Zúžená predkožka.
(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Každá mamička, ak ide o jej dieťa, rieši otázky týkajúce sa zdravia, stravovania, výchovy.
Matky chlapčekov však majú jedného „strašiaka“ navyše – predkožku.
Sťahovať ju, či nie? Nechať to na prírodu, alebo stav postupne riešiť?
Na túto problematiku existuje veľa protichodných názorov. Ako to teda vidia odborníci?
Zúžená predkožka u novorodenca
V prvých rokoch života sa predkožka neustále vyvíja a tento proces treba rešpektovať. Po narodení sa nedá pretiahnuť takmer žiadna predkožka – podarí sa nám to len u 4 % chlapcov.
Predkožka je v prvých mesiacoch úzka, navyše býva vnútornou plochou „prilepená“ k žaluďu. Ide o úplne prirodzený stav, ktorý sa nazýva konglutinácia. Vnútorný list predkožky je len zlepený, nie zrastený so žaluďom.
Časť predkožkového vaku je pritom uzatvorená, takže nehrozí žiadne riziko infekcie. Vo vaku sa nachádza smegma – biely materiál, ktorý u malých chlapcov podporuje oddeľovanie predkožky od žaluďa. Smegma má ochrannú úlohu proti baktériám.
Sťahovať predkožku, či nie?
Predstavte si, že odborníci v posledných rokoch zmenili názor. Včasné, a už vôbec nie násilné sťahovanie predkožky, neodporúčajú. Sú za vyčkávaciu metódu, tzn. počkať minimálne do 3 rokov veku dieťaťa.
U veľkej väčšiny chlapcov (90 %) je predkožka stiahnuteľná po žaluď až vo veku 5 – 6 rokov. Najnovšie štúdie však poukazujú na to, že mnoho chlapcov nedosiahne plné stiahnutie predkožky ani do puberty.
Z nových poznatkov tiež vyplýva, že sťahovanie predkožky u novorodencov a dojčiat veľakrát narobí viac škody ako úžitku. Pri neopatrných pokusoch sa totiž môžu objaviť jazvičky, do ktorých prenikajú baktérie (u bábätiek aj zo stolice).
To všetko môže podporiť vznik zjazvenej a zúženej predkožky, ktorú potom musíme riešiť operačne. Za detským chirurgom či urológom preto zájdite len v prípade, že dieťa močí nápadne slabým a úzkym prúdom, alebo ak je za predkožkou zápal.
Zúžená predkožka – 3 typy fimóz
Zúžená predkožka, odborne fimóza, môže byť fyziologická, získaná, ale i vrodená (zriedkakedy). Tú prvú, fyziologickú, mávajú malí chlapci – novorodenci a dojčiatka. Je úplne normálne, že predkožka je zatiaľ „zlepená“ so žaluďom, plní totiž ochrannú funkciu.
Získaná fimóza vzniká najčastejšie pri násilnom preťahovaní predkožky. Po drobných rankách potom vznikajú jazvy, ktoré bránia pretiahnutiu. Musí sa to riešiť chirurgicky. Tento stav môže vzniknúť aj po častých zápaloch predkožky.
Vrodená zúžená predkožka môže na prvý pohľad vyzerať ako fyziologická, ale ide o iný prípad. Zistíte to tak, že zúženie predkožky spôsobuje chlapcom problémy pri močení. To znamená, že moč buď vôbec neprejde cez otvor v predkožke (lebo je vpredu zrastená), alebo je tok prerušovaný a tenký.
Občas vidno, ako chlapec zapája brušné svaly, aby moč doslova vytlačil von. Aj v tomto prípade treba vyhľadať lekára. Samo sa to neupraví.
Získaná a vrodená fimóza – ako ich rozlíšite?
Veľmi jednoducho. Pri fyziologickej fimóze je otvor vpredu na predkožke širší – aj napriek tomu, že je ešte prirastená k žaluďu. Pri vrodenej fimóze je otvor pred žaluďom veľmi úzky.
Správna hygiena – ako na to?
Ak neviete stiahnuť predkožku, umývajte penis len zvonku pod tečúcou teplou vodou. Mydlo použite len vtedy, ak je predkožka znečistená stolicou, ktorá sa môže do nej nechtiac zaniesť nesprávnym utieraním zadku. Mydlo musí byť jemné, nedráždivé, bez parfémov, ideálne detské.
Ak sa predkožka dá pretiahnuť, hneď po umytí je stiahnite cez žaluď. Treba si uvedomiť, že neporušená predkožka poskytuje prirodzenú ochranu, takže dieťa by malo byť prvé, kto ju stiahne.
Ak sa zúžená predkožka ešte len začína uvoľňovať, sťahujte ju opatrne – pokiaľ to ide, nikdy nie nasilu. Ak to vôbec nejde, nechajte ju tak a genitálie umývajte len zvonka.
