Bórovú vodu poznali už naši predkovia.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Prioritne ju využívali na dezinfekciu kože, pri mykózach, ale aj očných infekciách.
Nemala by chýbať ani vo vašej lekárničke. Môžete ju potrebovať pri domácich úrazoch, alebo všeobecne na dezinfekciu.
Bórová voda je voľnopredajná, kúpite ju v lekárňach.
Na čo sa používa?
Zaberá na jačmeň v oku?
Môžem si ju dať aj do ucha?
Je bezpečná v tehotenstve?
Čo je to bórová voda?
Základom bórovej vody je kyselina boritá. Je to prírodná kryštalická látka, ktorá sa bežne využíva v medicíne, najmä v dermatológii.
V originálnej podobe je bórová voda veľmi silná, preto sa musí riediť. Ak sa používa v dezinfekčných prípravkoch, upravuje sa na 2 – 3 % roztok.
Kyselina boritá sa pridáva aj do prostriedkov proti hmyzu, alebo na impregnáciu dreva, a vtedy je koncentrácia podstatne vyššia.
Využitie:
- dezinfekcia pokožky,
- mykóza na nohách,
- kožná infekcia,
- akné,
- ekzém,
- zápal,
- vaginálna mykóza.
Bórová voda na pokožku
Je určená len na vonkajšie použitie, rozhodne ju nepite! Môžete ju používať 1 až 3x denne, podľa odporúčaní lekára alebo predpisu na letáku. Keď si ju budete nanášať častejšie, môžete dôjsť k podráždeniu pokožky, alebo sa zhorší stav, ktorý ste chceli zlepšiť.
Ak máte akné alebo ekzém, môžete ňou zmierňovať zápal. Pri prvom použití ošetrite len malú plochu, aby ste si overili prípadnú alergickú reakciu.
Pri vaginálnej mykóze si oplachujte postihnuté miesto, alebo si naň prikladajte namočený vatový tampón. Ak máte mykózu nohách, odporúčajú sa 15-minútové kúpele.
Kyselina boritá na dezinfekciu rán?
Prípravky s kyselinou boritou nenanášame priamo do rany. Potierame ňou len okolie, aby sme zabránili šíreniu zápalu, a tým zrýchlime proces hojenia. Bórová voda je vhodná aj na plesne.
Bórová voda do ucha
Kyselina boritá sa odporúča aj pri bolestivých zápaloch uší. Nekvapkajte ju však priamo do zvukovodu, radšej si namočte kúsok vaty a ten vtlačte dnu, aby vám časť trčala von a mohli ste ju ľahko vytiahnuť. Druhou možnosťou je namočenie vatovej tyčinky a jemné vytretie vnútra ucha.
Bórová voda na jačmeň a zápaly očí
Pri zápale očí nemusíme hneď siahať po antibiotikách – veľmi dobre zaberajú obklady z bórovej vody. Namočte si gázu a priložte ju na 10 minút na zatvorené oči. Prípravok nezohrievajte, na tento zápal najlepšie zapôsobí studený zábal.
Zaúčinkuje aj na jačmeň. Navlhčenú gázu alebo vatu prikladajte maximálne 2x denne, aby ste nepodráždili pokožku. Nakoniec si papierovým obrúskom jemne osušte oči, ale si netrite ich, nechajte zvyšnú vodu ešte pôsobiť.
Bórová voda na vlasy
Do úvahy prichádzajú 2 spôsoby – buď si na konci umývania opláchnete vlasy bórovou vodou, alebo si ju priamo votriete do pokožky hlavy (bez umývania). Mnohým to pomohlo pri vypadávaní vlasov, samozrejme, ak nejde o dôsledok iného stavu, či genetickú predispozíciu.
Kyselina boritá väčšinou zaberá aj na lupiny. V tomto prípade ju používajte 2x týždenne. Vodu nechajte pôsobiť vždy aspoň 10 minút.
Kyselina boritá na akné
Bórovú vodu používame najčastejšie asi na akné. Stačí, keď si ňou každý deň očistíte tvár rovnako, ako s pleťovou vodou. Je to ideálna prevencia pred tvorbou vyrážok.
Vodou si môžete potierať aj najviac postihnuté miesta. Výhodou je, že voda zároveň lieči zápal, čím zabránite rozširovaniu vyrážok.
Nemáte akné, ale trápi vás mastná pleť? Skúste to s bórovou vodou.
Bórová voda a ekzém
Existuje niekoľko druhov ekzémov. Bórová voda sa hodí v prípade, ak vám rany mokvajú. Vtedy si potierajte priamo podráždené miesta, voda ich bude vysušovať. Potom iba použite masť, ktorú vám predpísal lekár.
Mnohí ľudia zaznamenali, že ekzém sa u nich objavuje až po dlhšom čase. Opäť však nezabúdajte na dôležité testovanie. Najskôr len na malej ploche, aby ste preverili reakciu.
Bórová voda pre deti
Detská pleť je veľmi jemná, preto sa kyselina boritá neodporúča. Podľa lekárov je to bezpečné až po 10. roku, no aj vtedy vodu ešte viac zrieďte a vyskúšajte na malom kúsku kože. Ak pokožka nesčervenie, ani sa nevytvoria drobné vyrážky, môžete začať liečiť všetky miesta.
Tehotné a dojčiace ženy
Dojčiace i tehotné ženy môžu bórovú vodu používať. Pokiaľ dodržia všetky odporúčania, nemôže im uškodiť. Samozrejme, treba prihliadať aj na pokyny od ošetrujúceho lekára (gynekológa, pôrodníka), keďže pokožka je v tomto období citlivejšia.
Bórová voda a gynekologické problémy
Kyselina boritá sa často používa na vaginálne výplachy (ako sprievodná liečba mykóz a infekcií), či resp. do sedavého kúpeľa.
Pri takomto kúpeli musíte borovú zriediť s normálnou vodou. Ten istý postup sa odporúča pred gynekologickými operáciami, aby ste si preliečili slabé infekcie.
Bórová voda pre psov a mačky?
Áno, je to v poriadku. Či už je to dezinfekcia rán, keď vidíte poranené labky, alebo vznikol očný zápal, u zvierat to má vysokú účinnosť. U psov a mačiek sa zápal očí prejavuje zvýšenou tvorbou sĺz, ospalkami alebo hustým výtokom.
Tak ako u ľudí, aj v tomto prípade treba vatový tampón namočiť a párkrát ním pretrieť oči, potom ho chvíľu pridržte. V obmedzenom množstve sa bórová voda môže použiť pri odstraňovaní bĺch.
Pridajte si nás na Facebook!
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/boric-acid-eye-wash#benefits
- https://www.boricacid.net.au/3-common-uses-of-boric-acid/
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/solutio-acidi-borici-3-327656.html
- https://www.cuteness.com/article/boric-acid-bad-pets
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/325518#risks-and-side-effects