(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Hovorovo – kŕčové žily, odborne – varixy, ľudovo – metličky. Cítite pri nich únavu, bolesti, mravčenie, máte opuchy, a vaše nohy sú o niečo ťažšie, než bývali.
Kŕčové žily patria k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam, ktoré postihuje žilový systém nôh. U žien sa vyskytujú až 3x častejšie, ako u mužov. Podľa štatistík na ne trpí viac ako polovica populácie.
Prečo vznikajú kŕčové žily?
Termínom kŕčové žily sa označujú rozšírené cievky a cievy rôznej hrúbky a farby na dolných končatinách. Objavujú sa však aj tam, kde ich nevidno – v pažeráku, u žien v oblasti maternice, alebo ako hemoroidy (zlatá žila). Pacient(ka) pritom môže, no nemusí mať len jednu formu kŕčových žíl.
Zdravé žily sú tenké a elastické, lenže nesprávnou výživou, nevhodnou obuvou, zlým držaním tela a sedavým spôsobom života, o svoju prirodzenú pružnosť prichádzajú. Prvé štádium sotva postrehnete voľným okom. Zato kŕčové žily, už vidno veľmi dobre.
Kŕčové žily vznikajú ako dôsledok spomaleného prietoku krvi a ochabnutia pružných stien podkožných ciev a malých ventilov v žilách. Ventily v žilách ťahajú krv proti gravitácii – z nôh až k srdcu.
Ak ventily nefungujú, krv sa zhromažďuje v nohách a tlak sa zvyšuje. Žily (varixy) sa zväčšujú, oslabujú a krútia. A tak – čokoľvek, čo zvyšuje tlak v nohách, zvyšuje aj riziko vzniku kŕčových žíl!
Nadváha a obezita
Medzi najbežnejšie príčiny vzniku kŕčových žíl patrí obezita. Vysoká hmotnosť je zaťažujúca nielen pre nohy, ale dáva zabrať aj žilám. Napr. počas tehotenstva žena obvykle priberá, a samozrejme, niečo váži aj rastúci plod.
Kŕčové žily môžu vznikať aj pri zdĺhavom státí, či pri sedavých zamestnaniach. Pri dlhodobom sedení a statí sa oslabujú ventily v žilách. Problémy s kŕčovými žilami vedia spôsobiť aj vysoké podpätky.
Za vznikom varixov je tiež zdvíhanie ťažkých bremien či tesné oblečenie. Ukazuje sa však, že pevnosť žilových stien závisí aj od genetiky. Pokiaľ majú vaši príbuzní kŕčové žily, je možné/pravdepodobné, že sa objavia aj u vás.
Ako sa prejavujú kŕčové žily
Najmenej závažné sú metličkovité venektázie – tzv. „pavúčiky“, ktoré sa vyskytujú v strednom a vyššom veku, častejšie u žien, spravidla s významným podielom dedičnosti. Sú zatiaľ skôr estetickým problémom. Ich odstránenie (na žiadosť pacienta) patrí medzi platené služby.
Kŕčové žily (varixy) v pravom slova zmysle sú tie, ktoré sprevádzajú priebeh hlavných povrchových žilových kmeňov (veľká a malá skrytá žila), a postihujú buď časti, alebo celé úseky týchto kmeňov, alebo aj v kombinácii s ich prítokmi – vetvami. Majú charakter nepravidelných kľukatých vyklenutí, sfarbených modravo, nachádzajúcich sa v rôznych častiach dolných končatín. Miestami vytvárajú až strapcovité konglomeráty.
Bezprostrednou príčinou týchto kmeňových varixov je spätný tok žilovej krvi v niektorých typických bodoch. Tento spätný tok a hromadenie krvi spôsobuje zvyšovanie tlaku krvi v postihnutej časti žilového riečiska, postupné rozširovanie a kľukatosť postihnutých žíl, a tým prenášanie na ďalšie a ďalšie časti nohy.
