Bratislava 31. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva ušetrí na záchrankách zrejme menej, ako pôvodne plánovalo. V tomto roku sa mala úspora vyšplhať na približne 4,7 milióna eur. Cenové opatrenie, ktoré začne platiť od stredy (1.2.), však predpokladá úsporu vo výške 2,443 milióna eur na tento rok a 2,665 milióna eur pre nasledujúce roky. Hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová uviedla, že ušetriť by sa mohlo výrazne viac, ak by sa niektoré ambulancie Rýchlej lekárskej pomoci (sanitky s lekárom) zmenili na ambulancie Rýchlej zdravotnej pomoci (sanitka bez lekára).
Zástupcovia záchraniek na spoločných rokovaniach podľa nej avizovali, že rezort požiadajú o túto zmenu. „V prípade, ak o to majitelia záchraniek oficiálne požiadajú, ministerstvo zdravotníctva to bude konzultovať s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby (OP ZZS). Podľa predbežných konzultácií a analýz OP ZZS by takáto zmena nemala mať žiaden dopad na starostlivosť o pacientov a priniesla by úsporu majiteľom záchraniek aj zdravotným poisťovniam,“ informovala dnes Zollerová. Konečná úspora zo zmeny ambulancií z Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) na ambulancie Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) sa bude dať podľa nej vyčísliť až potom, čo bude jasné, koľko ambulancií poskytovatelia chcú zmeniť.
Podľa nového cenového opatrenia klesne paušál pre ambulanciu RZP zo 16.928,90 eura na sumu 16.082,46 eura. Podľa pôvodného návrhu sa mesačná platba pre ambulancie RZP mala znížiť na 15.236 eur. Zníženie paušálu sa podľa ministerstva netýka ambulancie RLP, ktorá chodí k najťažším prípadom. Záchrankám sa zníži aj cena za jeden kilometer, a to z 0,70 eura na 0,63 eura.
Podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika (KDH) sú záchranky v zdravotníctve lukratívnym biznisom. „Majitelia záchraniek sa musia podeliť o časť zisku, ktorý sa presunie za pacientmi do nemocníc a ambulancií. Aj po zmene zostanú záchranky stále slušne ziskové,“ uviedol minister. Rezort tvrdí, že zníženie platieb sa nedotkne kvality a rozsahu poskytovania záchrannej zdravotnej služby. Zástupcovia záchraniek naopak tvrdia, že výsledkom budú staršie sanitky a lacnejšie medicínske vybavenie.
Zástupcovia záchraniek viedli s ministerstvom viacero rokovaní, po poslednom stretnutí minulý týždeň odchádzali sklamaní. „Pán minister zrazil záchranku na kolená, pokiaľ nová vláda s tým niečo neurobí, záchranka sa bude ťažko dvíhať späť na tú úroveň, kde je dnes,“ vyhlásil po poslednom rokovaní prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Ivo Krpelan. Dodal, že jednu z mála funkčných častí slovenského zdravotníctva dostal Uhliarik na úroveň neziskových organizácií.