Preventívna prehliadka u gynekológa: Prečo je taká dôležitá?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Prehliadka u gynekológa rozhodne nepatrí medzi obľúbené ženské aktivity. To však neznamená, že by sme sa jej mali vyhýbať alebo prevenciu ignorovať. Práve naopak – čím lepší kontakt s gynekológom alebo gynekologičkou nadviažeme, tým rýchlejšie z nás opadne stres a budeme mať svoje zdravie pod kontrolou. Ako často absolvovať preventívnu prehliadku a čo vás na nej čaká?

Prečo je dôležité dbať o vaše intímne zdravie?

Čo vás čaká v rámci gynekologickej preventívnej prehliadky?

Kedy a aké vyšetrenia absolvujete?

O čom sa porozprávate s lekárom?

Viete si vyšetriť prsníky sama?

Preventívna gynekologická prehliadka je komplexné gynekologické vyšetrenie. Jej cieľom je kontrola a včasná diagnostika organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov. Hradí vám ju vaša zdravotná poisťovňa. Nárok na preventívnu prehliadku u gynekológa máte od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva 1-krát ročne.

Prečo neodkladať preventívnu prehliadku u gynekológa?

Preventívna prehliadka u gynekológa je nemenej dôležitá ako „preventívka“ u zubára či všeobecného lekára. V oblasti, ktorá patrí pod „rajón“ gynekológie, sa vyskytujú rôzne viac či menej závažné ochorenia, ktorým vieme predísť alebo minimalizovať ich negatívne pôsobenie. Viaceré z nich sú zákerné a potenciálne nebezpečné. Nehovoriac o tom, že infekcie neraz prebiehajú bezpríznakovo alebo len s miernymi príznakmi. Napríklad – pri nádorových ochoreniach v prvých fázach na sebe nič nemusíte vidieť ani cítiť.

Nechceme, samozrejme, strašiť, ale vždy je rozumnejšie nastaviť si v kalendári upozornenie, ktoré vám pravidelne každoročne pripomenie, že je čas na prehliadku, a to aj keď nemáte žiaden problém. Niektoré ambulancie posielajú pripomienky automaticky, prípadne si ich môžete navoliť na stránke poisťovne.

Škoda, že niektoré ženy – bez ohľadu na vek – nevedia (alebo nechcú?) prekonať ostych a túto oblasť zdravia ignorujú.

Kedy absolvovať prvú prehliadku u gynekológa?

Optimálne v čase, keď žena, respektíve dievča začne pohlavne žiť, alebo celkovo v čase dospievania. Prvé stretnutia s odborníkmi na ženské zdravie sú zamerané na nadviazanie kontaktu a zbavenie sa ostychu pacientky. Vyberte si lekárku alebo lekára, voči ktorej / ktorému si dokážete vybudovať dôveru. Ak na vás pôsobí nepríjemne, hľadajte ďalej. Je veľmi dôležité, aby ste dokázali byť voči gynekologičke alebo gynekológovi úprimná. A tiež, aby ste mali chuť a možnosť spýtať sa na to, čo je pre vás dôležité. Samotná každoročná preventívna kontrola sa začína buď od veku 18 rokov, alebo od prvého pôrodu – ak porodíte skôr. Gynekologické vyšetrenie by mala absolvovať aj žena / dievča, ktorá začne pohlavne žiť pred dovŕšením 18 roka.

Gynekologička a gynekológ nie sú len „údržbári“. Mali by poznať váš celkový zdravotný stav. Poradia vám v oblasti antikoncepcie, partnerského života, otehotnenia, pri genetických stavoch a mnohých ďalších problémoch.

Kto ignoruje „preventívku“ najčastejšie?

Mnohí gynekológovia sa v praxi stretávajú s tým, že nielen mladé dievčatá ignorujú pravidelné prehliadky. Ešte častejšie ich vynechávajú ženy v období po menopauze. Jednoducho si myslia, že keď už nie sú plodné, nemajú menštruáciu, nemusia chodiť ani na gynekologickú prehliadku. Opak je však pravdou. V období menopauzy aj po nej sa mení stav pohlavných orgánov – k horšiemu.

Nemusíme spomínať, kam vedie rakovinové bujnenie, ak nie je diagnostikované v prvých štádiách – a je jedno, či je to rakovina maternice, krčka, vaječníkov alebo prsníkov. Všetky môžu byť problémom aj vo vyššom veku.

Žena na mamografickom vyšetrení
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo ma čaká na preventívnej prehliadke?

Základom je prehmatanie malej panvy, kontrola krčka maternice, ak má lekár podozrenie na infekciu, urobí ster na kultiváciu. Súčasťou preventívnej prehliadky je vyšetrenie prsníkov pohmatom, sono malej panvy. Gynekológovia sa v rámci každoročnej prehliadky primárne zameriavajú na vyhľadávanie rakoviny krčka maternice a prsníka, hovoríme tomu skríning. Raz ročne máte nárok na vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom, po 40. nastupuje mamografia.