Ak sa toto – už nepomerne závažnejšie ochorenie – správne nelieči, žilový tlak sa postupne zvyšuje, a neskôr sa (spätne) prenáša na oblasť vlásočníc v najnižšie položených častiach končatiny. Uvedené vlásočnice (ktorých je obrovský počet) súborne nazývame mikrocirkulácia.
Ide o oblasť, v ktorej vznikajú (pri plne rozvinutom ochorení) najzávažnejšie zmeny. Tomuto stavu hovoríme chronická žilová nedostatočnosť (chronická vénová insuficiencia). Je „podpísaná“ pod poškodenia kože a podkožného tkaniva v dolnej tretine až polovici predkolenia pacienta, väčšinou na vnútornej strane.
Charakteristickým rysom poškodenej nohy je zvýšená pigmentácia – hnedé sfarbenie kože, ktorá je tvrdá. Podkožie je tuhé, stráca pružnosť, a koža je preto ľahko zraniteľná. V oblasti vnútornej hrany nohy a okolo členkov sa vyskytujú pletence drobných žíl.
V konečnom štádiu chronickej žilovej nedostatočnosti sú koža a podkožie (naopak) tenké, vyhladené, miesta so zvýšenou pigmentáciou sa striedajú s bledými miestami. V takto deštruovanej koži ľahko vznikajú ulcerácie – vredy predkolenia, ktoré sa hoja veľmi zdĺhavo a spôsobujú neutíchajúce utrpenie.
Neplatí pritom priama závislosť medzi rozsahom varixov a stupňom chronickej žilovej nedostatočnosti.
Ako prebiehajú operácie kŕčových žíl?
Spoločným menovateľom klasických chirurgických zákrokov je ablácia – vyradenie celého rozsiahleho (rozšíreného) a nefunkčného úseku kmeňa veľkej alebo malej skrytej žily (safény) z obehu žilovej krvi nohy. Normalizuje sa tým odtok žilovej krvi z kože a podkožia končatiny.
Klasická chirurgická metóda ablácie je spojená s prerušením a podviazaním prítokov safény, tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Tento postup zamedzuje, aby sa obnovovali refluxné body. Vykonanie tohto úkonu vyžaduje skúseného cievneho chirurga, ktorý vykoná dva malé rezy. Je to len niekoľko minút práce.
Na odstránenie veľkej skrytej žily nadväzuje lokálna flebektómia – odstránenie varikóznych uzlov, alebo ich konglomerátov cez mikroincízie (drobné rezy dĺžky 2 – 3 mm). Mínusom postupu je prítomnosť dvoch malých rán, ktoré môžu byť zdrojom bolesti, a preto si „pýtajú“ niekoľko dní PN (pacient je so zabandážovanou dolnou končatinou mobilný, nemusí ležať na lôžku).
Ďalšie dve operačné metódy možno nazvať spoločne: termická ablácia. Princípom výkonu na veľkej alebo malej skrytej žile je vyvolanie lokálnej vysokej teploty priamo vo vnútri skrytej žily – pomocou sondy. Tá je pripojená ku generátoru, ktorý produkuje buď rádiofrekvenčné alebo laserové lúče.
Podstatný rozdiel medzi oboma metódami spočíva vo fyzikálnom mechanizme vzniku vysokej teploty v stene žily. Výsledkom oboch metód je však denaturácia bielkovín v stene žily a uzavretie jej priesvitu, čo je možné pozorovať priamo na obrazovke prístroja.
Výhodami týchto metód je, že na nohe nevzniká rana – všetko sa robí pomocou mikroincízií, ablačné vlákno sa zavádza katetrizačnou technikou. Metódy sú miniinvazívne, vykonávajú sa ambulantne, a preto sú atraktívne pre vyťažených, zamestnaných ľudí.
Súčasťou liečby (aj v príprave na operáciu a v rámci pooperačného doliečovania) je aj úprava životosprávy, kompresívna liečba (obväzy) a podávanie venofarmák (liekov pôsobiacich na zlepšenie mikrocirkulácie, resp. proti subjektívnym ťažkostiam pacienta).
