ZDRAVIE: Medzinárodná rada sestier podporila slovenské sestry

Bratislava 27. augusta (TASR) – Medzinárodná rada sestier (ICN) v liste prezidentke slovenskej sesterskej komory Márii Lévyovej podporila volanie komory po spravodlivom riešení súčasnej situácie ohľadne zdravotných sestier. ICN preto vyzvala na konštruktívnu spoluprácu pri ochrane zdravia ľudí tým, že sa zabezpečí primeraný počet kvalifikovaných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré budú poskytovať starostlivosť za spravodlivú mzdu a výhodných podmienok.
Situáciu so sestrami označila ICN za katastrofálnu. „Toto konanie spôsobí, že budúca generácia bude toto povolanie vnímať vo veľmi negatívnom svetle a bude omnoho ťažšie dostať do profesie študentov a nových zamestnancov,“ napísal výkonný riaditeľ kancelárie ICN David C. Benton. Takéto zaobchádzanie má podľa neho hlboký vplyv na morálku a kvalitu starostlivosti.
ICN zároveň poukázala, že v prípade sestier môže dochádzať k diskriminácii na základe pohlavia. Rada pripomenula, že lekárom, ktorými sa už v minulosti stávali primárne muži, sa podarilo vyrokovať špecifické legislatívne zmeny, kým pre ženy pracujúce v oblasti ošetrovateľstva a pôrodníctva môže byť dosiahnutie zmeny ťažšie.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa v júli vyjadrila, že sestrám už nie je čo ponúknuť. Platnosť zákona, ktorý od apríla upravil ich mzdy, dočasne pozastavil Ústavný súd SR. Sestry v reakcii na toto rozhodnutie prišli v čiernych tričkách pred parlament.

Pridaj komentár