Zdravé sladkosti pre deti? Aj to sa dá! Pripravte deťom domáce sladkosti

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každé dieťa si rado zamaškrtí. Ak deťom sladké potešenie doprajete v rozumnej miere, nemusíte im ho odopierať. Úplné zákazy sú zbytočné a pre dieťa frustrujúce.

Výber sladkostí v obchodných reťazcoch je veľmi bohatý. No naše deti sa často nechajú zlákať pestrými obalmi, či produktmi z televíznych reklám. A práve po tých by mali siahať čo najmenej.

Cukrovinky z potravín

Cukrovinky z obchodných reťazcov nie sú pre plnohodnotný vývoj dieťaťa vhodné. Obzvlášť vtedy, keď výlučne ony tvoria desiatu alebo olovrant. Všetky sladkosti nie sú v zásade zlé, mnohé sú doplnené o vitamíny, či trochu ovocia. Ich súčasťou sú však aj prídavné látky – chemické farbivá a konzervačné látky.

Problematické býva tiež veľké množstvo cukru v malej čokoládovej tyčinke. Jednou z ciest, ako prispieť k lepšiemu výberu sladkostí pre deti, je sledovanie nutričných hodnôt a zloženia výrobku vôbec. Ale najlepším riešením zostávajú sladkostí, ktoré deťom pripravíte sami.

Sladkosti pre deti, ktoré majú 1 rok

Deťom do 1 roka by sa nemali podávať pokrmy, ktoré bežne konzumujú dospelí ľudia. Inak to nie je ani so sladkosťami. Tráviaci systém detí zatiaľ nie je uspôsobený na náročnejšiu stravu, rovnako aj obličky.

Ročné dieťa by sme nemali zoznamovať s cukrovinkami. Týka sa to aj kakaa, čokolády a sladkých keksíkov. Nedávajme im ani zmrzlinu, kvôli obsahu mlieka a vajec. S týmto treba počkať aspoň do 3 rokov.

Deti prirodzene lákajú sladké maškrty

Pre mozog je sladká chuť signálom, že ide o bezpečnú potravinu. „Oklamať“ detskú chuť nie je jednoduché, preto sa vám to podarí skôr so sušeným ovocím, než s čerstvým.

Ovocie je pre najmenšie deti bezpečné, keďže sa v ňom nachádza menej cukru ako v cukrovinkách. Dieťa by však malo po materskom mlieku najprv spoznať „menej príjemné“ chute.

Aj preto treba malým deťom predstaviť ako prvú zeleninu, až potom ovocie. Ideálne sú domáce zeleninové príkrmy, v krajnom prípade kupované.

sladkosti-pre-deti-bez-cukru
Zdroj foto: AdobeStock.com

Sladkosti pre škôlkarov

Deti, ktoré navštevujú materské školy, už môžu prijímať zložitejšiu stravu ako batoľatá. Od 3 rokov môžeme do jedálnička zahrnúť šťavnaté ovocné pyré, alebo müsli s ovocím. Prijateľné sú aj keksíky, ale najmä cereálne. Vhodnou sladkosťou sú tiež jogurty. Voľte radšej ovocné.

Dieťaťu nemusíme celkom odopierať čokoládu, no musí mať vyšší obsah kakaa. Naopak, vyhýbame sa sladeným nápojom a džúsom, a to bez ohľadu na vek dieťaťa. Obsahujú totiž veľké množstvo cukru.

Uprednostňovať by ste mali výrobky bez umelých farbívkonzervačných látok. Toto označenie však nie je zárukou, že sladkosť neobsahuje veľké množstvo cukru.

Ako získať kontrolu nad detským maškrtením?

Hoci sa snažíte ustrážiť sladkosti, ktoré vaše dieťa konzumuje pri vás, v škôlke nad tým strácate kontrolu. Zvykom totiž je, že malí oslávenci na svoje narodeniny rozdávajú rôzne maškrty.

Ak dôjde rad na vaše dieťa a nechcete ho ukrátiť o rozdávanie sladkostí kamarátom, je lepšie, ak sami upečiete koláčiky alebo muffiny. Deťom tak ozvláštnite stereotyp, a zároveň pripravíte niečo chutné a zdravé.

Či už sa rozhodnete pre nepečenú ovocnú tortu alebo banánové muffiny, u detí si získate úspech. Pred prípravou narodeninových cukroviniek sa však u učiteľky uistite, že s domácimi sladkosťami nebudú problémy.

