ZDRAVOTNÍCTVO: Pri ročnom zúčtovaní pomôžu elektronické formuláre

BRATISLAVA 28. marca (SITA) – Na podanie ročného zúčtovania zdravotného poistného za rok 2010 ostáva už iba niekoľko dní, keďže konečný termín je 31. marca. Tým, ktorí si túto povinnosť ešte splniť nestihli, môžu pomôcť tzv. elektronické formuláre. Ako pre agentúru SITA uviedla Mária Voznická, autorka elektronických formulárov zo spoločnosti NESS Slovensko, a.s., medzi ich hlavné výhody totiž patrí rýchlosť a spoľahlivosť. „Elektronický formulár urobí za poistenca množstvo zložitých výpočtov automaticky a jemu tak ostáva vyplniť len niektoré položky. V konečnom dôsledku to predstavuje pomerne výraznú úsporu času a oveľa spoľahlivejší výsledok ako pri manuálnom vypĺňaní,“ dodala.
Elektronický formulár napríklad odbremení poistencov od rátania výšky poistného počas dní PN, čo môže byť podľa Voznickej potenciálnym zdrojom chýb a nepresností. „Ich rýchlosť a nižšia chybovosť sú ideálnym riešením napríklad pre poistencov, ktorí si svoju povinnosť nechali na poslednú chvíľu,“ doplnila. Elektronické formuláre si poistenci môžu zdarma stiahnuť napríklad na stránke www.portal.gov.sk, ale aj na stránke všetkých poisťovní. Po vyplnení ich pritom musia vytlačiť a doručiť poisťovni.
Výhodou elektronického formuláru je aj to, že dôrazne upozorní na logické chyby, respektíve automatickými výpočtami pomôže chybám predísť. Ako však upozornila Voznická, za určité číselné hodnoty vždy zodpovedá poistenec. „Ak ale vyplnil všetky povinné položky a tiež zadal správne sumy v položkách, formulár by mal byť vyplnený správne,“ skonštatovala. Po vyplnení ešte môže vykonať skúšku správnosti kliknutím na tlačidlo „Skontrolovať formulár“ v hornej lište obrazovky. Prípadné nezrovnalosti softvér formuláru viditeľne označí.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistného za minulý rok sa podáva do konca marca, teda v rovnakom termíne ako daňové priznanie. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž opätovne neposunulo termín stanovený v zákone o zdravotnom poistení na koniec júna. Tlačivá sa oproti predchádzajúcemu roku zmenili iba minimálne.

Pridaj komentár