ZDRAVIE: V dnešný Svetový deň darcov darovalo krv už vyše 850 ľudí

Bratislava 14. júna (TASR) – Národná transfúzna služba (NTS) pri príležitosti dnešného Svetového dňa darcov krvi otvorila svoje dvere pre návštevníkov na všetkých 12 pracoviskách na Slovensku. Do 13.00 h strediská navštívilo 1016 ľudí, z toho 856 darovalo najvzácnejšiu tekutinu.
„Môžem skonštatovať, že evidujeme enormný nárast a veľmi veľký záujem o Deň otvorených dverí na všetkých našich pracoviskách,“ zhodnotila projektová manažérka NTS Martina Grožajová. Minulý rok prišlo za celý deň darovať krv na všetkých pracoviskách spolu 894 darcov. Dnes ich do 13.00 h evidovali 856. Podľa Grožajovej kampaň k Svetovému dňu darcov zabrala, na pracoviskách NTS dnes krv darovalo v priemere viac darcov ako v bežné dni.
„Krv som darovala ako mládežníčka. Potom som mala niekoľko rokov pauzu a teraz po štyridsiatke som začala znova. Dnes ma inšpirovalo, že je Svetový deň darcov,“ uviedla darkyňa Andrea. Krv sa dnes rozhodla darovať v NTS na bratislavských Kramároch. Podľa nej je dôležité darovať krv preto, lebo sa blížia letné prázdniny, kedy je darcov menej, a tak je krv o to vzácnejšia. V NTS na Kramároch dnes podľa lekárky Márie Olejovej zaznamenali od rána asi 40 darcov.
Oslavy Svetového dňa darcov odštartovali v nedeľu (10.6.) koncertom a zábavným programom v hlavnom meste. Pri Sade Janka Kráľa vtedy krv darovalo 108 ľudí. Mottom tohtoročného dňa darcov je Každý darca je hrdina.

Pridaj komentár