Prietrž („pruh“) sprevádzajú bolesti a operácia

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Prietrž (hovorovo „pruh“) je oslabenie alebo trhlina v brušných svaloch.

Rovnako, ako sa duša tlačí cez poškodenú pneumatiku, vnútorná výstelka brucha sa tlačí cez oslabenú oblasť brušnej steny tak, že vytvára vrecko podobné malému balóniku, ktoré môže spôsobiť viditeľné vydutie pod kožou.

Tlak tkanív cez oslabenú oblasť môže spôsobovať výraznú bolesť a ťažkosti.

Kde sa vyskytuje prietrž?

Prietrž môže vzniknúť v akejkoľvek časti brušnej steny, ale najčastejšie sa vyskytuje v slabinách. Približne 80 % prípadov operácií prietrží tvoria práve prietrže v slabinách.

Prietrž sa tiež môže vytvoriť v mieste predchádzajúcej operácie. Ak chcete vedieť viac o rôznych typoch prietrží, pozrite sa na Typy prietrží.

Kto môže trpieť prietržou?

Prietrže sa vyskytujú veľmi často. Na svete sa vykoná ročne viac ako 15 miliónov operácií prietrží.

Prietrže sa vyskytujú u mužov, žien, aj detí. Dokonca aj novorodenec sa môže narodiť s prietržou.

prietrž u malých detí

Čo môžete urobiť, aby ste sa cítili lepšie?

Obmedzenie fyzickej aktivity môže znížiť bolesť a ťažkosti v súvislosti s prietržou. V akútnych prípadoch chirurgia odstráni defekt a eliminuje riziko zaškrtenia prietrže.

Ako vznikne prietrž

Možno ste zvedaví, ako môže prietrž vzniknúť. Brušná stena má prirodzenú oblasť potenciálneho oslabenia, ktorá je prítomná od narodenia.

Ostatné oblasti oslabenia sa vytvoria v súvislosti s rôznymi faktormi, ako sú napríklad chirurgický zákrok, úraz, tehotenstvo, prirodzené starnutie, alebo natiahnutie svalstva.

Väčšina prietrží, ktoré vzniknú v dospelosti, vyplýva z natiahnutia brušných svalov, ktoré sú oslabené vekom alebo vrodenými faktormi.

Prietrže môžu vzniknúť aj v blízkosti predchádzajúcej traumy brucha alebo rezu po predchádzajúcej operácii. Svaly, ktoré sa liečia po reze, sa môžu zlomiť, a dôjde k vytvoreniu prietrže. Pacienti, u ktorých sa vytvorí tento typ prietrže, môžu mať viacero rezov na rovnakom mieste.

Keď sa sformuje prietrž, vytvorí sa vlastne diera v svalstve brušnej steny, ktorá umožní vnútorným vrstvám brucha, aby sa vytlačili cez oslabené miesto. Slučka čreva alebo tukové tkanivo môžu tlačiť proti tejto vrstve, a vytvoria vak.

V tomto bode ešte nemusíte ani vedieť o tom, že sa vám vytvára prietrž, aj keď môžete cítiť pálenie alebo šteklenie/tŕpnutie.

prietrž zo zdvíhania ťažkých predmetov

Možno ste počuli o tom, že prietrže vznikajú pri zdvíhaní ťažkých vecí, ale to je len mýtus. Kým zdvíhanie ťažkých predmetov a ostatné namáhavé aktivity môžu prietrž zhoršiť, v skutočnosti nie sú príčinou jej vzniku.

Väčšina prietrží je výsledkom oslabenia svalov, ktoré existuje dávno predtým, ako sa prietrž objaví.

Nasledujúce aktivity alebo udalosti môžu zhoršiť alebo spôsobiť prietrž:

  • zdvíhanie,
  • skrútenie, ťahanie alebo námaha svalov,
  • prírastok hmotnosti,
  • chronická zápcha,
  • chronický kašeľ.

