12. marca 2014 uviedol detský hospic Plamienok (za prítomnosti a podpory herečky Emílie Vášaryovej, na snímke) do života svoju prvú knihu v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti – An Unwanted Journey (Nechcenou cestou).
Stretnutie v príjemnom prostredí kaviarne Gorila Urban Space otvorila riaditeľka PLAMIENOK, n.o., MUDr. Mária Jasenková. Po nej sa hosťom prihovorili Iván Gómez, autor knihy a riaditeľ Poradenského centra Plamienok, Prof. Rubén Bild, autor knihy a čestný riaditeľ PLAMIENOK, n.o., ako aj Diego Leno, ilustrátor knihy. Na záver Emília Vášaryová uviedla knihu do života so slovami Audrey Hepburn: „Jednu ruku máme na to, aby sme pomáhali sebe, a druhou rukou máme pomáhať iným“.
Hostia večera si mohli priamo na mieste knižku kúpiť, aby tak pomohli deťom a rodinám v starostlivosti Plamienka. Každému, kto mal o to záujem, autori (spolu s ilustrátorom) knihu aj podpísali.
„Roky práce s ťažko chorými deťmi nás naučili, ako je nesmierne dôležité, byť otvorený vlastnej zraniteľnosti a slabosti. Musíme konať spontánne, byť sami sebou, no napriek tomu si musíme vždy uvedomovať, čo a prečo hovoríme. Až keď dieťa vidí, že aj my, dospelí, sa cítime zraniteľní, dokáže s nami nadviazať vzťah založený na dôvere a porozumení. Svoju zraniteľnosť nemusíme vždy vyjadrovať slovami. Už to, že ju vnímame, posilní našu dôveryhodnosť v očiach dieťaťa. Zraniteľnosť nie je synonymom slabosti“, povedal Prof. Bild pri prezentácii knihy.
Knihu napísali autori bez nároku na odmenu. Knižka vychádza v anglickom jazyku, a dá sa kúpiť na www.gorila.sk a www.martinus.sk. Spoločnosti Gorila a Martinus sa rozhodli podporiť projekt tým, že sa vzdávajú provízie, a celá suma z predaja knižky pôjde na podporu činnosti neziskovej organizácie Plamienok.
O autoroch knihy
Rubén Bild, PhD., je priekopníkom v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti. Pracuje ako psychoanalytik a rodinný terapeut. Výcvik absolvoval pod vedením Anny Freud. Je riaditeľom Bild’s Inner Circus – školy komunikačných techník pre odborníkov v pomáhajúcich profesiách. Vyvinul model kreatívneho sprevádzania nevyliečiteľne chorých detí, adolescentov a rodín po strate blízkeho.
Iván Gómez pôsobí ako psychológ a gestalt terapeut s mnohoročnou skúsenosťou v oblasti práce s deťmi a rodinami po strate blízkeho. Je riaditeľom Poradenského centra PLAMIENOK, n.o., pre deti a rodiny po strate blízkeho a riaditeľom Centra kreatívneho sprevádzania v španielskej Valencii. Je lektorom kurzov a seminárov o detskej paliatívnej starostlivosti a sprevádzaní po strate blízkeho.
O Plamienku
Plamienok je neštátne neziskové zdravotnícke zariadenie – detský domáci hospic, v ktorom sa starajú o nevyliečiteľne choré deti. Ponúkajú im možnosť prežiť život doma, v kruhu svojich najbližších. Lekár, zdravotná sestra, psychológ a sociálny pracovník hospicu navštevujú deti v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy (cca do 150-200 km), priamo u nich doma. Všetky služby hospicu, i zapožičanie potrebného prístrojového vybavenia, poskytuje Plamienok bezplatne.
Každú rodinu po strate dieťatka navštívia, a poskytujú aj prevádzanie v smútení – formou osobných stretnutí s pracovníkmi hospicu.
V roku 2011 bolo otvorené Poradenské centrum – pre rodiny, ktoré stratili dieťatko (akýmkoľvek spôsobom, nielen pre nevyliečiteľnú chorobu), či pre deti, ktoré stratili súrodenca, rodiča alebo starého rodiča. Poradenské centrum im ponúka pomoc a podporu psychológov, terapeutov a špeciálne vyškolených dobrovoľníkov.
Skúsenosti a vedomosti odovzdáva Plamienok ďalej prostredníctvom vzdelávacích kurzov, študentov a odborníkov, aby sa úroveň starostlivosti o nevyliečiteľne choré deti na Slovensku neustále zlepšovala.
Redakčne pripravil jam