(Zdroj foto: UNLP Košice)
Transplantačné centrum UNLP Košice oslavuje 30 rokov od realizácie prvej transplantácie obličky. Odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených takmer 1 100 obličkových transplantácií.
Pri tejto príležitosti sa bude v piatok v Košiciach konať slávnostný seminár, na ktorom si uctia ľudí, ktorí sa významnou mierou podieľali, alebo podieľajú na darcovskom a transplantačnom programe v Košiciach, i na Slovensku.
Seminár, ktorý zastrešujú Transplantačné centrom Košice, Slovenská transplantologická spoločnosť, OZ Druhé šance a agentúra Gesker, sa uskutoční v Sále Bačíková v Košiciach.
Jedno zo štyroch centier na Slovensku
Transplantačné centrum v Košiciach patrí medzi štyri slovenské centrá, kde transplantujú pacientom obličiek. Na multidisciplinárnom programe sa podieľajú odborníci z viacerých pracovísk UNL, pričom spolupracujú s Národnou transplantačnou organizáciou, so všetkými slovenskými transplantačnými centrami, aj so zahraničnými pracoviskami a organizáciami.
Kľúčom k úspechu v orgánovej transplantológii je darcovský program. Vďaka nemu môžu v Košiciach ročne transplantovať približne 50 obličiek od žijúcich i mŕtvych darcov, čo je takmer tretina transplantácií obličiek na Slovensku.
„Realizujeme program preemptívnych obličkových transplantácií, výmenných obličkových transplantácií, a tiež špeciálnych desenzibilizačných príprav pri inkompatibilných pároch darca – príjemca. Odbery obličiek od žijúcich darcov sú realizované retroperitoneoskopickou, teda pre darcu komfortnou metódou,“ hovorí primár centra, MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.
Prvá transplantácia obličky bola uskutočnená pred vyše tridsiatimi rokmi, presne 20. novembra 1988. Odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených už takmer 1100 obličkových transplantácií, asi 6 % z nich od žijúcich darcov. Význam transplantačného centra vyzdvihol aj košický župan, Ing. Rastislav Trnka:
„Transplantačné oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice garantuje odberový a transplantačný program pre celý región východného Slovenska, čo je viac ako 1,5 milióna obyvateľov. Spolupráca s európskymi transplantačnými centrami dokazuje, že máme medzinárodne uznávané pracovisko, schopné konkurovať špičkám v zahraničí. Aj preto sme sa rozhodli, udeliť mu plaketu predsedu Košického samosprávneho kraja za dlhoročnú svedomitú a zanietenú prácu pri záchrane toho najcennejšieho – ľudského života.“
Ľudské obličky
Obličky sú párový orgán v tvare fazule. Nachádzajú sa v zadnej časti brušnej dutiny. Ich hlavnou úlohou je filtrovanie pretekajúcej krvi – odstraňujú z nej splodiny, regulujú množstvo vody a solí v organizme.
Na obličkách je zradné, že aj keď ochorejú, väčšinou nebolia. Takmer polovica ľudí sa o svojich chorých obličkách dozvie až vtedy, keď im zlyhajú. Aj preto by sme si mali všímať niektoré sprievodné symptómy, ktoré poukazujú na zlú činnosť našich obličiek.
Príznaky, že vaše obličky nefungujú správne:
- bolesť chrbta – hlavne v oblasti krížov,
- problémy s močením – častejšie močenie, zmena vo farbe alebo konzistencii moču, krv v moči, bolesti pri močení,
- neustála únava – kvôli zníženej tvorbe červených krviniek (chudokrvnosť),
- opuchy – končatín, ale aj tváre – kvôli zadržiavaniu tekutín v tele,
- suchá, svrbiaca koža – kvôli nedostatočnému filtrovaniu toxínov, resp. nerovnováhe medzi vápnikom a fosforom v krvi,
- zlý dych – amoniakový, kovový – stúpa hladina močoviny.
Zdroj: UNLP Košice
Redakčne upravené a krátené (Ján Mútala )