Bratislava 23. februára (TASR) – Po zavedení kontrolného mechanizmu na vývoz liekov zo Slovenska volá po Asociácii dodávateľov liekov (ADL) a zdravotníckych pomôcok aj Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Upozorňuje, že súbežné vývozy liekov na rozdiel od ich dovozov zákon neupravuje. SAFS podobne ako v utorok (22.2.) ADL upozornila aj na možné problémy pre vývoz liekov zo Slovenska.
„Množia sa správy, že spotreba niektorých typov liekov dramaticky rastie, čo nemôže mať žiadny iný dôvod ako ten, že tu dochádza ku reexportom do zahraničia,“ povedal riaditeľ SAFS pre vonkajšie vzťahy Štefan Mesároš. Podľa SAFS je tento stav dlhodobo neudržateľný aj z toho dôvodu, že zákon tvrdo postihuje absenciu lieku na pultoch lekární, kde takýto liek môže byť vyradený z evidencie už po 15 dňoch, keď nie je dostupný.
Mesároš upozornil, že farmaceutické spoločnosti nevedia kontrolovať obchody medzi lekárňami a distribútormi. „Môže sa nám stať, že naše lieky zmiznú z pultov bez našej viny a my budeme sankcionovaní. To je len ďalší dôkaz absurdnosti stavu, keď naše zákony súbežné vývozy liekov neupravujú,“ doplnil.
Ministerstvo zdravotníctva v utorok (21.2.) vyhlásilo, že sa neobáva toho, že by na Slovensku mohlo dôjsť pre prísnejšiu cenotvorbu liekov k ich výpadku. Ministerstvo informácie o vysokom reexporte liekov zo Slovenska označilo za nepodložené a neopodstatnené. Upozornilo, že v každom prípade je výrobca povinný zabezpečiť dostupnosť daného lieku na Slovensku.
Ministerstvo tiež prostredníctvom svojej hovorkyne Kataríny Zollerovej ozrejmilo, že neplánuje zaviesť žiaden mechanizmus na reexport liekov, ktorý požadujú dodávatelia liekov. „Máme za to, že by išlo o porušenie Zmluvy o fungovaní EÚ, v ktorej je okrem iného aj problematika voľného pohybu tovaru. Ide o jeden z najzákladnejších dokumentov upravujúcich chod EÚ. Farmaceutické spoločnosti sami regulujú reexport liekov, ministerstvo nepredpokladá jeho výrazné zvýšenie,“ uzavrela.