(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Chcem mať pery krásne ako Angelina Jolie!
Takýmto porovnávaním sa s inými ženami, zdôvodňujeme svoje plány na zväčšenie pier (augmentáciu). Z utkvelej predstavy sa však razom stáva závislosť.
Pritom sa stačí pozrieť na najväčšie hviezdy šoubiznisu. Tie tomuto estetickému trendu vôbec neholdujú a radšej zostávajú verné prirodzenosti.
Ako vznikol trend zväčšovania pier?
Súvisí s nízkym sebavedomím žien?
Aké zdravotné problémy hrozia pri zväčšovaní pier?
Skutočne sa mužom páčia obrovské pery?
Existuje bezpečné, prírodné zväčšenie pier?
História zväčšovania pier
Túžba po väčších perách nie je len aktuálnym trendom. Ženy si želali plnšie ústa už na začiatku 20. storočia – prvý pokus dokonca prebehol v roku 1906, keď lekár žene aplikoval tekutý parafín. Neskôr používali vlastný tuk.
Napriek prvotnej popularite, záujem o tieto zákroky postupne slabol, a o slovo sa opäť prihlásil až v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy vymenili parafín za tekutý silikón, čím spustili ďalší ošiaľ.
Až na prelome milénia nastúpili modernejšie prístupy, ako zväčšovanie pier botoxom, kyselinou hylaurónovou, alebo chirurgické upravenie.
Ako vznikol trend zväčšovania pier
I keď plastická chirurgia ponúka úpravu pier už desaťročia, výraznejší záujem registrujeme v ostatných 10 či 15 rokoch. Dá sa povedať, že to „zavinili“ dva faktory.
Prvým bol tzv. „duck face“, teda pózovanie s našpúlenými perami pri fotografovaní. Ústa vďaka tomu vyzerajú opticky väčšie a akoby pripravené na bozkávanie.
To sa mladým ženám zapáčilo natoľko, že začali uvažovať o trvalejšej „našpúlenosti“. K popularite trendu prispeli aj niektoré influencerské hviezdičky, ako napríklad Kylie Jenner.
Odvtedy je nová móda trvalo na vzostupe. Z pohľadu mnohých žien, sú totiž bujné pery atraktívnejšie, ba čo viac, pre mužov vzrušujúcejšie.
Považujú muži väčšie pery za krajšie?
Rokmi vznikol mýtus, že muži hodnotia veľké pery ako príťažlivejšie a erotickejšie. Aká je pravda? Neprirodzene veľké pery uprednostňuje len malé percento mužov.
Prehnane upravené ústa, vyvolávajú u mužov skôr úškľabky až smiech. Muži uprednostňujú originály, je to podľa nich zaujímavejšie, ako keď sú všetky ženy ako cez kopirák.
Ani bozkávanie s takými veľkými perami nemusí byť pre muža príjemné. Neverte teda mýtom a nesnažte sa podobať na afektované krásky zo sociálnych sietí. Nedajte sa mužmi vysmiať.
Zväčšenie pier a problémy so sebavedomím
Odborníci upozorňujú na silnejúci trend – po veľkých perách túži čoraz viac tínedžerok. Tie už vo veľmi mladom veku, zvyčajne po dosiahnutí osemnástky, podstupujú augmentáciu.
Ich sny sú však prejavom nízkeho sebavedomia. Mladé dievčatá nevedia prijať svoj zovňajšok, bojujú s rôznymi komplexmi. Často teda nezostane len pri perách.
Zväčšenie pier ako mentálna porucha
Na jednej strane máme jemnú korekciu pier, na druhej niekoľkonásobne zväčšené pery. Tie už odrážajú psychické problémy. Pokiaľ žena nedokáže nájsť hranicu, kde by sa mala zastaviť, jej stav je veľmi podobný anorexii.
Ak žena nevidí, že pery už proporčne nesedia k tvári, a ďalej ich chce zvýrazňovať, pretože stále nie sú dostatočne veľké alebo nemajú ten „správny“ tvar, ide o psychickú poruchu a závislosť.
Zdravotné problémy po zväčšení pier
Zväčšovanie pier najčastejšie prináša opuchy, bolesti a podráždenie, čo pretrvá asi 2 dni po zákroku. V tomto období lekári odporúčajú potraviny, ktoré nie sú veľmi tuhé, aby ste ich nemuseli dlho žuť. Takto znížite citlivosť pier, a potom sa stav stabilizuje.
