ZDRAVIE: Lekárske odbory poslali MZ SR vlastný návrh riešenia ich požiadaviek

Bratislava 18. novembra (TASR) – Lekárske odbory dnes na ministerstvo zdravotníctva priniesli vlastný návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať požiadavky lekárov. „Je iné v tom, že je tam viac článkov, je to rozpísané podrobnejšie aj s legislatívnymi zárukami. Je presne v tom duchu, o ktorom hovoríme niekoľko týždňov,“ uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Memorandum predložia odbory aj premiérke, na vedomie ho má dostať prezident, parlamentný výbor pre zdravotníctvo aj politické strany, ktoré s nimi rokovali.
Aké platy lekári v memorande žiadajú, Kollár prezradiť nechcel, poznamenal však, že nimi navrhovaný mechanizmus odmeňovania je iný. Či tak lekárom bude stačiť zvýšenie o 300 eur, ktoré navrhol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, nie je jasné. Odborári totiž návrh novinárom neukázali, chcú s ním najprv rokovať na ministerstve. „Nebudeme si takéto veci odkazovať cez médiá, napriek tomu, že situácia je vážna,“ doplnil. Minister návrh memoranda zatiaľ nevidel, ako však dnes avizoval, chce rokovať.
„Občan-pacient a lekári čakajú rýchlu a jasnú správu na odvrátenie patovej situácie, ktorá nečinnosťou kompetentných hrozí v nemocniciach po 1. decembri,“ konštatoval Kollár. Poukázal na to, že lekárske odbory nepôjdu cestou arogancie, hrubého nátlaku či konečných ultimát, ako to podľa nich robí minister Uhliarik. „Sme presvedčení, že len konkrétnymi rokovaniami musíme dospieť k želateľnému výsledku… Každý deň, ktorý stratíme nerokovaním, nevyjednávaním, odsúvaním, eventuálne ponúkaním návrhu partnerovi cez médiá, je stratený deň a približujme sa k 1. decembru, o ktorom nevieme, čo môže priniesť,“ zhrnul. Nedohodu však odbory nepripúšťajú.
Ministerstvo zdravotníctva predstavilo vo štvrtok (17.11.) tiež návrh memoranda, ktoré by malo garantovať naplnenie lekárskych požiadaviek. „V záujme vyriešenia situácie som pripravil memorandum, ktoré vyrieši aj otázku platov lekárov,“ uviedol Uhliarik s tým, že platy lekárov by mohli v budúcom roku porásť o 300 eur. Podľa jeho slov je to posledný návrh na dohodu.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Podľa ministra je vo výpovedi stále 2062 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár