(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Popraskaná a rohovinová koža na nohách je pomerne častý jav.
Príznakov, ktoré sú spočiatku len drobnou nepríjemnosťou, sa nezbavíte ľahko a môžu prerásť aj do dlhodobých problémov.
Začína sa to suchou pokožkou, pokračuje menšími prasklinami na koži, ktoré sa pri chýbajúcej starostlivosti neustále zväčšujú.
Pribúdajú šupinky, koža hrubne, praskliny sa zväčšujú a neraz začínajú bolieť, štípať či mierne krvácať.
Ak sa dotknete chodidiel, máte pocit, akoby ste držali v rukách šmirgeľ či hrubú kefu. Na otvorenú obuv môžete rovno zabudnúť. Je možné, že vás vaše nohy skôr či neskôr privedú až do ambulancie kožného lekára.
„Nohy sú našim dennodenným dopravným prostriedkom, preto by sme im mali venovať zvýšenú starostlivosť. Koža na nohách je namáhaná viac ako kdekoľvek inde na tele – obzvlášť, ak je postihnutá niektorým kožným ochorením,“ uvádza MUDr. Gabriela Uhliarová z Kožnej ambulancie Nemocnice Handlová.
K najčastejším problémom patria:
- otlaky,
- mozole,
- bradavice,
- hubové ochorenia,
- zvýšená potivosť,
- zhrubnutá a popraskaná koža.
Zhrubnutá koža na nohách – prečo sa to deje?
Dôvodov je viacero a niektoré závisia aj od nášho správania. Zhrubnutú a popraskanú kožu na nohách totiž môže privodiť aj nesprávna starostlivosť o nohy, nosenie nevhodnej obuvi či nedostatočné zvlhčovanie pokožky.
Nohám a pokožke na nich neprospieva ani dlhé státie na tvrdých povrchoch. Problémom však môže byť aj neriešenie niektorých zdravotných ťažkostí, ako sú ekzémy či psoriáza.
Rohovinová vrstva na pokožke chodidiel či piat môže zhrubnúť pri tvorbe nadmerného množstva rohovinových buniek. Keď pokožka tieto bunky nestačí odlupovať, hovoríme o proliferačnej hyperkeratóze.
Tieto problémy sa môžu vyskytnúť napríklad v súvislosti so psoriatickým ochorením. Zhrubnutá a drsná koža na nohách však môže mať aj ďalšie príčiny.
„Vzniká napríklad aj pri narušenom procese odlupovania, pri ktorom sa na povrchu odlupuje veľmi málo rohovinových buniek. V takomto prípade hovoríme o retenčnej hyperkeratóze, ktorá je častým problémom pri niektorých ochoreniach, napríklad ichtyóze alebo atopickej dermatitíde,“ uvádza odborníčka.
V oboch prípadoch ide o pomerne časté ochorenia, ktoré sa vyznačujú najmä suchou pokožkou. Pri ichtyóze je koža na nohách suchá a drsná. Pozorujeme na nej hyperlinearitu, teda zvýraznenú kresbu kožných línií, čo dodáva koži starecký vzhľad.
Pri atopickej dermatitíde ide o chronicko-recidivujúce zápalové kožné ochorenie s výrazným svrbením. Má rôzne klinické príznaky na koži celého tela. Na prstoch nôh sa však prejavuje začervenaním bez typických papilárnych línií, s jemným olupovaním pevne fixovaných šupín.
Ako sa zbaviť tvrdej kože na pätách?
Trápite sa s ňou celé roky, a po bezproblémových obdobiach sa rohovinová pokožka opäť objaví. Zhrubnutá koža na nohách patrí k ochoreniam, ktoré je ľahšie vyliečiť, než sa ich úplne zbaviť.
„Veľmi dôležitá je dôkladná starostlivosť o kožu. Pri čistení kože sa vyhýbame alkalickým mydlám a dávame prednosť nealkalickým čistiacim prostriedkom a syndetom. Veľký dôraz sa kladie na pravidelné premasťovanie pokožky. Tá musí byť najskôr očistená – a teda aj odmastená. Premasťujúce prípravky nanášajme na ešte vlhkú kožu. Vhodnými prípravkami sú rôzne premasťujúce emolienciá,“ hovorí odborníčka.
Nohám treba častejšie dopriať aj dlhšie kúpele, zábaly či pílingy. Kožu na nohách zmäkčujú a odstraňujú odumreté a olupujúce sa zrohovatené časti.
Dodajte pokožke ureu
Urea, teda močovina, je organická zlúčenina, ktorá prirodzene vzniká v našom organizme. Dôležitá je aj pre pokožku – vrátane kože na nohách.
Urea je prirodzene obsiahnutá v koži. Vytvára sa v rohovinovej vrstve pokožky, pri rozklade proteínov. Na povrchu kože je dôležitou zložkou pre udržanie dostatočnej vlhkosti kože. Obsahuje voľné karboxylové kyseliny, aminokyseliny, sodík, draslík, vápnik, horčík či kyselinu mliečnu. Urea je zároveň nevyhnutnou súčasťou regulácie vody v pokožke, pretože prirodzene viaže vodu.
„Práve pri suchej pokožke je množstvo urey zredukované. Preto je potrebné, opätovne ju koži dodať,“ vysvetľuje odborníčka.
Ako sa používa urea?
Urea sa pre svoje hydratujúce a zmäkčujúce vlastnosti často pridáva aj do rôznych dermatologických produktov. Neznamená to však, že by tieto prípravky obsahovali moč.
Ročne sa pre potreby dermatologického priemyslu v laboratóriách vyrobí asi 100 miliónov ton močoviny. Tie sa stávajú súčasťou rôznych prípravkov, vrátane tých, ktoré sú určené pre zhrubnutú kožu na nohách.
„Urea v špeciálnom masťovom základe pomáha hydratovať pokožku a zadržiava obsah vody v bunkách kože. Tým samozrejme pôsobí proti vyschnutiu pokožky a suchú kožu normalizuje,“ dodáva MUDr. Uhliarová.
Účinok závisí aj od obsahu, resp. množstva močoviny v prípravkoch. V koncentrácii nad 10 % má urea keratolytický účinok, to znamená, že spôsobí stenčenie rohovinovej vrstvy pokožky.
V nižších koncentráciách, od 5 do 10 %, zas napomáha odlučovaniu šupín z povrchovej časti rohovinovej vrstvy pokožky rýchlejšie, ako sa to deje prirodzenou cestou. Pri používaní týchto prípravkov sa pokožka vyhladí.
Kvalitné krémy a masti s obsahom urey môžete používať pravidelne. Aplikujte ich najmä po kúpeli. Prípravky sú vhodné aj pre dlhodobejšie použitie – práve ako prevencia opätovného rohovatenia pokožky.