(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Košice, Bratislava – 17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí.
Deti, ktoré sa skôr prihlásia na svete, tvoria 4 – 8 % z celkového počtu novorodencov.
Toto číslo sa líši v závislosti od regiónu.
Čo sú predčasne narodené deti?
Sú to deti, ktoré sa narodili pred 36. týždňom gravidity, pričom majú menej ako 2 500 g. Príčiny, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, sú rôzne. Je to najmä ochorenie u matky, zvýšený krvný tlak, cukrovka, rôzne infekcie, podvýživa, vrodené chyby plodu, ale aj stres alebo vek matky.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice sa rodí najviac predčasne narodených detí v rámci celého východného Slovenska. Na gynekologicko-pôrodníckej klinike sa tento rok narodilo doposiaľ 274 predčasne narodených detičiek, z toho 73 malo hmotnosť len 500 – 1 500 gramov.
“Prvé minúty po narodení sú kľúčové a rozhodujú o ďalšom zdravotnom stave dieťaťa. Prvé vyšetrenie aj stabilizácia dieťaťa by sa mala diať ešte pred prerušením pupočníka na špeciálnom vyhrievanom lôžku. Našim cieľom je, aby sme nemuseli predčasne narodené napájať na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol primár Neonatologického oddelenia, MUDr. Peter Krcho, PhD.
Špeciálne delenie predčasne narodených detí
Novorodenci, ktorí prišli na svet pred 32. týždňom a majú pod 1 500 g sú ošetrovaní na ONIM – Oddelení neonatálnej intenzívnej medicíny) DFN v Košiciach. V tomto roku ich bolo zatiaľ 73.
Ostatní novorodenci, po 32. týždni a s približnou hmotnosťou nad 1800 g, teda prevaha týchto detí, ostáva zväčša na Neonatologickom oddelení, keďže nevyžadujú špecializovanú, len krátkodobú starostlivosť.
„Nemali by sme zabúdať práve na túto skupinu novorodencov od 1500 do 2500, ktorá je najpočetnejšia, a ktorá sa môže po rýchlej a efektívnej stabilizácii veľmi rýchlo vrátiť k mamkám – a profitovať z kontaktu matka-dieťa, z podávania materského mlieka, čo by sme my, lekári a sestry, mali maximálne podporovať,“ upresňuje MUDr. Peter Krcho.
Prvé minúty sú kľúčové. Čo robia lekári pre predčasniatka?
K najčastejším postupom v rámci špecializovanej starostlivosti o predčasných novorodencov patrí stabilizácia pľúc a cirkulácie, liečba infekcií, prevencia krvácania do mozgu, ale aj plynulá stimulácia materským mliekom. Pokiaľ odborníci zvládnu všetky komplikácie, deti nemusia mať do budúcna žiadne zdravotné problémy.
Pri pôrodnej hmotnosti do 1 000g, dieťa zvyčajne ostáva v nemocnici (ideálne s matkou), zhruba 2 mesiace. Pokiaľ dieťa váži od 1,8 do 2 kg, skracuje sa hospitalizácia na 2 – 3 týždne, len výnimočne dlhšie.
Purpurová farba ako symbol
Svetový deň predčasne narodených detí bol založený európskymi rodičovskými organizáciami. 17. novembra sa po celom svete konajú rôzne podujatia. Od roku 2011 sa k spomienkovej udalosti pripája aj Slovensko.
Oficiálnou farbou predčasne narodených detí je purpurová. Do tejto farby sú 17. novembra odeté svetové dominanty ako Eiffelova veža či Big Ben, ale aj dominanty po celom Slovensku.
To preto, aby sme si pripomenuli, aký náročný boj tieto deti museli hneď na začiatku svojho života zvládnuť, a aby sme si v tichosti zaspomínali na tie, ktoré svoj boj prehrali.
Zdroj: UNLP Košice
Redakčne upravené a krátené (jam)