Typy prietrží

Existuje mnoho typov prietrží. Väčšina z nich je klasifikovaná podľa anatomického uloženia. Čítajte ďalej a dozviete sa o väčšine typov prietrží.

Slabinová (inguniálna) prietrž

Slabinové (inguinálne) prietrže sú najčastejším typom prietrží. Predstavujú približne dve tretiny prietrží u dospelých pacientov, a vyskytujú sa častejšie u mužov, ako u žien.

Objavia sa v časti brušnej steny, nazývanej slabinový (inguinálny) kanál, do ktorého musia zostúpiť semenníky chlapca pred narodením. Toto zanecháva prirodzený defekt, tzv. vnútorný slabinový (inguinálny) prstenec, z ktorého sa môže vytvoriť prietrž, ak nedôjde k jeho správnemu uzatvoreniu.

Výsledkom je, že obsah brucha, ako sú napr. črevá, môže vystupovať cez otvor, a spôsobovať bolesť alebo vytvárať výduť.

Slabinové (inguinálne) prietrže sa nachádzajú v podbrušku, tesne nad záhybom nôh, v blízkosti alebo v susedstve pubickej oblasti. Občas sa môžu vyskytnúť na oboch stranách pubickej oblasti, a ak sa tak stane, hovoríme o obojstrannej (bilaterálnej) slabinovej (inguinálnej) prietrži.

Slabinové (inguinálne) prietrže – spolu s femorálnymi prietržami – tvoria 2 typy slabinových prietrží, a môžu spôsobovať bolesť, ktorá zasahuje do horného stehna alebo miešku (skróta).

Slabinové (inguinálne) prietrže: „priame“ a „nepriame“

Nepriama slabinová (inguinálna) prietrž vzniká z dôvodu prirodzeného oslabenia vnútorného slabinového (inguinálneho) prstenca.

Priama slabinová (inguinálna) prietrž je dôsledkom oslabenia dna slabinového (inguinálneho) kanálu. Najčastejšie postihuje mužov nad 40 rokov. Dno slabinového (inguinálneho) kanála sa nachádza tesne pod vnútorným slabinovým (inguinálnym) prstencom.

Keď sa slabinové (inguinálne) prietrže operujú napäťovou technikou, miera opakovaného výskytu môže byť viac ako 15 %, čo znamená, že prietrž sa po čase znovu objaví.

Ostatné techniky nápravy prietrží, ako sú beznapäťová technika a laparoskopická beznapäťová technika, majú oveľa nižšiu mieru opakovaného výskytu. Ak chcete získať viac informácií, pozrite si metódy operácie prietrží.

Brušné (ventrálne) prietrže

Prietrž, ktorá sa objaví na mieste predchádzajúceho chirurgického zákroku, je známa ako brušná (ventrálna) prietrž, alebo prietrž v jazve. Tieto prietrže sa môžu objaviť týždne, mesiace, alebo roky po chirurgickom zákroku, a môžu mať rôzne veľkosti – od malých, až po veľmi veľké a komplexné.

Ak si myslíte, že máte brušnú (ventrálnu) prietrž, je dôležité, aby ste navštívili svojho lekára, pretože táto prietrž sa môže rozšíriť, a jej náprava bude príliš komplikovaná. Pri náprave napäťovou technikou majú brušné (ventrálne) prietrže mieru opätovného výskytu až 50 %.

Ostatné techniky operácie prietrží, ako sú beznapäťová a laparoskopická beznapäťová operačná technika, majú oveľa nižšiu mieru opakovaného výskytu.

Pozrite si „Spôsoby operácie prietrží“, aby ste získali viac informácií.

Femorálne prietrže

Femorálne prietrže patria medzi slabinové prietrže. Sú oveľa častejšie u žien, ale môžu sa vyskytnúť aj u mužov.