Pri malých bábätkách dbajte na časté prebaľovanie. Prítomnosť moču zvyšuje teplotu tela, čo sú ideálne podmienky na rozmnožovanie baktérií a vznik infekcie.
Čoho sa vyvarovať?
- Nikdy nesťahujte predkožku násilne! Môžete prispieť k akútnemu stavu – parafimóze. Stane sa to, že predkožka uviazne za žaluďom a priškrtí krvný prúd. Ak zúžená predkožka nejde stiahnuť späť, chirurgické ošetrenie je nevyhnutné.
- Ďalšie nebezpečenstvo – mikrotrhliny. Tie môžu viesť nielen k infekciám, ale aj k zrastom a skutočnej fimózy. Poučte preto svojho syna, aby predkožku nikdy nesťahoval násilím.
- Pomerne častou, ale zlou radou je sťahovanie predkožky počas kúpania. Je to riskantné, keďže takto sa predkožkový zvierač otvára a nečistoty z kúpania majú otvorené dvere.
- Sťahovať predkožku v nečistej vode, napríklad aj na jazere, je nehygienické. Nerobte to ani na platenom kúpalisku, kde sú tisíce návštevníkov.
Nepoužívajte penové prísady do kúpeľa. Deti síce bublinky zbožňujú, no takéto prípravky ničia prirodzenú ochrannú mikroflóru. Po penovom kúpeli dieťa vždy osprchujte čistou vodou.
Zápal predkožky – balanitída
Takýto zápal sa prejaví začervenaním a opuchom predkožky, niekedy i kože celého penisu. Balanitída vzniká po nahromadení sekrétu (smegmy) pod predkožkou. V ordinácii lekára urobia dieťaťu výplach obyčajnou teplou vodou (pomocou katétra).
Doma môžete uplatniť sedacie kúpele, 2 až 3-krát denne, cca 20 – 30 minút. Zápal sa takto vylieči behom 2 – 3 dní. Balanitída však môže ešte viac zúžiť predkožku. Potom je už potrebná radikálna chirurgická liečba.
Fenomén balooning
Mamičky chlapcov sa často stretávajú s javom, ktorý je známy ako balooning. Predkožka sa pri močení vydúva, urobí akoby balónik, prúdeniu moču to však nebráni.
Donedávna bol tento fenomén považovaný za príznak fimózy. Odborníci však toto tvrdenie prehodnotili a balooning považujú za začiatok „odlepovania“ predkožky od žaluďa.
Nemusíte sa teda znepokojovať, je to normálne štádium vývoja, ktoré sa objavuje okolo 3. roku života. Je to predzvesť úplného oddelenia predkožky od žaluďa. Dôležité je, aby prúd moču nebol obmedzený.
Liečba fimózy – musí prísť operácia?
Ak má váš syn problémy so zúženou predkožkou, vyskúšajte najprv konzervatívne spôsoby liečby. V škandinávskych štátoch sa však používajú kortikoidné masti, ktoré majú odstrániť zúženie, alebo ho aspoň eliminovať. Aplikujú sa 3x denne, cca 6 týždne.
Pri zápale okraja predkožky vyskúšajte kúpele s harmančekom alebo repíkom. Pred skalpelom vás neraz zachráni aj macerát zo slezu nebadaného, ktorý si vyrobíte jednoducho sami.
Do 5-litrovej nádoby so studenou vodou nasypte na noc 2 hrste tejto bylinky. Na druhý deň macerát zohrejte na teplotu príjemnú na kúpanie, a dieťatko v tom kúpte 20 minút. Vodu môžete použiť aj viackrát, vždy ju však predtým zohrejte. Účinný je aj krém z tejto bylinky.
Operácia zúženej predkožky
Obriezka by mala byť posledným krokom, keď už všetky konzervatívne možnosti zlyhali. Lekári môžu vykonať úplnú obriezku – žaluď ostáva odhalený, alebo čiastočnú – žaluď je naďalej čiastočne krytý.
Tento zákrok sa u detí robí v celkovej anestézii a trvá cca 30 minút. Rana sa hojí asi 2 týždne. Stehy sa nevyberajú, ale vypadnú samé. V pooperačnom období sa treba pripraviť na opuch a krvnú podliatinu. Deje sa to často. Opuchy a podliatiny po pár týždňoch spontánne ustúpia.
Prvé dni po operácii dieťa častejšie ponúkajte tekutinami, aby dostatočne močilo, keďže odlepenie predkožky od žaluďa môže vyvolať štípanie. Na podporenie hojenia sú vhodné aj sedacie kúpele v odvare z repíka.
Pridajte sa k nám na Facebook.