Súčasťou preventívnej prehliadky je aj cytologické vyšetrenie – ster z krčka maternice.

Buď konvenčnou metódou alebo metódou LBC (Liquid Based Cytology) – rozšírený odber, kde je možné vyšetriť HPV pozitivitu. Ak máte záujem o rozšírený odber, zistite si, či ho prepláca aj vaša poisťovňa. Konvenčná cytológia je bezplatná.

Užívate hormonálnu antikoncepciu a máte 18 rokov a viac? K „preventívke“ patrí aj odber krvi a kontrola moču. Vždy je dobré priniesť závery z poslednej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, najmä ak ste ju absolvovali nedávno.

Ženy vo veku od 40 do 69 rokov čaká taktiež RTG mamografia prsníkov. Nerobí sa však ročne, ale každé dva roky – ak nemáte problém.

Nemenej dôležitou súčasťou gynekologickej preventívnej prehliadky je vaša spoločná debata zameraná na anamnézu (vrátane rodinnej), celkové zdravie, priebeh a pravidelnosť menštruácie. Určite spomeňte všetky vážne ochorenia, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, alergie a podobne). Sú dôležité aj v oblasti gynekologického zdravia.

Samovyšetrenie prsníkov

Napriek tomu, že lekárka alebo lekár vám počas gynekologickej prehliadky urobí vyšetrenie prsníkov pohmatom, raz za rok to nestačí. Odborníci odporúčajú, aby sme si robili samovyšetrenie prsníkov aspoň raz za mesiac. Takto dokážeme odhaliť možný problém v jeho počiatku, čo je pri rakovine prsníka mimoriadne dôležité.

Žena si vyšetruje prsník
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako si vyšetríte prsia samy?

Pravidelne, raz za mesiac venujte čas samovyšetreniu prsníkov. Najvhodnejším obdobím sú dni hneď po skončení menštruácie – vtedy sú prsia ľahko priehmatné.

  • Vyzlečte sa od pása nahor a postavte sa pred zrkadlo. Dôkladne si prezrite tvar oboch prsníkov (zvyčajne je jeden prirodzene väčší ako druhý), farbu kože, dvorca a bradavky. Skontrolujte, či pokožka vyzerá všade rovnako, či nie je na niektorých miestach akoby nadvihnutá, vtiahnutá, drsná a či bradavka nie je vtiahnutá do prsníka. Jemne zatlačte na bradavku a pozrite, či z nej niečo nevyteká.
  • Teraz zdvihnite ruky a v zrkadle sledujte, či sa obidva prsníky pohybujú nahor rovnako.
  • Prehmatajte si pravý prsník: jednu ruku vsuniete pod prsník, čím ho trošku nadvihnete. Druhou rukou ho potom prehmatajte celý, až k podpazušiu. Nevynechávajte ani podpazušie, práve tam sa často objavujú nepríjemné nálezy.
  • Rovnako postupujte s ľavým prsníkom.
  • Štíhle ženy si pod pazuchami ľahko nahmatajú lymfatické uzliny. Na rozdiel od iných patologických nálezov, majú hladký povrch a voľne sa pohybujú – unikajú pred stlačením.
  • Nakoniec si ľahnite na chrbát. Pod pravú časť chrbta si vsuňte podložku, napríklad zrolovanú deku alebo uterák. Zodvihnite pravú ruku za hlavu. Ľavou rukou si prehmatajte celý prsník.
  • Postup opakujte na druhej strane tela.
Lekár posudzuje mamografickú snímku
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aké zmeny prsníkov sú dôvodom na odborné vyšetrenie?

  • hrbolčeky, zhrubnutie či uzlíčky v prsníku alebo v podpazuší, zmeny na lymfatických uzlinách v podpazuší,
  • zrazu je jeden prsník väčší alebo naopak menší než zvyčajne,
  • pri zatlačení na prsník vám vyteká z bradavky hnedastá alebo krvavo sfarbená tekutina,
  • zmena farby alebo hladkosti kože prsníka, dvorca či bradavky,
  • vtiahnutie kože alebo bradavky dovnútra prsníka.

Nie každá zmena tkaniva alebo hrčka je automaticky rakovina. Avšak určite svoj stav nechajte preveriť odborníkom. Podobne aj pri výtoku z bradaviek. Presnou diagnostikou problémov s prsníkmi sa zaoberajú špecializované prsníkové ambulancie.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

https://www.lifespan.org/centers-services/obstetrics-and-gynecology-services/importance-annual-gyn-exams

https://www.voyagehealthcare.com/blog/why-your-annual-gynecological-exam-is-so-important

https://www.union.sk/prehliadka-u-gynekologa/

https://www.union.sk/vysetrenie-lbc-bez-doplatku/

Pridaj komentár