(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Barefoot obuv, to je trend, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov.
Sú ľudia, ktorí by „naboso“ chodili najradšej stále, a nečudujme sa im – nohy vtedy cítia rozmanitosť každého povrchu: lesnú cestu, trávu, piesok, drobné kamienky.
Je však barefoot obuv vhodná pre každého?
Kto by ju nemal nosiť?
Môžeme takéto topánky kúpiť malému dieťaťu?
Ako sa „správa“ noha v barefoot obuvi?
Barefoot topánky – čo to je?
Anglický termín „barefoot“ v preklade znamená „bosá noha“. No nedajte sa pomýliť, nejde o kráčanie úplne bez topánok. Ide o obuv, ktorá len imituje chôdzu naboso. Kráčate teda tak, ako je to vašim nohám prirodzené.
Naši predkovia chodili celý život bosí, a takto si vytrénovali dobrú rovnováhu a držanie tela. Samozrejme, dnes nežijeme v dobe kamennej, a väčšinou žijeme v mestách.
Čím sa barefoot topánky líšia od bežnej obuvi?
Barefootky majú trochu nezvyčajný tvar. Je to preto, že rešpektujú anatómiu nohy. Špička topánky je okrúhla, aby prsty neboli stlačené.
Podstatou je, že chodidlo dostane voľnosť a priestor. Topánky majú mäkkú, veľmi ohybnú podrážku. Tá má hrúbku len do 8 mm, aby ste cítili všetky nerovnosti terénu. Vďaka tomu chodidlo viac pracuje.
Zvláštnosťou týchto topánok je, že nemajú opätok ani klenbu. Chodidlo tak nemá žiadnu oporu, čomu hovoríme aj „nulový drop“, čiže nulový sklon podrážky.
Vylučuje sa aj akékoľvek podopieranie, ako nám to ponúkajú ortopedické vložky.
Sú barefoot topánky drahé?
Prevláda názor, že ide o drahú záležitosť. Cenovo sú však na úrovni značkových tenisiek. Dostupné sú aj topánky s originálnymi dizajnmi.
Vždy by malo platiť, že obuv si nekupujeme podľa vzhľadu. Veľkosť si vyberáme podľa vnútornej dĺžky chodidla. Topánka by mala sadnúť ako uliata.
Barefoot topánky na prvé kroky
Topánočky, ktoré obujeme dieťatku pri prvých krokoch, sú veľmi dôležité. Ideálne je, ak dieťa chodí bosé čo najdlhšie. Také niečo je však veľmi nereálne, najmä kvôli vonkajším povrchom.
Prvé topánky by mali podporovať správnu chôdzu, pretože deti si pri prvých krokov vytvárajú celoživotné návyky. Podľa odborníkov sú na to vhodné práve „barefootky“, keďže majú blízko ku chôdzi naboso.
Pevné topánky a tvrdé podrážky, to nie je nič pre deti, pretože majú „uväznené„ prsty a svaly chodidla. Naopak, pri chôdzi naboso trénujeme koordináciu chodidiel. Výsledkom je istejšia chôdza a lepšie koordinačné schopnosti dieťaťa.
Doma (na rovnej podlahe) by však dieťa malo nosiť obuv s podporou klenby. Rovná podlaha totiž nedáva chodidlám veľa podnetov pre vývin. „Barefootky“ obúvame dieťaťu do prírody, doma ostávame verní papučkám s tvarovanou stielkou.
Barefoot pre deti rôzneho veku
Pozorujete, že vaše dieťa sa naučilo krásne a zdravo chodiť? Potom pokračujte s barefoot obuvou aj v ďalších rokoch! S týmito topánkami sa totiž dá zabrániť mnohým ortopedickým ochoreniam.
Čo sa týka väčších detí, veľa záleží od toho, na akom povrchu používajú „barefootky“. Najlepší je prírodný terén s malými prekážkami. Na prechádzku „naboso“ hľadajte trávnaté plochy, lesné a poľné cesty, piesok a hlinu.
V zime zas dobre poslúži hustý a chlpatý koberec.