Efekt dočasného zväčšenia vydrží 6 až 9 mesiacov. No v niektorých prípadoch môžu nastať dlhodobé zdravotné komplikácie. Pozrime sa na bežnejšie, aj menej bežné.
- Infekcia – lekár pri vpichoch musí dodržiavať všetky hygienické zásady, aby do pier nezaniesol infekciu. No u neakreditovaných kliník, s podozrivo nízkymi cenami, sú hygienické štandardy niekedy obchádzané.
- Presakovanie v mieste vpichu – stáva sa to po aplikácii nadmerného množstva kyseliny hylaurónovej.
- Uzlina blízko vpichu – lekár ju musí chirurgicky odstrániť.
- Poranenie ciev – stáva sa to pri neopatrných zákrokoch; pery sa potom ťažšie hoja.
- Odumretie tkaniva – kvôli zablokovanému prietoku krvi (opäť poranené cievy).
- Slepota – ak sa tekutina dostane až do tepny, môže zablokovať prietok krvi do oka, čo znamená dočasnú slepotu.
Alergická reakcia po zväčšení pier
V ojedinelých prípadoch nastáva po aplikácii kyseliny hylaurónovej alergická reakcia. Spoznáte to podľa veľmi silného opuchu a silne zapálenej kože, ktorá je na dotyk bolestivá. Pery vyzerajú, ako keby vás do nich niekto udrel.
Táto reakcia neustúpi ani do 2 dní. Väčšinou zaberie až lokálna liečba, v podobe upokojujúcich gélov. V prípade silného zápalu vám lekár predpíše antibiotiká.
Kedy nemôžete podstúpiť zväčšenie pier:
- pri kožnej chorobe, či aktuálnom podráždení kože,
- ak máte v blízkosti pier vred, nezahojenú ranku atď.,
- ak viete, že máte alergiu na niektorú zo zložiek výplne,
- pri zhoršenej zrážanlivosti krvi,
- ak máte dlhodobé problémy s herpesom,
- ak ste tehotná, alebo dojčíte,
- ak ste alergická na viaceré potraviny,
- ak trpíte cukrovkou.
Prírodné zväčšenie pier
Ešte pred samotným zákrokom, vyskúšajte krátkodobé, prírodné zväčšenie pier. Takto neriskujete chybný výsledok. Zväčšenie si ľahko „vyrobíte“ aj sami, a len na konkrétnu príležitosť.
Najrýchlejšie je optické zväčšenie pomocou konturovacej ceruzky. Ak však chcete reálne zväčšenie, sú špeciálne prípravky, ktoré dočasne stimulujú nervové zakončenia v perách.
Ide hlavne o lesky a rúže na pery, ktoré obsahujú mentolovú zložku, škoricu alebo výťažok z čili papričiek. Na začiatku pocítite jemné brnenie, no do 15 minút uvidíte zväčšenie. Efekt vydrží max. 1 deň.
Radšej dočasné, ako trvalé zväčšenie
Ak napriek všetkým rizikám neviete odolávať trendom, pery si dajte vyplniť iba dočasne. Nenechajte sa nahovoriť na trvalú chirurgickú augmentáciu, pretože ak nebudete s výsledkom spokojná, už to nedokážete rýchlo zmeniť.
Využite napríklad aplikovanie kyseliny hylaurónovej alebo vlastného tuku. No ešte pred rozhodovaním si pripomeňte, že prirodzená krása, i keď s malými chybičkami, je lepšia ako umelo pôsobiaca vizáž.
Zdroje:
- https://www.thelist.com/83669/untold-truth-lip-injections/
- https://www.healthline.com/health/facial-fillers-side-effects
- https://www.thesmilepractice.com/everything-you-need-to-know-about-lip-filler-after-care/
- https://www.acquisitionaesthetics.co.uk/history-of-lip-fillers
- https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-lip-augmentation#3
- http://www.medhalt.com/procedure/lip-augmentation
- https://science.hnonline.sk/biologia-a-chemia/1988368-velke-usta-ake-su-podla-vedcov-idealne-pery