(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Žijeme v dobe, keď sa každý kilogram navyše môže rovnať katastrofe. Nadváha, obezita, srdco-cievne choroby, cukrovka a mnohé ďalšie zdravotné hrozby.
Hýbte sa, cvičte! Radia nám ľudia zo šovboznisu. Diktáty moderného sveta sú neúprosné a niektorých z nás dokážu zaviesť na veľmi nebezpečné chodníčky.
Exorexia – ako sa nestať závislým od cvičenia?
Návody a recepty, ako žiť zdravo, odporúčania na získanie štíhlej línie, svalnatí muži vo filmoch, krásne a štíhle dievčatá v reklamách. To je len niekoľko príkladov súčasného obrazu, ktorý nám do hlavy vtĺkajú médiá.
Pomôcky na cvičenie, ktoré pre výrobcov a distribučné firmy znamenajú vysoké tržby, pôsobia na ľudí ako magnet. Výsledkom týchto viac či menej úspešných popudov môže byť absolútna zmena hodnotového rebríčka – telo sa stane predmetom prehnaného záujmu aj u „obyčajného“ smrteľníka.
Dostať sa do bludného kruhu je preto veľmi jednoduché. Odtiaľ je už iba krôčik k ďalšiemu postrachu modernej doby – k zákernej exorexii.
- Cvičíte 7 dní v týždni, ideálne niekoľko hodín denne?
- Neodradí vás choroba, ani neovládateľná únava?
- Kvôli cvičeniu zanedbávate aj pracovné povinnosti?
V tom prípade sa exorexia týka aj vás!
Hrozba prichádza postupne
Exorexia sa začína pozvoľna, nepozorovane, rovnako ako väčšina iných závislostí. Cvičiť je predsa zdravé, oveľa zdravšie, ako odopierať si obľúbené potraviny. A v konečnom dôsledku je to aj príjemnejšie, ako ustavičné počítanie kalórií.
Zájsť si niekoľkokrát týždenne do posilňovne, vystúpiť z autobusu o pár zastávok skôr, dôjsť domov rýchlou chôdzou, alebo si ísť večer zabehať, je pre mnohých ľudí celkom bežná vec. Problém nastáva, ak sa nevinná záľuba stáva posadnutosťou a celkom vás pohltí.
Tento stav má v medicínskych slovníkoch aj svoje pomenovanie – exorexia. Ide o obsesiu cvičením. Americká organizácia, zaoberajúca sa poruchami stravovania, definuje exorexiu ako chorobu, ktorá je novodobým nástupcom/nasledovníkom doteraz známych diagnóz, zapríčinených nadmerným chudnutím. K poruchám príjmu potravy, ako anorexia, bulímia, ortorexia či drunkorexia, sa tak pridáva ďalšia závislosť, s rovnako fatálnymi následkami pre zdravie človeka.
Spúšťačom exorexie býva nespokojnosť s vlastným telom, či psychické problémy. Všetka pozornosť je upriamená na svalstvo, ktoré pre ľudí s exorexiou predstavuje symbol zdravia a mierku spokojnosti s vlastným životom.
Kult krásneho (svalnatého) tela
Ľudia trpiaci exorexiou bývajú natoľko posadnutí vlastným telom, že väčšinu myšlienok sústreďujú na športové aktivity a svalovú hmotu. Cvičenie sa stáva ich obrovskou vášňou a jedinou cestou k tomu, aby sa cítili zdravo, sviežo, na vrchole psychických i fyzických síl.
Táto radosť rastie s každým jedným gramom tuku, ktorí premenia na svalstvo. Kladné pocity sú však okamžite nahradené pocitmi viny v prípade, že už nevládzu cvičiť silnejšie, dlhšie, či s väčšou intenzitou – nevraviac o pocitoch zlyhania, ak tréning vynechajú.
Pre ľudí s exorexiou je svalnaté telo dôležitejšie, než čokoľvek iné. K posadnutosti cvičením sa postupne pridáva prísne sledovanie stravy, užívanie výživových doplnkov a porovnávanie skonzumovaného jedla s energetickým výdajom.
Ľudia posadnutí cvičením užívajú proteínové produkty (práve tie prispievajú k nárastu svalovej hmoty), navyše ich považujú za plnohodnotnú náhradu stravy, a telo tak nevedome ochudobňujú o dôležité živiny. Aj z tohto dôvodu býva exorexia považovaná za modernú odnož anorexie, pretože tú si tiež vybudujete kvôli nespokojnosti s vlastným telom.
Prečo je exorexia nebezpečná?
Exorexia je zradná najmä v tom, že sa ukrýva za zdravý životný štýl. No ani sa nenazdáte, a odrazu stojíte v bludnom kruhu závislosti – cvičíte stále, pri každej príležitosti, neúnavne, bez zreteľa na vyčerpaný organizmus.
Nepretržité zaťaženie tela si skôr či neskôr vyberie svoju daň. Váš organizmus sa začne brániť: sprvu únavou, neskôr bolesťami kĺbov, svalov, šliach. Postupne sa pridajú problémy so spánkom, sociálna izolácia, svalovica, vyčerpanosť a na záver – totálny kolaps.
Svoje o tom vie i Ľubica, ktorá s mužom s exorexiou žila niekoľko mesiacov. Dlhšie to nevydržala.
„Cvičil neustále. Ráno začal sériou sklapačiek, nasledovala hodina v posilňovni. Každý deň v týždni iný šport, na noc stovky brušákov. A ešte aj pri objímaní sa obzeral v zrkadle a pohľadom hodnotil rastúce svalstvo. Odmietal pripustiť, že má problém. On to považoval za normálne, no žiadna žena predsa nechce žiť s človekom, pre ktorého je stredobodom vesmíru fitness centrum.“
Pomôže osobný tréner i psychológ
Exorexia sa týka žien i mužov, no kým ženy chcú hlavne schudnúť a mať pevnú postavu, muži chcú byť svalnatí, bez gramu tuku. Prax ukázala, že prevažná väčšina ľudí s exorexiou cvičí bez osobného trénera, a to z jednoduchého dôvodu – bez obmedzení si regulujú záťaž a intenzitu cvičenia. Práve tréner totiž býva tým pomysleným dozorným očkom, ktoré dbá na správne prevedenie cvikov a dodržiavanie prestávok na regeneráciu tela.
Pomôcť môže tiež návšteva odborníka a psychoterapia. Tá je zameraná na zlepšenie vzťahu k sebe samému, na mentálnej i fyzickej rovine. Naučiť sa, ako mať rád sám seba, bez ohľadu na to, či zapadám do aktuálneho ideálu krásy, je kľúčom k šťastnejšiemu a vyrovnanejšiemu JA.
1 odpovedí na “Exorexia: Cvičenie je zdravé, kým sa nezmení na posadnutosť”