Ako správne zmeriate detskú nôžku?
Obkreslite nôžku na papier, keď dieťa stojí na rovnej podlahe. Pri nákupe skontrolujte, či tvar topánky presne zodpovedá nakreslenej nôžke.
Pri detských barefootkach sa stretnete aj s pojmom „nadmerok“. Čo to znamená?
Ide o medzeru, asi 1 až 2 centimetre, medzi špičkou topánky a prstami. Nadmerok je pri kúpe topánok dôležitý, pretože detské chodidlá rýchlo rastú.
K odmeranej dĺžke chodidla dieťaťa, preto vždy pripočítavajme nadmerok. Tým zabezpečíme trvácnosť investície aj pohodlnosť obuvi.
Barefoot na turistiku
Vybrať sa na hory bez poriadnej obuvi, to chce riadnu dávku odvahy, niekedy až nerozvážnosti. Na druhej strane, existujú odvážlivci, ktorí si barefootky vezmú aj na turistiku. A prečo nie, keď to zvládnu.
V náročnom teréne si posilnia chodidlá, keďže sa musia pasovať s rozmanitým terénom. Začínajúci „barefoot turista“ by si však mal najprv vyskúšať krátke a nenáročné trasy: neblatistý terén a lesné cestičky bez štrku.
Pamätajte na to, že aj outdoorové barefootky sú hrubé len niekoľko milimetrov. Jediným rozdielom je, že majú pevnejšiu pätu. Niektoré modely poskytujú aj ochranu členkov.
Barefootky na turistiku by mali odolať ostrejším kameňom, či dokonca prepichnutiu. Zvyčajne majú spevnenú protišmykovú podrážku.
Upozorňujeme však, že ak ste zvyknutí na pevnú obuv, bude to pre vašu nohu poriadny šok. Jednoznačne je to skôr pre skúsenejších turistov.
Barefoot na behanie
Ak chcete praktizovať tzv. „prirodzený beh“, touto obuvou napodobníte záťaž pri športovaní naboso. Bežca to núti k prirodzenému držaniu tela a k došľapu na prednú a strednú časť chodidla.
V barefootkach sa totiž behá inak, ako v bežných topánkach – viac došľapujete na prsty. Došľapovanie na pätu nie je správna technika, to vám povie každý profesionálny bežec.
Navyše, pristávanie na pätu v barefootkach je bolestivé, keďže podrážky sú tenučké. Aj vďaka tomu sa naučíte správnu techniku – s došľapom na špičku.
Bežecké barefootky sú vhodné na mäkšie povrchy (tráva, udupaná pôda), stredne náročný terén či bežecký pás. Pre začiatočníka sú totiž problematické kamienky a skaly, asfalt a betón.
Na začiatok si do topánky môžete dať vnútornú vložku, aby kontakt s povrchom nebol taký intenzívny. Vyberiete ju, keď sa na to budete cítiť.
S barefootkami jednoznačne spomaľte, nohy najprv musia zosilnieť. Pri nepohodlí chodidla, uberte kilometre i celkovú záťaž, resp. striedajte barefootky s pevnejšou obuvou.
Barefoot na leto
Väčšinu barefoot obuvi využijeme celoročne, no v letnom období si naše nohy pýtajú vzdušnejšiu, voľnejšiu obuv. Letné topánky musia byť pohodlné, aby sme zvládali veľké horúčavy, keď nohy po celom dni opuchnú.
Letné barefootky majú rôzne formy, sú pre rôzne vekové skupiny. Bábätkám, ktoré sa práve stavajú na nôžky, môžeme obuť tzv. „capačky“, či sandále. Dospelí ocenia elegantné barefoot sandále, dámy aj baleríny.
Barefoot na zimu
Zimné barefootky sa vzhľadom nelíšia od klasických čižiem. Existujú členkové topánky, aj vyššie čižmy. Spĺňajú všetky atribúty barefoot obuvi, a pritom sú dostatočne elegantné.
Zimné topánky však musia spĺňať základnú funkciu: ochraňovať pred mrazom a snehom. Buďte bez obáv, barefootky sú príjemne hrejivé, dokonca ich vypĺňajú mäkučkou merino vlnou.
