ZDRAVIE: Lekári rokovali s Uhliarikom niekoľko hodín, dohoda zatiaľ nie je

Bratislava 22. novembra (TASR) – Štrajkujúci lekári ani po niekoľkohodinovom nočnom pondelkovom (21.11.) rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom nedospeli k dohode o naplnení ich požiadaviek. Ako po stretnutí vyhlásil šéf lekárskych odborárov Marian Kollár, napriek dĺžke rokovania sa nedospelo k žiadnej dohode ani pri jednej z ich požiadaviek. Lekári by mali s ministrom, ako aj s premiérkou Ivetou Radičovou, o situácii znova rokovať v stredu 23. novembra.
Z vyjadrení oboch strán, ktoré o záveroch rokovania informovali každá zvlášť, vyplynulo, že priestor na dohodu stále je. „Fakt je taký, že sme viac ako päť hodín sedeli, ale ten výsledok nie je, ale nikde nie je napísané, že nemôže byť v budúcnosti,“ povedal Kollár. Minister si myslí, že k dohode dôjde. „Verím tomu, že tá dohoda nastane a 1.12. nedôjde k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Uhliarik. 
Šéf rezortu, na rozdiel od lekárov, vidí zhodu vo viacerých otázkach, ako napríklad dofinancovanie systému, zastavenie transformácie nemocníc na akciovky či dodržiavanie Zákonníka práce. Problém podľa jeho slov ostáva v otázke platov, kde minister ponúka navýšenie základných miezd o 300 eur. Ako poznamenal Uhliarik, pokiaľ lekári dohodou o zvýšení platov nepodpíšu, za životy pacientov bude zodpovedný odborársky predák. On sám je vraj memorandum, ktoré má reflektovať lekárske požiadavky, ochotný podpísať. 
Lekárske odbory majú pri tvorení dohody problém napríklad s tým, že ministerstvo nesúhlasí s legislatívnymi garanciami plnenia ich požiadaviek. Odbory dnes opätovne deklarovali, že naďalej trvajú na všetkých svojich štyroch požiadavkách, keďže podľa nich prispejú k zmene systému, v ktorom pracujú. Ponúkané navýšenie miezd o 300 eur Kollár komentovať nechcel, ako však poznamenal, platy nie sú v súčasnosti pre lekárov to najpodstatnejšie.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2000 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár