Bratislava 4. januára (TASR) – Zníženie cien zdravotníckych pomôcok, ku ktorému došlo od začiatku mesiaca v dôsledku zvoľnenia podmienok pre obchodovanie s nimi, môže podľa Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED spôsobiť vypadnutie niektorých z nich z trhu. „Tento krok vnímame ako likvidačný aj vzhľadom na fakt, že boli neúmerne zvýšené správne poplatky pre kategorizáciu pomôcok, kde pôsobenie mnohých výrobcov na slovenskom trhu sa stane nezaujímavým. Momentálne nastavenie referencovania cien absolútne nereflektuje lokálne ekonomické podmienky a prípadné kurzové výkyvy,“ tvrdí riaditeľka asociácie Oľga Štefucová.
Asociácia okrem toho kritizuje aj nový spôsob rozdelenia obchodnej prirážky medzi dodávateľov pomôcok a výdajne. Ten je podľa nich nekorektný, keďže dodávatelia majú znášať väčšie náklady súvisiace s distribúciou pomôcok. Od januára platí cenové opatrenie, ktoré znížilo obchodné prirážky na pomôcky o 6,5 percenta. Táto je stanovená na 20 percent z ceny skutočne účtovanej od výrobcu alebo dovozcu, pričom 11,5 percenta pripadne výdajniam a 8,5 percenta dodávateľom.
Na zmeny, ktoré priniesol nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach z dielne ministerstva zdravotníctva, sa kriticky pozerá aj Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). „V čase, keď náklady na prevádzku a servis neustále stúpajú, považujeme toto opatrenie za absolútne neprijateľné a nereflektujúce realitu. Zároveň je už dnes jasné, že pacienti na tejto zmene výrazne neušetria, naopak, môžu očakávať problémy pri obstarávaní zdravotníckych pomôcok a vyššie platby za pomôcky bez úhrady zdravotnej poisťovne,“ uviedla hovorkyňa ADL Jana Srníková.
Podľa ministerstva zdravotníctva boli prijaté zmeny nevyhnutné. „Jednak kvôli tomu, že aktuálny systém financovania zdravotníckych pomôcok je dlhodobo neudržateľný a jednak kvôli tomu, že takéto systémové opatrenia boli už zavedené na lieky a dietetické potraviny vo forme degresívnej obchodnej prirážky,“ vysvetlila šéfka liekovej politiky ministerstva Michaela Cesnaková. Podľa rezortu bude dostupnosť výdajní zdravotníckych pomôcok zachovaná.
Od zníženia cien zdravotníckych pomôcok sa očakáva úspora pre zdravotné poisťovne vo výške asi 4,9 milióna eur a úspory pre pacientov na doplatkoch približne 135.000. „Všetky finančné prostriedky, ktoré sa týmto opatrením ušetria, budú vrátené späť do systému úhrad zdravotníckych pomôcok – a to či už nových, ktoré u nás zatiaľ nie sú dostupné, alebo do zvýšených finančných či množstvových limitov,“ informoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Podľa Srníkovej však zlacnenie nie je v prospech pacienta. „Zdravotné poisťovne ušetria až približne 36-krát viac ako pacienti, ktorých úspora sa na jednotlivca dá prepočítať doslova len na centy,“ uzavrela.