Úprava životosprávy:
- vyhýbajte sa státiu na jednom mieste,
- pravidelne sa hýbte,
- upravte svoju váhu,
- noste správnu obuv, ktorá podporuje rozvoj a udržiavanie klenby nohy,
- obliekajte si také šatstvo, ktoré nebráni odtoku žilovej krvi.
Kompresívna liečba kŕčových žíl
Je nevyhnutná pri varixoch, ktoré výrazne zhoršujú odtok žilovej krvi, a tým spôsobujú opuch končatiny, zvýšený vnútrožilový tlak a prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Táto liečba môže mať podobu kompresívnych pančúch alebo elastického obväzu. Bezprostredne po operácii aplikuje lekár pacientovi kompresívny obväz, a to pomocou elastického ovínadla, ktorý sníma pri preväzoch.
Venofarmaká
Podávanie liekov, ktoré pôsobia priaznivo pri ochoreniach žíl, je plne opodstatnené u chronických žilových ochorení, pri chronickej žilovej nedostatočnosti, ako aj závažnejších ťažkostiach. O výbere lieku vhodného lieku sa poraďte so špecialistom.
Stravovanie:
- pridajte do stravy pohánku, bobuľovité ovocie, citrusové plody, jablká, otruby, strukoviny, naturálnu ryžu, celozrnné cestoviny a chlieb, orechy, listovú zeleninu, cibuľu a cesnak,
- obmedzte keksy, koláče a iné sladkosti, vyhýbajte sa konzervovaným a upravovaným potravinám, vyprážaným jedlám, tabaku, alkoholu a soli,
- pomáha vitamín C s bioflavonoidmi, zinok (možno ho nahradiť tekvicovými zrnami), vitamín E, koenzým Q10 a lecitín,
- doprajte si vývar z pohánkových otrúb alebo z kvetu pagaštana konského; dobrá je aj mrkvová šťava.
- ak vás bolia žily, na noc si prikladajte obklad z nastrúhaného koreňa kostihoja lekárskeho, pri večernom kúpeli striedajte teplú a studenú sprchu.
Krok za krokom k zdravým žilám
- Pohybujte nohami vždy, keď je to možné. Ak musíte dlho stáť, či sedieť, robte si krátke prestávky, počas ktorých sa prejdete. Akonáhle máte možnosť, nohy si vyložte, aby ste podporili žilový „návrat“.
- Športujte. Najvhodnejšie športy sú tie, pri ktorých prichádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe, v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov – plávanie, beh, tanec.
- Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla. Horúce kúpele, sauna, horúce vosky, vašim cievam priťažia.
- Nefajčite! Nikotín predstavuje závažný rizikový faktor, ktorý sa podieľa na vzniku kŕčových žíl.
- Dbajte o zloženie stravy. Tá by mala obsahovať veľa vlákniny, naopak, menej nasýtených tukov.
- Dodržiavajte pitný režim. Nezabúdajte na vodu. Cieľom je – predísť zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.
- Poruchy hormonálnej rovnováhy, ktoré vyvolávajú antikoncepčné prípravky, môžu spôsobiť drobné rozšírenie kŕčových žíl. Ak existuje časová zhoda medzi prvými príznakmi kŕčových žíl a užívaním perorálnej antikoncepcie, poraďte sa s lekárom o inej forme ochrany.
- Neodievajte sa do tesného oblečenia, ktoré vám tlačí na žily.
- Nenoste obuv s vysokými opätkami, ale ani bez opätkov. Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi, 3 až 4 centimetrovými podpätkami.
- Neriešte problém gélmi – tie ho neodstránia.
- Ak pocítite bolesti nôh, opuchy, kŕče, alebo sú vaše žily príliš viditeľné, vyhľadajte lekára. Choďte na špecializované pracovisko, ktoré má k dispozícii všetky tri základné chirurgické metódy operácie kŕčových žíl.
- Požiadajte o odborné vyšetrenie a konzultáciu u skúseného angiológa, cievneho chirurga/chirurga, ktorý vykonáva zákroky vo vysokom počte a s dobrými referenciami/výsledkami! A vypýtajte si liek na predpis!
1 odpovedí na “Kŕčové žily: Pomôžu podkolienky a vyložené nohy”