Zdravé sladkosti pre deti – recepty

Alternatív oproti kupovaným sladkostiam je mnoho. Ich príprava vás možno bude stáť viac úsilia, no za zdravie vášho dieťaťa to stojí.

Niektoré deti uprednostňujú jednoduché pyré z ovocia – výbornou kombináciou je jablko, banán a tvaroh. Príprava pyré je časovo nenáročná. Navyše môžete kombinovať druhy ovocia, ktoré má vaše dieťa najradšej.

Doma si môžete pripraviť aj jogurtové dezerty, či keksíky z ovsených vločiek. Klasikou sú domáce koláče alebo bábovka. Výživovú hodnotu maškŕt zvýšite použitím vhodných surovín, ako celozrnná múka, orechy alebo semienka olejnatých plodín.

Takéto maškrty sú skvelou fintou, ako obohatiť detskú stravu o potrebné látkyvitamíny. Majte však na pamäti, že aj domáce cukrovinky treba konzumovať s mierou. Prírodný cukor obsahuje aj zdravé jabĺčko.

Sladkosti pre deti bez cukru

Mnoho rodičov sa nechá zlákať potravinami, ktoré hlásajú, že boli vyrobené bez obsahu cukru. Obaly však už tak okato nepriznávajú, že sa v nich namiesto cukru nachádzajú náhradné sladidlá.

V sladkostiach sa vyskytuje najmä aspartám, sukralóza a acesulfam K. Ich škodlivosť stále nebola jednoznačne preukázaná, ale používanie namiesto cukru je sporné. Na mnohé z nich sú však odkázaní diabetici.

Vedecké štúdie, ktoré skúmali náhradné sladidlo sacharín, potvrdili jeho karcinogénne účinky. Túto látku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila za potenciálne nebezpečnú.

Domáce sladkosti pre deti

Cukru v detských maškrtách sa nikdy úplne nezbavíte. To však neznamená, že budete deti o sladkosti ukracovať. Ideálnym riešením sú domáce sladkosti, keď sami viete, čo ste pri výrobe použili. Aby boli pečené dobroty čo najzdravšie, môžete nahrádzať základné suroviny – namiesto bielej múky voľte celozrnnú, špaldovú či grahamovú. Dnes už sú tieto alternatívy cenovo dostupné.

Pre celiatikov zase existujú alternatívy v podobe prirodzene bezlepkových múk, ako je ryžová, pohánková, či kukuričná múka. Tieto múky obsahujú množstvo minerálov a prospešných látok. Rafinovaný biely cukor sa dá zase vymeniť za iné sladenie. Dobrou voľbou je melasa, stévia, javorový sirup alebo brezový cukor.

Škoricou môžete tiež osladzovať svoje recepty. V Škandinávii je to veľmi obľúbené sladidlo, a to aj u detí. Navyše škorica všetko príjemne prevonia svojou typickou arómou.

Koľko cukru denne pre dieťa?

Poukazujeme na to, že deti by mali sladkosti konzumovať striedmo. Aké sú však „povolené“ hodnoty? Koľko cukru denne môžu deti prijať?

Cukor vo svojej podstate nie je úplne zlý. Dokonca je dôležitý pre zdravý vývin organizmu. No deti a mladiství do 18 rokov by nemali prijať viac ako 25 gramov cukru denne.

Pre lepšiu predstavu, toto množstvo sa rovná asi 6 kávovým lyžičkám. Deti, ktoré sa veľa hýbu alebo športujú, môžu prijať aj viac.

Odporúčaná denná dávka cukru by mala byť menej ako 5 % celkového energetického príjmu. Ak už teda deťom z času na čas podáme sladkosti z obchodu, sledujeme, aké množstvo cukru je v jednom balení.

Pravdou je, že nielen deti, ale aj my dospelí prijmeme v jedle a nápojoch v priemere až 34 lyžičiek cukru denne. Nadmerná konzumácia cukru vedie k jeho premene na tuk, a to často prerastie do obezity.

Pri veľkom príjme sladkostí či sladených nápojov hrozia tiež žalúdočné problémy. V ústnej dutine sa zase darí zubným kazom. Pri deťoch však platí, že čo nevidia u rodičov, to samy nežiadajú. Preto buďme vzorom. A nezabúdajme na pravidlo: „Všetko sa môže, ale s mierou“.

Pridaj komentár