ZDRAVIE: Lekárnici upozorňujú na blížiaci sa chaos v lekárňach

Bratislava 30. novembra (TASR) – Nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý nadobudne účinnosť v stredu 1. decembra, prináša reálnu hrozbu chaosu nielen pre lekárnikov, ale aj pre občanov. Dôvodom sú najmä jeho mnohé nejasné a nelogické formulácie. Tvrdí to Slovenská lekárnická komora (SLeK), ktorá tento zákon z dielne Ministerstva zdravotníctva SR dlhodobo kritizuje. Podľa SLeK je zákon neštandardný a zameraný na obchod a maximalizáciu zisku v lekárňach.
Zákon o liekoch podľa SLeK okrem neodôvodneného posilňovania obchodného charakteru lekární mení aj spôsob predpisovania liekov. Lekár bude musieť pri vybraných liekoch predpísať aj názov účinnej látky a ak chce, môže dopísať aj názov konkrétneho lieku. „Tento krok však predkladateľ zákona nedomyslel, mnohé názvy liečiv sú komplikované a s potrebnými doplňujúcimi údajmi sa na recept jednoducho nezmestia. Problémom je aj nejasnosť spočívajúca v rozdielnej definícii tejto povinnosti vo viacerých paragrafoch zákona a povinnosť uvádzať ŠÚKL kód konkrétneho lieku,“ povedal prezident SLeK Tibor Czuľba. „Problémom od 1. decembra budú aj dôsledky ďalšej legislatívnej zmeny ministerstva zdravotníctva o úhrade liekov. Zmena spôsobu výdaja a úhrady očkovacích vakcín môže mať pre obyvateľstvo v prípade náhlej chrípkovej epidémie katastrofálne následky. Kto ponesie v takom prípade zodpovednosť? Lekáreň nebude predzásobená a ambulancie nie sú pripravené na skladovanie väčšieho množstva vakcín. Zmysel tejto zmeny je nejasný a je jednoznačne v neprospech pacienta,“ dodal Czuľba.
Podľa viceprezidenta SLeK Ondreja Sukeľa pacienti nie sú pripravení na takéto zmeny, neboli ani žiadne vysvetľovacie kampane zo strany ministerstva. „V rôznych anketách vyše 98 percent opýtaných ľudí trvalo na výdaji lieku predpísaného lekárom. Nejasná je v zákone aj formulácia o najlacnejšom lieku, v súčasnosti mnohé najlacnejšie lieky podľa kategorizačného zoznamu častokrát nie sú dostupné. Toto všetko povedie s najväčšou pravdepodobnosťou k chaotickému predpisovaniu liekov a sporom o platnosť lekárskeho predpisu,“ povedal Sukeľ.
SLeK upozorňuje aj na podľa nej nereálne, ničím nepodložené očakávania ministerstva, koľko nový zákon o liekoch ušetrí. „Suma 100 miliónov eur je vymyslená. Paradoxne sa na Slovensku prenajímajú nemocnice za symbolické euro, čo vládnej garnitúre zrejme nevadí. Tento zákon neušetrí takmer nič, naopak, povedie k zvýšeniu spotreby liekov a k ohrozeniu bezpečnosti občanov tým, že degraduje úlohu lekárnika v lekárni, ktorá sa od 1. decembra 2011 nazýva dehonestujúcim názvom prevádzkareň. Najbližšie týždne ukážu všetky nedostatky tohto zákona a predpokladaná masívna reklama konkrétnej siete lekární poukáže, pre koho bol tento zákon pripravený,“ skonštatoval Czuľba.
„Tieto vyhlásenia SLek považujeme za využívanie situácie, ktorá v týchto dňoch vládne v slovenskom zdravotníctve. Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach je v prvom rade napísaný v prospech pacienta,“ reagovala pre TASR hovorkyňa MZ SR Katarína Zollerová.

Pridaj komentár