ZDRAVIE: Výživové doplnky nenahradia liečbu ochorenia

Bratislava 6. novembra (TASR) – Lekárne v súčasnosti ponúkajú množstvo rôznych produktov a nepredávajú len lieky, ale aj výživové či potravinové doplnky. Medzi skutočnými liekmi a doplnkami výživy sú však rozdiely, ktoré určuje aj zákon, každý slúži na niečo iné a má iné miesto v starostlivosti o zdravie. Pokiaľ pacient trpí závažným ochorením, mal by sa liečiť liekom. Naopak, výživové doplnky sú vhodné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok živín v strave alebo majú zvýšené nároky na živiny, napríklad pri výkonnostnom športe, tehotenstve, ťažkej práci, nadmernom strese v skúškovom období, či pri rôznych diétach s nevyváženým pomerom živín.
Príkladom podceňovaného ochorenia, ktoré sa pacienti snažia „liečiť“ výživovými doplnkami má byť chronické žilové ochorenie. Na Slovensku sa tento rok uskutočnil prvý sonografický skríning chronického žilového ochorenia, ktorý ukázal, že u 73 percent Slovákov boli diagnostikované klinické známky chronickej žilovej nedostatočnosti. U 55 percent všetkých jedincov ultrazvuk odhalil závažnejšie formy žilového ochorenia, ktoré si vyžadujú liečbu. Počiatočné štádium ochorenia – tzv. metličky sa odhalilo u 19 percent Slovákov.
Do skríningu pod vedením Františka Žernovického z Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH v Bratislave sa zapojilo 315 ľudí z celého Slovenska a rôznych skupín. „Bagatelizovanie žilových ochorení, ich diagnostiky a liečby môže končiť závažnými komplikáciami. Ide o ochorenie, ktorého príčinu treba adekvátne liečiť vhodným liekom podľa odporúčaní odborníka a žiadne voľnopredajné mastičky, gély či vitamíny ho vyliečiť nedokážu,“ upozornil.
Ľudia tiež majú zanedbávať liečbu hemoroidov, ktoré postihujú vyše polovicu ľudí starších ako 50 rokov. Väčšina pacientov sa snaží hemoroidy liečiť svojpomocne lokálnymi prípravkami. „Pri rozhodovaní o výbere liečby hemoroidov je nevyhnutné rešpektovať konkrétneho pacienta a zabrániť tomu, aby na skutočné ochorenie používal neškodný, ale zato málo účinný výživový doplnok, keď je k dispozícii účinný a bezpečný liek,“ povedal Ladislav Kužela z Gastroentero-Hepatologického centra Thalion v Bratislave.

Pridaj komentár