Barefootky na širokú nohu, či (naopak) úzku nohu
Každý z nás má špecifický tvar chodidla. Premýšľate teraz nad tým, ako môže jeden výrobca „napasovať“ jeden model na širokú aj úzku nohu? Nie, nedokáže to.
Je to len o skúšaní, ktorá značka vám bude viac vyhovovať. Každý výrobca má totiž iné štandardy, inú šírku podrážky, resp. tvrdosť opätku.
Ako si poradiť?
Predovšetkým musíte vedieť, či je vaša noha „normálna“, úzka alebo široká. A hoci výrobcovia všetky parametre topánok uvádzajú na webových stránkach, ak ste ešte nekupovali barefootky, radšej si ich vyskúšajte v kamennej predajni.
Výhody barefoot topánok
Najväčšou výhodou je to, že pri chôdzi hýbeme všetkými svalmi na chodidle. Noha sa vďaka tomu zdravo vyvíja, čo je dôležité hlavne u detí. Toto výhody barefootiek:
- podpora klenby – prevencia plochých nôh (dokonca ústup plochej nohy),
- zmiernenie vybočených palcov,
- zlepšenie držania tela,
- posilnenie úponov a svalov okolo kĺbov nôh,
- ústup bolestí bedier, krku, hlavy,
- narovnanie chrbtice – počas behu,
- zlepšenie techniky behu.
Nevýhody barefoot obuvi
Je pravdou, že barefoot nie je pre každého. Túto obuv treba zhodnotiť „sedliackym rozumom“, ale aj po konzultácii s pediatrom alebo ortopédom. Rozhodne bezhlavo „netestujte“ túto obuv, inak si môžete viac ublížiť, ako pomôcť.
Napríklad, pri extrémne plochých nohách, či silno vybočených palcoch, sa stav vašich chodidiel nezlepší za pár dní. Kedy vám lekári neodporučia barefoot?
- Rôzne ortopedické problémy.
- Deformácia chodidla.
- Voľnejšie väzy.
- Znížené svalové napätie.
- Diabetes – prípadné zranenia nôh sa horšie hoja.
- Neurologická porucha.
S barefootkami sa spája aj ďalšia nevýhoda. Ak žijete v osídlenej oblasti, všade je tvrdá dlažba alebo betón, a ak nie ste zvyknutí na tento typ obuvi, nohy vás budú bolieť, dokonca hrozia zápaly chodidiel, či zápal Achillovej šľachy.
V klasickej obuvi totiž podrážka tlmí tvrdosť každého povrchu, čo v barefootkach zámerne chýba. Ak teda chcete praktizovať barefoot chôdzu v meste, striedajte to s inou, klasickou obuvou.
Začínajte pozvoľna
Je jasné, že na tento typ topánok neprechádzame zo dňa na deň. Nehrňte sa do celodenného nosenia – najprv len na pár hodín, maximálne pol dňa. Ideálne je, keď si to skúšame najprv doma, aby sme zistili, ako sa v topánkach cítime.
Najlepšia je jednoznačne zlatá stredná cesta. Nezachádzajme do extrémov. Nenosíme ich, ak nám spôsobujú bolesti. Je dokonca možné, že nám táto obuv „nesadne„. Používajme ju za podmienky, že skutočne ulahodí našim nohám.
Čo na to hovoria fyzioterapeuti a ortopédi:
- príliš voľné členky,
- nepodporená klenba,
- slabšia ochrana päty pri nárazoch,
- nesprávne nosenie vyvoláva či prehlbuje zdravotné problémy.
Zdroje:
- https://rungo.hnonline.sk/behy/987240-beh-ci-chodza-naboso-toto-su-vyhody-a-nevyhodyhttps://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/barefoot-boty-hit-ktery-prospiva-zdravi-opravdu-5227.html
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/250003/co-je-to-barefoot-chodenie-deti-naboso-ake-to-ma-vyhody-a-na-co-davat-pozor/
- https://www.klbkostastia.sk/blog-barefoot-topanky