ZDRAVIE: Stredajší rýchlik z Bratislavy do Košíc sa premení na vlak zdravých pľúc

Bratislava 14. novembra (TASR) – Možnosť zmerať si vitálnu kapacitu pľúc, poradiť sa o pľúcnych ochoreniach, či ako prestať fajčiť, budú mať v stredu 16. novembra cestujúci v rannom rýchliku z Bratislavy do Košíc a späť. Rovnako ako minulý rok sa pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia a Svetového dňa Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) opätovne organizuje podujatie Vlak zdravých pľúc.
Jedno kupé vo vlaku tak bude počas celej trasy tam a naspäť slúžiť ako „mobilná klinika“, v ktorej budú lekári a zdravotné sestry merať vitálnu kapacitu pľúc a poskytovať poradenstvo o pľúcnych chorobách a odvykaní od fajčenia. Odborníci budú pripravení aj na železničnej stanici v Bratislave a Košiciach. Okrem poradenstva si u nich ľudia budú môcť dať zmerať aj úroveň oxidu uhoľnatého (CO) vo vydýchnutom vzduchu tzv. smokelyzerom.
Pľúcne ochorenia postihujú na celom svete stovky miliónov ľudí, pritom väčšine z nich je možné predísť alebo aspoň zabrániť ich fatálnemu zhoršovaniu, pokiaľ sa ich podarí včas odhaliť a zabezpečí sa zdravé životné prostredie. Medzi najzávažnejšie rizikové faktory patrí fajčenie. To priamo súvisí so vznikom CHOCHP, ktorá je celosvetovo štvrtou najčastejšou príčinou smrti. Celkovo sa fajčenie podieľa na vzniku až 75 percent chronických pľúcnych ochorení, 30 percent nádorových chorôb a pätiny prípadov kardiovaskulárnych ochorení.
Každý, kto sa zaujíma o zdravie svojich pľúc a nestihne si dať skontrolovať ich kapacitu a CO vo vydychovanom vzduchu počas podujatia Vlak zdravých pľúc, môže navštíviť Poradňu zdravia vo svojom regióne. Tie fungujú pri každom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva a sú vybavené spirometriou i smokelyzerom. Poskytujú tiež odborné poradenstvo pri odvykaní od fajčenia.

Pridaj komentár