Tieto prietrže sa vyskytujú tesne pod zhybom slabín, a obvykle sú výsledkom tehotenstva a pôrodu. Oslabenie spodnej časti slabiny umožní črevnému vaku poklesnúť do femorálneho kanála, miesta v blízkosti femorálnych ciev, ktoré prenášajú krv z nôh. Majú tendenciu inkarcerovať alebo zaškrtiť sa častejšie, ako slabinové (inguinálne) prietrže.

Preto, keď je už táto prietrž diagnostikovaná, skorá náprava je odporúčaná ešte predtým, ako dôjde k hore uvedeným komplikáciám.

Pupočná (umbilikálna) prietrž

Pupočné (umbilikálne) prietrže sa vyskytujú v blízkosti pupku, pretože táto oblasť je prirodzene oslabená krvnými cievami pupočnej šnúry. Tieto prietrže sa vyskytujú u novorodencov (hneď po narodení), a môžu byť riešené vo veku 3 až 4 rokov.

Avšak, oblasť oslabenia pretrváva po celý život. Môže sa vyskytnúť u mužov, žien a detí – kedykoľvek.

U dospelých sa neriešené pupočné (umbilikálne) prietrže môžu časom progresívne zhoršovať. Ich príčinou býva brušný tlak (spôsobený nadmernou hmotnosťou), kašeľ alebo tehotenstvo.

Pri napäťovej operačnej technike je miera opakovaného výskytu pupočnej (umbilikálnej) prietrže 11 %. Ostatné techniky nápravy prietrže, ako sú beznapäťová a laparoskopická beznapäťová operačná technika, majú oveľa nižšiu mieru opakovaného výskytu.

Pozrite si „Spôsoby operácie prietrží“, aby ste získali viac informácií.

Epigastrická prietrž

Epigastrické prietrže sa vyskytujú častejšie u mužov. Vznikajú v dôsledku oslabenia, medzery alebo otvoru v svaloch alebo šľachách hornej časti brušnej steny, v línií medzi prsnou kosťou a pupkom.

Hiátová prietrž

Hiátové prietrže sú trochu odlišné od ostatných typov prietrží, pretože sú dôsledkom oslabenia alebo otvoru v bránici, čo je sval, oddeľujúci hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Tieto prietrže spôsobujú opätovné vtekanie žalúdočnej kyseliny (reflux) do pažeráka – prejavuje sa pálením záhy, bolesťou a narušením pažeráka.

Chirurgická náprava tohto typu prietrže je obvykle komplikovanejšia, a môže si vyžadovať dlhší pobyt v nemocnici.

Získané prietrže verzus vrodené prietrže

Prietrže môžu byť klasifikované podľa toho, kedy vzniknú. Človek sa môže s prietržou narodiť, alebo sa prietrž objaví ako dôsledok dennej činnosti.

Získané prietrže sú spôsobené životnými situáciami, ako sú pôrod, prírastok na hmotnosti, a iné prípady svalového vypätia.

Vrodené prietrže sú prítomné pri narodení, a vznikajú z dôvodu oslabenia brušnej steny. Prietrže u detí sú takmer vždy vrodené.

Redukovateľné a neredukovateľné prietrže

Prietrž s vypuklinou môže byť klasifikovaná na základe toho, či vydutie je, alebo nie je sploštené.

Redukovateľná prietrž je prietrž s vydutím, ktoré sa sploští, keď si ľahnete, alebo hrču jemne zatlačíte. Tento typ prietrže nepredstavuje pre pacienta bezprostredné ohrozenie zdravia, môže byť však bolestivá, a časom sa zhoršovať, ak sa nelieči.

Neredukovateľná prietrž vzniká vtedy, keď slučka čriev zostave uväznená, a pacient nemôže vypuklinu zatlačiť.

Neredukovateľné prietrže sú často veľmi bolestivé – vyžadujú promptnú lekársku pozornosť.

Prietrže potenciálne ohrozujúce život

Prietrže môžu byť klasifikované aj podľa závažnosti.

