Bratislava 1. decembra (TASR) – Lekárski odborári opäť nenašli dohodu s vládou. Po takmer deväťhodinovom rokovaní to potvrdil šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Ten pôsobil ako mediátor medzi oboma stranami. „Je mi to osobne veľmi ľúto,“ povedal. Dnes tak podľa údajov ministerstva zdravotníctva nadobudli platnosť výpovede asi 1200 lekárov. Pôvodne sa do odborárskej akcie zapojilo 2439 lekárov spomedzi asi 7000, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach.
„Sme sklamaní, že nedošlo k dohode, situácia aj naďalej ostáva veľmi vážna a dovolíme si tvrdiť, že v jednotlivých nemocniciach kritická. Vyzývame lekárov aj pacientov, aby sa nebáli a dúfame, že toto nebolo skutočne posledné rokovanie,“ uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár. Podľa jeho slov je za súčasnú situáciu zodpovedný aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ktorý nechce navýšiť zdroje pre podfinancované zdravotníctvo. Potvrdil, že lekári naďalej trvajú na oprávnenosti svojich požiadaviek.
„Skutočne sme sa veľmi snažili, napriek tomu, že aj na toto stretnutie sme išli s veľkými nádejami, prakticky sa neudialo nič také, čo by odvrátilo tento stav, do ktorého sme dostali skutočne nie našou vinou,“ konštatoval Kollár. Poukázal na to, že za súčasnú situáciu, ako aj nadchádzajúce dni preberá kompletne zodpovednosť vláda. Na otázku, čo bude s pacientmi reagoval s tým, že kabinet mal dostatok času na prípravu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti. „Sme zvedaví, ako si kompetentní bez nás lekárov poskytovanie zdravotnej starostlivosti predstavujú,“ doplnil.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý bol iniciátorom stretnutia, označil rokovanie za náročné a plné emócii. „V jednej chvíli som aj cítil šancu na dohodu, ale bol som prekvapený, že z úst lekárskych odborových bosov častokrát zaznievalo viacej rokovanie o peniazoch ako o pacientoch a mal som rovnako zlý pocit z toho, že peniaze boli viacej ako ochrana ľudského života a zdravia občanov SR,“ poukázal. Z odmietnutia ponúkaného kompromisu je preto sklamaný, keďže vládny návrh považuje za veľkorysý. Napriek tomu, však rokovanie považuje iba za prerušené, pričom deklaroval ochotu kedykoľvek znova rokovať.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorý ponúkol svoju funkciu, ak by to malo pomôcť dohode, deklaroval, že urobí všetko preto, aby sa lekári vrátili k pacientom. „Aby bolo o pacientov postarané, aby zdravie a život nebol ohrozený,“ vyhlásil. Šéf rezortu je presvedčený, že urobil všetko preto, aby dosiahol dohodu. „Dnešné rokovanie ukázalo, že sa dokážeme pozerať rovnakými očami na problémy zdravotníctva,“ konštatoval s tým, že odborári však majú iný pohľad na realitu toho, čo si Slovensko môže dovoliť.
Vláda lekárom navrhla vyššie navýšenie miezd ako im pôvodne ponúkla vo vládnom memorande, ktoré malo reflektovať ich požiadavky. Odbory žiadajú od budúceho roka navýšenie základnej mzdy na úroveň 1,25 až 2,5 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe. Lekári okrem toho žiadajú aj ďalšie zvýšenie od roku 2013, a to na 1,5 až 3,0 násobok priemernej mzdy. Tá bola vlani 769 eur. Kabinet lekárom ponúkol trojetapové zvýšenie miezd, k januáru 2012 ostala pôvodná ponuka 1,05 až 1,6 násobku priemernej mzdy. K júlu mali ich platy rásť na 1,2 až 1,9 násobok a od roku 2013 mali dosiahnuť úroveň 1,25 až 2,3 násobku priemernej mzdy.
Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Vláda na ne reagovala vytvorením memoranda, ktoré zohľadňovalo možnosti štátu, to odbory odmietli a pripravili vlastné memorandum, ktoré zase odmietol kabinet. Problémom bolo najmä zabezpečenie platovej požiadavky lekárov.