ZDRAVIE: Pacientkam po operácii rakoviny prsníka pomôže s cvičením nové DVD

Bratislava 4. októbra (TASR) – Okrem onkologickej liečby je po operácii prsníka pri rakovine dôležitá aj rehabilitácia, ktorá môže pomôcť proti opúchaniu a bolesti hornej končatiny. „Rehabilitácia je veľmi dôležitá, a najmä tá včasná, aby došlo k rehabilitácii ciev, odstráneniu svalovej nerovnováhy a zlepšeniu pohybu v ramene na operovanej strane hrudníka,“ uviedla lekárka Eva Husarovičová z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Pacientkam po operácii by preto mal pomôcť cvičebný program so Zorou Czoborovou, ktorý prichádza na DVD v rámci projektu Rehabilitujeme s HER klubom. DVD dnes do života uviedli prvá dáma Silvia Gašparovičová a zakladateľka klubu Zuzana Böhmová. Ako priblížila Czoborová, ide o jednoduché cvičenia, ktoré sa najprv zameriavajú na zlepšenie cirkulácie a odstránenie stuhnutosti svalov, neskôr sa zameriavajú a odstránenie vykrivenia chrbtice a následne sa cvičenia zameriavajú na zlepšenie svalového tonusu.
„To, že si bude môcť každá pacientka podľa tohto doma cvičiť, nemusí chodiť na konkrétne miesto je veľkým prínosom, ako aj to, že to budú distribuovať rovno nemocnice alebo poisťovne,“ povedala Gašparovičová. Ako poukázala Böhmová, nie každá pacienta na Slovensku má rovnaký prístup k fyzioterapeutom, pričom po operácii treba cvičiť denne. „Aj pri tej najlepšej zdravotníckej starostlivosti nie je možný denný kontakt s fyzioterapeutmi, preto ženy musia cvičiť aj doma samé.“
DVD Rehabilitujeme s HER klubom je možné bezplatne objednať na internetovej stránke klubu www.herklub.sk. Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotná poisťovňa Dôvera zašlú DVD svojim existujúcim poistencom s diagnózou rakoviny prsníka. Všetkým novým pacientkam, budú v rámci celého Slovenska DVD ponúknuté hneď po operácii na chirurgických a gynekologických oddeleniach nemocníc.

Pridaj komentár