Zaškrtená alebo zablokovaná prietrž nastáva vtedy, keď sú tkanivá uväznené. Toto sa tiež nazýva neredukovateľná prietrž, a je to veľmi vážna situácia, pretože môže viesť k zaškrteniu čriev alebo tkanív.

Zaškrtená prietrž nastáva vtedy, keď časť vášho čreva alebo iného tkaniva je tesne uväznená, a prívod krvi je zablokovaný. Zaškrtené prietrže môžu viesť ku gangréne.

Táto situácia sa považuje za akútnu – vyžaduje si okamžitý chirurgický zákrok na uvoľnenie blokácie a nápravu prietrže.

prietrž operácia

Príznaky a symptómy

Ak poznáte príznaky a symptómy prietrže, môžete urobiť kroky na jej liečenie. Existuje veľa typov prietrží, a nie každý má rovnaké symptómy.

Symptómy prietrže sa môžu objaviť postupne alebo náhle, a prinášajú so sebou rôzne stupne ťažkostí alebo bolesti.

Možné symptómy zahŕňajú:

  • slabosť, tlak, pálenie alebo bolesť v bruchu, slabinách alebo miešku (skróte),
  • vydutie alebo hrču v bruchu, slabinách alebo miešku (skróte), ktorá je ľahko viditeľná pri kašli (a ktorá zmizne, keď si ľahnete),
  • bolesť pri námahe, zdvíhaní alebo kašli,
  • pocit, že sa niečo pretrhlo.

Tieto symptómy môžu byť zo začiatku byť mierne, ale progresívne sa zhoršujú a spôsobujú ťažkosti. Bolesť môže byť prítomná priamo v zasiahnutej oblasti, ale môže vyžarovať aj do bedier, chrbta, nohy alebo genitálií.

Tieto ťažkosti sa nazývajú aj „referovaná bolesť“, a z času na čas môžu byť pomerne závažné. Bolesť a ťažkosti sa obvykle zhoršujú počas trvania aktivity, a čiastočne alebo úplne miznú počas odpočinku.

Ak pociťujete akékoľvek z týchto symptómov, navštívte svojho lekára. Váš lekár môže potvrdiť diagnózu, a povedať vám o možnostiach liečenia.

Aj mierne bolesti v oblasti slabín, alebo nevysvetliteľná hrča alebo opuchlina, trvajúce viac ako týždeň, stojí za to, aby ste o tom hovorili so svojím lekárom. Váš lekár zhodnotí vašu situáciu, zdravotný stav, a urobí vyšetrenie, aby mohol určiť, ako a kedy je potrebné prietrž liečiť.

Skorá diagnostika a správna liečba sú najlepšou cestou, ako zabrániť závažným komplikáciám.

Prietrže u žien a detí

Obvyklý mýtus je, že prietrže sa vyskytujú len u mužov. Je pravda, že prietrže sa častejšie vyskytujú u mužov, no môžu ich mať aj ženy a deti.

Prečítajte si dole uvedený text, aby ste sa dozvedeli o rôznych typoch prietrží, spoločných pre ženy a deti.

Prietrž u žien

Mnohé ženy sú často prekvapené, keď im je diagnostikovaná prietrž. Prietrže u žien môžu spôsobiť chronické bolesti v panve.

Existuje niekoľko typov prietrží, ktoré sa môžu vyvinúť u žien:

Nepriame slabinové (inguinálne) prietrže vznikajú z dôvodu prirodzeného oslabenia vo vnútornom slabinovom (inguinálnom) prstenci.

Toto je najčastejšia slabinová (inguinálna) prietrž u mužov a žien, reprezentujúca približne 2/3 týchto defektov.

Tieto prietrže majú vysoké riziko, že sa stanú neredukovateľnými, alebo sa zaškrtia – preto je dôležitá skorá diagnostika a náprava.

Brušné (ventrálne) prietrže sa tiež nazývajú ako prietrže v jazve. Tieto prietrže sa môžu vyskytnúť na mieste predchádzajúceho chirurgického zákroku – týždne, mesiace, alebo aj o niekoľko rokov neskôr.

