Zdravie: Štartuje kampaň o ochoreniach srdca

Bratislava 7. septembra (TASR) – Kardiovaskulárne choroby patria na Slovensku k najčastejším príčinám úmrtí a choré srdce môže byť aj príčinou mozgovej porážky. Aj preto slovenské odborné spoločnosti pripravili na jeseň edukačnú kampaň pod názvom „Aj srdce môže spôsobiť porážku!“, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť o fibriláciach predsiení srdca. „Fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou srdcového rytmu. Na Slovensku ňou trpí podľa našich odhadov až 150.000 ľudí a mnohí ďalší o tom ani nevedia. Táto komplikácia, ktorá býva označovaná aj za epidémiu 21. storočia, má pritom život ohrozujúce dôsledky a až päťnásobne zvyšuje riziko, že pacient dostane cievnu mozgovú príhodu,“ upozornil prednosta Kardiologickej kliniky NÚSCH Robert Hatala.
Počas septembra a začiatkom októbra zavíta do piatich slovenských miest tím odborníkov, ktorí záujemcom  bezplatne zmerajú tlak a skontrolujú a poskytnú informácie o fibrilácii predsiení srdca. Prinesú aj nadrozmerný nafukovací model srdca. Ľudia sa v ňom môžu poprechádzať a skúmať zákutia srdca, ktoré v sebe môže v prípade fibrilácie predsiení ukrývať aj krvnú zrazeninu – trombus. Kampaň sa začne 12. septembra v Bratislave na autobusovej stanici Nivy, pokračuje 19. septembra v Obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, 20. septembra v Centre Max v Nitre, 26. septembra v žilinskom Auparku a skončí sa na východe – 3. októbra v košickej Optime.  
„Riziko vzniku fibrilácie predsiení srdca stúpa s vekom a často je dôsledkom iných ochorení, napríklad cukrovky alebo obezity. Prejavy tejto arytmie sú rôzne, no čo je alarmujúce, až 70 percent pacientov najskôr nepociťuje žiadne ťažkosti. Na to, že majú problémy so srdcom sa príde iba náhodne počas preventívnych vyšetrení,“ poukázala prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.
Edukačnú kampaň realizujú slovenské odborné spoločnosti– SASA (Slovenská asociácia srdcových arytmií), SKS (Slovenská kardiologická spoločnosť), SNS (Slovenská neurologická spoločnosť) a  SHS (Slovenská hypertenziologická spoločnosť). Podporila ju spoločnosť Bayer. V rámci projektu sa budú môcť Slováci zapojiť aj do jednej medzinárodnej kampane s názvom Podpismi proti cievnej mozgovej príhode pri fibrilácii predsiení, ktorú odštartovali v Dubaji v rámci Svetového kongresu kardiológie. Ústredným bodom je Globálna charta pacientov s fibriláciou predsiení.
TASR informovala Silvia Turnerová zo spoločnosti Advantage.

Pridaj komentár