Nadmerné potenie: Keď pot tečie potokom a nevieme prečo

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Isto poznáte ten pocit, keď vám stekajú po chrbte pramienky potu, a nedokážete ich zastaviť. Hoci na potenie často nadávame, pre náš organizmus je to dôležitý proces – telo si udržuje stabilnú telesnú teplotu, zvlhčuje a ochladzuje svoj povrch. Ide o obranný mechanizmus pred prehriatím. Ale čo signalizuje nadmerné potenie?

Koho vyhľadať, ak vás trápi nadmerné potenie?
Kedy hovoríme o tom, že ide o chorobné potenie?
Aké spoznáte že máte diagnózu hyperhidróza?
Ako zmiernite nepríjemné potenie sa?

V pokožke po celom našom tele sú nerovnomerne rozložené až 3 milióny potných žliaz, pričom najviac sa ich nachádza na dlaniach, chodidlách na tvári (najmä na čele). Intenzita potenia je u každého iná.

Bežne vylúčime približne pol litra potu denne, no pri zvýšenej námahe, strese, či vysokej teplote sa zvyšuje aktivita potných žliaz.

Keď potné žľazy prehnane reagujú na niektoré impulzy nášho organizmu, resp. nášho správania, a naruší sa termoregulačný systém, deodoranty a antiperspiranty veľmi nepomáhajú.

Nadmerné potenie: kedy je to hyperhidróza?

Nadmerné potenie sa – hyperhidróza je približne 5-násobne väčšie potenie, než u zdravého človeka. Hranicu, pri ktorej ide už o nie celkom bežné potenie, možno len ťažko objektívne určiť. Orientačne môžeme hovoriť o 3 až 5 prepotených košeliach či blúzkach denne.

Hyperhidróza je buď obmedzená na určitú časť tela, alebo postihuje veľkú plochu tela. Postihnutí sa nadmerne potia na tvári, dlaniach, chodidlách a v podpazuší.

Títo ľudia sa často stránia spoločnosti, majú problémy v súkromnom i profesnom živote – mnohých prenasledujú panické a úzkostné stavy. Mali by preto navštíviť nielen kožného lekára, ale konzultovať svoje ťažkosti aj so psychológom alebo terapeutom.

nadmerné potenie, hyperhidróza
Medzi zdravým a chorobným potom je diametrálny rozdiel. Chorobný sa objaví bez zjavnej fyzickej príčiny. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hyperhidróza, nadmerné potenie: príčiny

  • obezita (typické je potenie cez deň),
  • chronická infekcia (potenie v noci),
  • zvýšená funkcia štítnej žľazy (k poteniu sa pridávajú aj ďalšie typické príznaky),
  • horúčka nad 38 stupňov Celzia (potenie je normálna reakcia),
  • hormonálna nerovnováha (návaly tepla a potenia trápia ženy v prechode, a niektoré aj tesne pred menštruáciou),
  • puberta (nadmerné potenie z dôvodu hormonálnych zmien),
  • stres,
  • väčšie množstvo potných žliaz na rukách a nohách.

4 veci, ktoré si ustrážte:

  • nepreháňajte to s alkoholom,
  • jedlá koreňte primerane,
  • nepoužívajte šaty a posteľnú bielizeň zo syntetických materiálov,
  • neužívajte lieky s kyselinou acetylsalicylovou.

Čo funguje proti poteniu z domácej lekárničky?

Ak ste sa stále neodhodlali navštíviť odborníka, a predsa chcete s nadmerným potením niečo urobiť, skúste to s bylinkami. Účinným prírodným prostriedkom je šalvia (babské ucho). Ukazuje sa, že šalvia môže znižovať potenie až o 50 %.

Samozrejme, nemôžete očakávať, že sa po jednom či dvoch hrnčekoch čaju prestanete potiť – bylinky pôsobia skôr dlhodobo, a ich účinok prichádza väčšinou až po niekoľkotýždňovom nepretržitom užívaní.

Návod na použitie

Bylinku šalvie vložte do vriacej vody na 5 minút. Polovicu hrnčeka vypite ráno, zvyšok večer. Vychladený šalviový extrakt si môžete tiež prikladať na potiace sa miesta. Prikladanie handričky alebo vaty po 10 minútach zopakujte. Na záver opláchnite miesto roztokom.

Ak šalvia nepomôže, nie je to vo vašich silách – oslovte odborníka.

nadmerné potenie - botox, hyperhidróza
Dnes je bežné riešiť nadmerné potenie, ktoré nevyplýva z iného vážneho ochorenia kozmetickou cestou – napríklad botulotoxínom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lieky, elektroliečba, chirurgické zákroky, botulotoxín

Odborníci ponúkajú viaceré metódy liečby. Hyperhidróza sa dá liečiť liekmi, iontoforézou (druh elektroliečby), ale tiež chirurgicky. Tieto metódy však môžu priniesť nežiaduce účinky a komplikácie.

Už niekoľko rokov sa preto úspešne využívajú účinky botulotoxínu, ktorý sa injekčne aplikuje do postihnutých oblastí. Efekt nastáva o niekoľko dní, a pretrváva asi 7 mesiacov. Pri opakovaní sa však jeho účinnosť predlžuje.

Pred zákrokom sa robí škrob-jódový test, ktorý zviditeľní oblasti nadmerného potenia. Aplikácia botulotoxínu (pomocou veľmi tenkých ihiel) zabráni prevodu vzruchov z nervových vlákien na potné žľazy. Tým dôjde k dočasnému prerušeniu ich činnosti, a k obmedzeniu potenia na ošetrenom mieste.

Zdroje:

www.klinikazdravi.cz

http://ona.idnes.cz, redakčne upravené a krátené.

Pridaj komentár