie. V takýchto prípadoch je potrebná núdzová operácia (do niekoľkých hodín). Inak by tkanivo odumrelo.

Výsledkom oboch týchto stavov môže byť sepsa, teda otrava krvi, ale aj smrť.

Ako zabrániť vzniku pruhu?

Máme pár tipov, ako na to:

  • Udržujte si optimálnu telesnú hmotnosť zdravou výživou a dostatkom pohybu.
  • Jedzte veľa ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, aby ste sa vyhli zápche.
  • Pri zdvíhaní činiek alebo ťažkých predmetov používajte správny spôsob, pri ktorom sily rovnomerne rozložíte. Vyhnite sa dvíhaniu všetkého, čo je nad vaše schopnosti.
  • Ak máte pretrvávajúci kašeľ alebo kýchate, vyhľadajte lekára.
  • Nefajčite, pretože aj tento zlozvyk môže viesť ku kašľu, ktorý vyvolá herniu.

Čo vás čaká po operácii prietrže?

Dostanete pokyny, ktorými sa budete riadiť. Patria k nim pooperačná diéta, starostlivosť o ranu a ochrana pred fyzickou námahou. Ak ste už raz operovaný/-á, nemyslite si, že môžete po zahojení rany robiť čokoľvek. Pruh sa neraz opakuje bez ohľadu na to, že ste už jeden mali a že ste absolvovali operáciu. Niekedy je to kvôli slabnúcemu tkanivu vo väčšom rozsahu, inokedy predĺženým hojením. Fajčenie a obezita sú však hlavnými rizikovými faktormi opakujúcej sa hernie.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje: 

https://www.healthdirect.gov.au/hernias

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15757hernia

https://www.medicalnewstoday.com/articles/142334

https://www.medicalnewstoday.com/articles/hernia-pictures

https://www.bmihealthcare.co.uk/health-matters/mens-health/what-is-a-hernia-and-how-is-it-treated

https://www.conwaymedicalcenter.com/news/when-you-need-hernia-surgery/

Pridaj komentár