Líšia sa veľkosťou – od malých až po veľmi veľké a komplexné. Ak si myslíte, že máte brušnú (ventrálnu) prietrž, je dôležité, aby ste navštívili vášho lekára. Ak sa ventrálne prietrže neliečia, väčšinou sa rozšírujú, a potom veľmi ťažko odstraňujú.

Femorálne prietrže sú zriedkavé, a takmer výlučne sa vyskytujú u žien. Tieto prietrže sa objavujú tesne pod líniou slabín, a sú obvykle dôsledkom tehotenstva a pôrodu.

Oslabenie spodnej oblasti slabín umožňuje črevnému vrecku klesnúť do femorálneho kanála, miesta v blízkosti femorálnych ciev, ktoré prenášajú krv z nôh. Tieto prietrže majú väčšiu tendenciu uviaznuť alebo zaškrtiť sa, ako slabinové (inguinálne) prietrže. Keď sú tieto prietrže diagnostikované, odporúča sa skorá náprava, kým nenastanú komplikácie.

Pupočné (umbilikálne) prietrže sa vyskytujú v blízkosti pupku, pretože táto oblasť je prirodzene oslabená krvnými cievami pupočnej šnúry. Tieto prietrže sa vyskytujú u novorodencov (hneď po narodení), a môžu byť riešené vo veku 3 až 4 rokov.

U dospelých sa neriešené pupočné (umbilikálne) prietrže môžu časom progresívne zhoršovať. Ich príčinou býva brušný tlak (spôsobený nadmernou hmotnosťou), kašeľ alebo tehotenstvo.

Symptómy prietrže u žien:

  • vydutie alebo opuch, ktorý vyskočí alebo zmizne (sprevádzané bolesťou a citlivosťou),
  • chronická bolesť v panve,
  • bolesť pri námahe, dvíhaní alebo kašli.

Ak pociťujete tieto symptómy, alebo máte podozrenie, že máte prietrž, neodkladajte navštevu lekára.

Prietrž u detí

Najčastejším typom prietrže u detí sú: pupočné (umbilikálne) prietrže, ktoré sa vyskytujú blízko pupku. Tieto prietrže sa môžu vyskytnúť u novorodencov, alebo tesne po pôrode, a obvykle sa riešia vo veku 3 až 4 rokov.

prietrž u novorodencov

U novorodencov sa pupočné (umbilikálne) prietrže môžu vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Nepriame slabinové (inguinálne) prietrže sa môžu rozvinúť z dôvodu prirodzeného oslabenia vnútorného slabinového (inguinálneho) prstenca.

Ak cítite vypuklinu v slabinách alebo bruchu dieťaťa, konzultujte to s vaším pediatrom.

Prevencia stravovanie a pohyb

Neexistuje zaručený spôsob, ako predchádzať prietrži, alebo ako predísť jej znovuobjaveniu. Niektoré prietrže vznikajú v súvislosti s vrodenými podmienkami.

Najdôležitejšie je, aby ste dbali o správnu výživu a primeranú fyzickú aktivitu.

  1. Správnym stravovaním predídete zápche, ktorá môže viesť k napätiu počas vyprázdňovania.
  2. Udržujte si zdravú hmotnosť.
  3. Ak máte nadváhu, pokúste sa znížiť svoju hmotnosť – zmenšíte tým tlak na vaše brušné svaly.
  4. Pravidelne, mierne cvičte – tak, aby ste si udržiavali pružnosť a silu vašich brušných svalov. Používajte správne zdvíhacie techniky, vyvarujte sa dvíhaniu závaží, ktoré sú pre vás príliš ťažké.
  5. Nefajčite, a ak fajčíte, prestaňte. Chronický kašeľ z podráždených pľúc vás môže vystaviť riziku vzniku prietrže. Taktiež môže spôsobiť jej opakovaný výskyt.

Pridaj komentár