ZDRAVIE: Osteoporóza nemá u väčšiny pacientov žiadne príznaky

Bratislava 23. októbra (TASR) – Osteoporóza sa u väčšiny pacientov vyskytuje bez symptómov, preto je označovaná aj ako tichý zlodej kostí. „Odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijak neprejavuje. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutný včasný záchyt ochorenia a liečba. V súčasnosti je na Slovensku dostupná pomerne jednoduchá diagnostika osteoporózy a pre pacientov je k dispozícii najmodernejšia liečba. Napriek tomu toto ochorenie naďalej zostáva závažné a poddiagnostikované. Našim cieľom je preto čo najviac upozorňovať na jej riziká a šíriť povedomie o prevencii a liečbe osteoporózy,“ uviedol predseda výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Juraj Payer.
Poukázal na to, že mnoho ľudí tak netuší, že má osteoporózu, kým neutrpí zlomeninu. Tá je pritom najzávažnejším príznakom osteoporózy, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutého. Človek v dôsledku ochorenia trpí akútnou či chronickou bolesťou, problémami s dýchaním, depresiou a je odkázaný na dlhodobú opatrovateľskú starostlivosť. Osteoporóza môže spôsobiť chirurgické komplikácie a v niektorých prípadoch vedie až k smrti.
Celosvetové štatistiky odhadujú, že približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi šesť až osem percent svetovej populácie. Osteoporóza, ľudovo nazývaná aj „riedke kosti“ je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Medzi rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí predovšetkým vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť, ochorenia ako reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenia prištítnych žliaz, či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov.

Pridaj komentár